Azok a fránya úszógumik! A hasi zsír nem pusztán hiúsági kérdés; 2-es típusú diabétesz, szívbetegség, inzulinrezisztencia és bizonyos rákos megbetegedések kialakulásához is vezethet. Ha úgy tűnik, hogy a diétázás és mozgás ellenére sem akar eltűnni a pocakod, annak az életkorod, a hormonjaid, és más genetikai tényezők is állhatnak a hátterében. Íme 11 ok, amiért nincs még lapos hasad!
1. Dolgozik a biológiai órád
A kor előrehaladtával az anyagcsere fokozatosan lelassul, a test kalóriaigénye csökken és mindkét nem esetében olyan hormonális változások jelentkeznek, amelyek kifejezetten kedveznek a hasi zsírpárnák kialakulásának. A jó hír, hogy életmódbeli változtatásokkal ezen tényezők hatása is leküzdhető!
2. Túl sok feldolgozott élelmiszert eszel
A fehér kenyérben, chipsekben található finomított liszt, illetve az üdítőitalokban lévő finomított cukor gyulladást válthatnak ki a szervezetben. A hasi zsír és a gyulladás között összefüggés van, ezért fogyassz inkább antioxidánsokban gazdag zöldségeket, gyümölcsöket és teljes kiőrlésű gabonát.
3. Rossz zsírokat eszel
Kutatások szerint a sok telített zsír (pl. húsok, tejtermékek) fogyasztása jelentősen megnöveli a zsigeri zsírszövet képződését. Az egyszeresen, illetve a többszörösen telítetlen zsírsavak (pl. avokádó, olajos magvak, olívaolaj) ugyanakkor gyulladáscsökkentő hatással bírnak és mértékletes fogyasztásuk egészséges.
4. Nem a megfelelő gyakorlatokat végzed
Százával csinálod a felüléseket? Felesleges! A helyi zsírégetés nem lehetséges, ezért ha nagyon elakadsz a fogyásban, fogd inkább még szorosabbra a diétádat és végezz a has és a törzs izmait erősítő funkcionális gyakorlatokat (pl. planking).
5. Nem alszol eleget
Te hány órát alszol naponta? A magyarok 40 százaléka alig 6-7 órát alszik, míg közel 20 százalék 6 óránál is kevesebbet. Pedig, ahogy már több nagyméretű kutatás is bizonyította, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás elengedhetetlen az egészséges testsúly fenntartásához. A szakértők napi 7-8 óra alvást javasolnak felnőttek számára.
6. Nem edzel elég keményen
A makacs hasi zsír legyőzéséhez fel kell pörgetned edzéseidet. A magas intenzitású edzés jelentősen több kalóriát éget el, mint az alacsony intenzitású. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy olyan hosszan és olyan keményen eddz, amennyire csak tudsz.
7. Túl sokat stresszelsz
Munkahelyi határidők, számlák, magánéleti problémák – bármi is a kiváltó ok, tudományosan igazolt tény, hogy a túl sok stressz jelentősen hátráltatja a fogyást. Ennek egyik oka, hogy stresszes időszakban hajlamosak vagyunk a túlevésre, másik fő oka a kortizol nevű stresszhormon, ami megnöveli a zsigeri zsírszöveg mennyiségét.
8. Alma alkatod van
Ha inkább a hasi tájékra vagy hajlamos hízni, nem pedig a csípődre vagy combjaidra, akkor alma alkatú vagy. A genetikai felépítéseden ugyan nem tudsz változtatni, de kellő odafigyeléssel és kicsit több munkával te is meg fogsz tudni szabadulni a hasi zsírtól.
9. Egészségügyi problémád akadályoz
Sajnos több olyan betegség is létezik, ami megnehezítheti a felesleges kilók leadását. Nők esetében ilyen például a PCOS, ami magas tesztoszteronszinttel, hasra történő hízással jár. A prediabétesz és diabétesz szintén ide sorolható.
10. Nem a megfelelő típusú edzést végzed
A futás vagy kerékpározás jót tesz a szívnek, de a kardió önmagában nem elég a hasi zsír eltüntetéséhez. A hatékony fogyáshoz kardiovaszkuláris és súlyzós edzés kombinációja szükséges. A nagyobb izomtömeg nyugalmi állapotban több energiát, azaz több zsírt is éget. Heti 250 közepes intenzitású, és 125 perc magas intenzitású edzés javasolt. Megpróbálhatsz kifejezetten a hasi zsír csökkentésére koncentrálni - erről bővebben ide kattintva olvashatsz.
11. Nem vagy eléggé motivált
Biztos, hogy eléggé elkötelezett vagy? Ne keress kifogásokat, csak csináld! A lapos hashoz vezető út sok elemből áll, de a két legfontosabb a megfelelő étrend és a rendszeres testmozgás. Ha ezen a két területen fegyelmezett tudsz lenni, akkor genetikától függetlenül garantált, hogy sikerülni fog!