Reggel, mikor még munkába vagy iskolába mész, sötét van, de mire hazaérsz, addigra megint? Hideg van, szürke minden, és legszívesebben csak aludnál egész nap? A tél könnyen kihozza az emberből a legrosszabbat, és egy pillanat alatt azon vesszük észre magunkat, hogy megjelennek a depresszió első tünetei. De tehetünk ellene!
Ha az utóbbi hetekben, hónapokban azt érezted, hogy indokolatlanul gyakran vagy álmos, fáradt, mellette pedig gyakran boldogtalannak érzed magad, könnyen lehet, nálad is elkezdett kopogtatni a téli depresszió. Az alábbiakban olvashatsz néhány tanácsot, ami segíthet átvészelni a szürke és hideg hónapokat!
1. Változtass étrendeden!
Bár sokan nem is gondolják, de az, hogy mit eszel, nagyban befolyásolja azt is, hogy érzed magad. Ebben az időszakban próbáld olyan ételekkel megtölteni a hűtőt, amelyek tele vannak Omega-3-mal, B12- és D-vitaminnal, ezek ugyanis bizonyítottan hozzájárulnak olyan folyamatokhoz a testedben, amelyek a kiegyensúlyozott érzelmi állapotért is felelősek. Ezeket a tápanyagokat tengeri ételekben, olajos magvakban, banánban, gombában találhatod meg, de étrend-kiegészítőkkel is tökéletesen tudod pótolni a szervezeted számára szükséges anyagokat.
Vesd be a gyógynövények erejét is: esténként ihatsz orbáncfű teát is, vagy szedheted tabletta formájában is - szintén segíthet hangulatod kiegyensúlyozásában.
2. Találj egy hobbit, amit a meleg szobában is űzhetsz!
Ha minden más évszakban szabadtéri sport, túrázás vagy akár a kutyáddal kint töltött idő tölt fel energiával, a tél nem könnyíti meg a helyzeted. De attól, hogy hideg van, és nem hódolhatsz annyit ezeknek a kedvteléseknek, még nem kell lemondanod arról, hogy jól érezd magad!
Írj egy listát arról, mi az, amit régóta meg akarsz tanulni, pl. kötni, varrni, egy adott idegen nyelvet, egészséges kekszeket sütni, stb. A listára kerülhetnek rég halogatott, vagy "félretett" dolgok is: lakás dekorálása, bizonyos könyvek kiolvasása, minden napos agytorna, pl. keresztrejtvényfejtés.
Hogy mi az, ami szórakoztat, az kizárólag rajtad múlik, a lényeg, hogy lefoglald az agyadat és a testedet ilyenkor is!
3. Mozgasd meg magad!
Bár unalmasnak tűnhet, hogy mindig előkerül a tanács: „Mozogj többet!”, nem véletlen, hogy mindenki ezt ajánlja télen is. A rendszeres testmozgás ugyanis nemcsak egészségesebbé teszi a testedet, hanem azon is rengeteget segíthet, hogy érzed magad!
Ha nem akarsz kimenni a hidegbe, irány az edzőterem! Ha a konditeremben telítettsége zavar, maradj a szobában, és ott mozogj egy kicsit - ide kattintva találsz otthon is elvégezhető gyakorlatokat.
4. Szoktasd hozzá magad a hideghez és irány a szabad!
Bármennyire is nehéz rávenni magad, bizony télen is kint kell lennünk egy kicsit a szabadban. Nem kell ilyenkor lefutnod a maratont, de a szervezetednek ekkor is szüksége van a friss levegőre, és arra a kevés D-vitaminra is, amit a napsugárzás azért ilyenkor is biztosít.
Menj ki egy focimeccsre, síelj, korcsolyázz, menj el szaunázni, vagy akár csak sétálj egyet a szabadban. Mivel azonban a téli napsugár nem elegendő a megfelelő D-vitamin szükséglet fedezéséhez, ne felejtsd el külön pótolni azt!
5. Keresd mások társaságát!
A depresszió kialakulásának egyik kezdeti fázisa, amikor kerüljük a társaságot - ez azonban csak tovább ront a helyzeten. Tölts időt más emberekkel is, beszélgess, ápold családi és baráti kapcsolataidat. A tél jó alkalom lehet arra, hogy új közösséget keress magadnak: filmklubok, edzések (jóga, zumba, aerobic, korcsolya - bármi!), előadássorozatok - nézz körül lakóhelyeden, biztosan találsz kedvedre valót!
Bármelyik fenti tanácsra igaz: a legnehezebb elkezdeni! Vegyél mély levegőt és vedd rá magad valamelyik tevékenységre (aztán sorban mindegyikre :)) és meglátod, utána sokkal jobban fogod érezni magad. Néha erőt kell vennünk magunkon, de ne feledd, a kezedben az irányítás: a Te döntésed, hogy inkább begubózol, vagy kipróbálsz egy új hobbit. Vesd bele magad!
Ha úgy érzed, azonnali segítségre van szükséged, hívd a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 810 600 telefonszámot (Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége számai)!