A gyömbér gyakori összetevője az ázsiai és indiai konyhának. Intenzív íze miatt megoszlanak a vélemények róla, de aki nem szereti, az étrend-kiegészítőként is fogyaszthatja, hiszen igen egészséges növényről van szó. A gyömbért évszázadok óta használják nem csak fűszerként, de mint gyógynövény is, többek között gyomorerősítő, étvágyjavító és emésztés elősegítő hatása miatt. Több kutatás is bizonyítja, hogy számos betegség kezelésében rendkívül hatékonynak bizonyulhat. Cikkünkből most közelebbről is megismerheted a gyömbért!
A gyömbér származása
A közönséges gyömbér (Zingiber officinale) a gyömbérfélék (Zingiberaceae) családjába tartozó növényfaj, fűszer- és gyógynövény. Kínában és Indiában évezredek óta használják gyógyászati célokra. Már Krisztus előtt 3000-ben az első kínai nagy füvészkönyv is említi, mint gyógyhatású növényt. Konfucius, az i. e. 6. században élt, híres kínai bölcs magasra értékelte a gyömbér gyógyító tulajdonságait: említést tett felmelegítő és serkentő hatásáról. Úgy tudják, hogy minden étkezéshez fogyasztott belőle.
A gyömbér Európába a selyemút révén, más fűszerekkel együtt jutott el. A Római Birodalom bukása után hosszú időre eltűnt és csak a 13. században tette ismét kedveltté Marco Polo, keleti felfedező útjairól visszaérkezve. Állítólag az 1500-as években I. Erzsébet angol királynő találta ki a gyömbéres mézeskalács figurákat (angolul gingerbread man), amik azóta elválaszthatatlanok a karácsonytól. A nagy drámaíró és költő, Shakespeare is annyira szerette, hogy egyszer azt írta: ha volna egy pennyje, azt gyömbéres kenyérre költené.
A 16. század óta Amerikában is ismert. Ma Dél-Ázsiában, Dél-Amerikában és Nyugat-Afrikában termesztik.
A gyömbér gyógyhatásai
A gyömbér gazdag forrása az A-, C-, E- és B-komplex vitaminoknak, ezenkívül sok magnéziumot, foszfort, káliumot, szilíciumot, nátriumot, vasat, cinket, kalciumot és béta-karotint tartalmaz.
Nyugtatja az emésztőrendszert
A gyömbérben található kémiai vegyületek, az úgynevezett fenolok – főként a gingerol és a shogaol – csökkentik a bélrendszer összehúzódásait, megnyugtatják a felkavarodott gyomrot és csökkentik a hányingert. A gyomorrontás, émelygés, utazási rosszullét ellen régóta használják a gyömbért. Egyes vizsgálatok szerint a gyömbér még a hányinger elleni gyógyszerekkel is képes felvenni a versenyt hatékonyságban, ráadásul jóval biztonságosabb azoknál. A gyömbéres tea, kapszula a terhesség alatt tapasztalt rosszullét ellen is hatásos ellenszer.
Jól csökkenti az ízületi gyulladást
A gyömbérnek erős gyulladáscsökkentő tulajdonságai vannak, elsősorban a gingerolnak köszönhetően. Emiatt alkalmas lehet az ízületi gyulladás, reuma okozta tünetek enyhítésére. Egy 56 fő (28 ízületi gyulladásban, 18 ízületi kopásban és 10 izomfájdalomban szenvedő alany) részvételével végzett vizsgálatban a gyömbér az ízületi gyulladásos betegek háromnegyedénél és valamennyi izomfájdalmat tapasztaló betegnél mérsékelte a fájdalmat és a gyulladást. Nem csak szájon át, de közvetlen bőrre kenve is használható a gyömbér ilyen célokra.
Fájdalomcsillapító hatása van
A Georgiai Egyetem kutatása szerint a gyömbér napi rendszerességű használata 25 százalékkal képes csökkenteni az edzés által kiváltott izomfájdalmakat. A gyömbér a menstruációs fájdalmak (dysmenorrhea) enyhítésében is segíthet. Egy kutatás alapján a gyömbér-kapszulát szedő nők 83%-a javulást észlelt a tünetekben, míg a placebót szedőknek csak 47%-a.
Segít megelőzni, kezelni a megfázást és influenzát
A gyömbér erős antioxidáns, mikrobaellenes, gyulladáscsökkentő, melegítő és vírusölő hatással bír. Egyél minden nap gyömbért, ha el szeretnéd kerülni az őszi-téli nyavalyákat! De ha mégis megbetegszel, a gyömbér akkor is tud segíteni. Természetes köhögéscsillapítóként hat, csökkenti a torokfájást és felgyorsíthatja a gyógyulást. Influenzás időszakban fogyassz gyömbérteát mézzel és citrommal, illetve inhaláláshoz is használhatod.
Hatékony lehet a rák ellen
Több kutatás is foglalkozott már a gyömbér rákellenes hatásával. A Minnesotai Egyetem Hormel Intézetének kutatói azt fedezték fel, hogy a gyömbérben lévő gingerolok megakadályozhatják a végbélrák kialakulását. A Michigani Egyetem rákközpontjában végzett kutatás pedig azt bizonyította be, hogy az őrölt gyömbér sejthalált idéz elő a petefészek rákos sejtjeiben.
Vásárlása és tárolása
Ha van lehetőséged rá, mindig inkább friss gyömbért válassz a szárított változat helyett. Nem csak jobb, intenzívebb ízt kapsz, de a friss növényben a gingerol-szint is magasabb, és az aktív proteáz is több (gyulladáscsökkentő vegyület). Fontos, hogy a kemény, nehéz, sima héjú gyökereket válasszuk ki, és kerüljük a petyhüdt, ráncos és száraz darabokat.
A friss, hámozatlan gyömbér konyhai papírtörlőbe csomagolva, műanyag zacskóba téve, a hűtő zöldséges rekeszében 3 hétig is eláll. Ha a fagyasztóba tesszük, hámozatlanul, akkor 6 hónapot is kibír.
A szárított gyömbért egy jól záró üvegben, hűvös, sötét és száraz helyen kell tárolni. Betehetjük a hűtőbe is, így akár egy teljes évig megőrzi ízét.
Felhasználási módjai
Szárítva, őrölve, kandírozva, pácolva, illetve nyersen, meghámozva, reszelve, szeletelve használhatjuk ételekben, italokban vagy önmagában. Használható levesek, főételek, szószok, mártások, húsételek, vadhúsok, zöldségek, sütemények (mézeskalács, keksz, stb.), hideg- és forró italok, keleti ételek ízesítésére. Süteményekhez inkább szárított formájában, míg a húsokhoz és egyéb főtt ételekhez a friss gyömbér jobb.
A gyömbér jellegzetes íze nem semlegesíthető, ezért csak mértékkel használjuk, a túl nagy mennyiség elnyomhatatlanul dominálni fog az étel ízében.