Az aranyér igencsak gyakori problémának számít a várandósság harmadik trimeszterében, valamint a postpartum vagyis szülés utáni, kb. 6 hétig tartó időszakban. Statisztikák szerint a terhes nők 50%-át, sőt, egyes régiókban akár 85%-át is érinthetik azok a fájdalmas tünetek, amiket a végbélen belüli vagy a végbélnyílás körüli erek duzzadása okoz. Kialakulásában a hormonok játéka, a belső nyomás és a székrekedés is szerepet játszhat. A probléma lehet irritáló vagy akár komolyan fájdalmas is, de a jó hír, hogy az esetek többségében egy kis odafigyeléssel, otthoni praktikákkal hatékonyan kezelhető – sőt, akár meg is előzhető. A téma kényes, de beszélni kell róla: cikkünkből megtudhatod, pontosan mi is okozza az aranyeret terhesség alatt és szülés után, és mit tudsz tenni ellene.
Mi az az aranyér?
Az aranyér olyan értágulat, amely a végbél belső falán vagy a végbélnyílást körülvevő bőr alatt található. Előbbi esetben belső, utóbbi esetben külső aranyérről beszélünk. A megduzzadt aranyeres csomó mérete borsó vagy akár szőlőszem nagyságú is lehet.
Egyeseknél az aranyér egyszerűen csak viszketést, égő érzést vált ki, másoknál fájdalommal is járhat. Bizonyos esetekben, különösen székletürítést követően, végbélvérzést is okozhat. Ha a teherbeesés előtt már volt aranyered, akkor sajnos valószínű, hogy szülés után vissza fog térni.
Mi okozza az aranyeret várandósság esetén?
A terhes vagy szülés utáni nők jelentős hányada szenved aranyértől. Ennek egyik fő oka az a nagy nyomás, ami a szülés előtti hónapokban (harmadik trimeszter) és szülés alatt a perineumra, vagyis a gátra helyeződik. (A gát a hüvely és a végbélnyílás közötti terület.)
A vénák egyirányú szelepként működnek, feladatuk, hogy feljuttassák a vért a szívbe – ha ezek a „szelepek” elgyengülnek, akkor a vér felgyülemlik bennük, ettől pedig megduzzadnak.
Várandósság alatt jelentős mértékben, kb. 50 százalékkal megnövekszik a keringő vér mennyisége, ez már önmagában növeli a vénák méretét. Emellett a baba súlya és a hüvelyi szülés alatt kifejtett erőfeszítés is extrém terhet ró a vénákra, melyek ettől kidudorodhatnak.
És itt még nincs vége az okoknak: a terhességgel járó magasabb progeszteronszint ellazítja a vénák falát is, aminek következtében azok könnyebben megduzzadhatnak. Végül, de nem utolsósorban, a terhes nőknél gyakran tapasztalt székrekedés, vagyis egészen pontosan az ebből fakadó erőlködés is tovább fokozza a vénás hálózatra terhelődő nyomást.
Székrekedést okozhat a hosszan tartó ülés, a progeszteron hormon, vagy vastartalmú készítmény szedése is. Ördögi kört hozhat lére: az erőlködés aranyeres panaszokhoz vezet, ezért halogatod a székletürítést, a visszatartott széklet keményebbé válik és kezdődik is minden elölről.
Szülés után elmúlik-e magától az aranyér?
Az aranyér jellemzően magától elmúlik, ahogyan szülés után a hormonok szintje, a szervezetben keringő vér mennyisége és a hasüregi nyomás is lecsökken. A méretétől, az elhelyezkedésétől és a súlyosságától függően néhány nap vagy néhány hét is lehet, mire megszabadulsz tőle.
Ritkábban előfordul, hogy az aranyérben fájdalmas vérrög alakul ki. Ezt trombotizált aranyérnek nevezzük, ami ugyan nem veszélyes, ám rendkívül fájdalmas tud lenni. Ilyen esetben az aranyeret az orvos egy kisebb beavatkozás elvégzésével tudja kezelni.
Szintén ritkán, de megesik, hogy az aranyér krónikussá válik és több hónapig vagy akár még tovább tart. Akárcsak a trombotizált aranyér esetében, ilyenkor is kisebb műtéti beavatkozásra van szükség.
Hogyan előzhető meg az aranyér kialakulása várandósság alatt?
Az aranyér ugyan igen gyakori várandósság alatt, de nem teljesen elkerülhetetlen. A legjobb taktika az, ha igyekszel megelőzni a székrekedést, hogy a székletürítés gyorsan és könnyen menjen.
Az alábbi tippek segíthetnek:
- Fogyassz sok rostot, pl.: teljes kiőrlésű kenyér és tészta, barna rizs, gyümölcsök, zöldségek. Étrend-kiegészítőként javaslatunk erre a célra az útifű maghéj + almapektin tablettánk.
- Igyál naponta legalább 2 liter vizet a dehidratáltság elkerüléséhez.
- Mozogj rendszeresen, még akkor is, ha csak egy rövid, gyors sétára van időd/energiád.
- Ha érzed a székelési ingert, ne halogasd, egyből menj a mosdóba.
- Tedd fel a lábadat egy sámlira, amikor a WC-n ülsz. Ez segíti a széklet könnyebb távozását.
A medencefenék edzése szintén segíthet az aranyér megelőzésében. Egyrészt serkenti a vérkeringést az altesti régióban, másrészt erősíti a hüvely és a gát izomzatát. A medencefenék-erősítés segíti az inkontinencia megelőzését és kezelését, a hüvelyi szülést, illetve a szülés utáni felépülést is.
Itt egy példa medencefenék-erősítő gyakorlatra:
- Végy egy mély levegőt, majd fújd ki.
- Húzd össze és felfelé a medencefenék izmait, mintha csak vizeletet akarnál visszatartani.
- Tartsd összehúzva az izmokat 10 másodpercig. Közben lélegezz normálisan.
- Engedd el az izmokat és pihenj 10 másodpercet.
- Ismételd meg az összehúzást és elengedést 10 alkalommal.
- Végezd el ezt az edzést naponta háromszor.
Hogyan kezelhető a várandósság alatt vagy szülés után kialakult aranyér?
Többféle otthoni praktika is létezik, ami segíthet az aranyér tüneteinek csökkentésében, a probléma mielőbbi megszüntetésében:
- Kerüld az erőlködést a WC-n. A túlzott erőlködés több nyomást gyakorol a végbéltájékra. A minél gyorsabb, hatékonyabb gyógyulás érdekében fontos, hogy székletürítés során kerüld a fokozott hasprést, az erőltetett nyomást. Engedd, hogy a gravitáció végezze a munka nagy részét.
- Gondoskodj a rendszeres székletürítésről. Fogyassz sok rostanyagot, ez ugyanis puhítja a széklet állagát, és egyúttal növeli is a tömegét. A rostban gazdag étrend segíti a székrekedés megelőzését és kezelését is. A teljes kiőrlésű gabonák, hüvelyesek, gyümölcsök, zöldségek mind kiváló rostforrások. Emellett a megfelelő folyadékpótlás is hozzájárul a székrekedés megelőzéséhez. Útifű maghéj + almapektin tablettánkat biztonságosan alkalmazhatod a terhesség és a szoptatás alatt is a rostpótlás kiegészítéseként.
- Maradj mozgásban. Ne ülj vagy állj hosszú ideig. Tegyél egy tempós, 5 perces sétát kb. 1-2 óránként, ezzel is fokozva az altesti régió vérkeringését és a bélmozgást. Természetesen mindig egyeztess az orvosoddal is arról, hogy mikor milyen és mennyi mozgást végezhetsz.
- Erősítsd a medencefenék izomzatát. A megelőzés kapcsán már mutattunk egy gyakorlatot, ami mellett a guggolás, a híd, a lábemelés oldalfekvésben és az ellentétes kar- és lábemelés térdelőtámaszban (bird dog) is beiktatható az edzésekbe. Gyógytornászt is felkereshetsz, aki segít egyéni medencefenék-tréninget összeállítani számodra.
- Tartsd tisztán a területet. Légy óvatos, de egyúttal alapos is. Használj meleg vízzel töltött, hordozható kézi bidét, amivel kismamaként sokkal könnyebb a tisztálkodás. A száraz WC papír helyett nedves törlőkendővel tisztítsd meg az hátsó feled (legjobb az illatanyagoktól, alkoholtól mentes változat). Célzottan aranyérre szánt törlőkendőt is beszerezhetsz, amely általában gyógynövényeket is tartalmaz.
- Próbáld ki a jegelést. Tölts tele egy erős nejlonzacskót jéggel, tekerd be alaposan egy törölközővel vagy egyéb textillel és ülj rá kb. 10 percig. A hideg borogatás enyhíti a fájdalmat, csökkenti a gyulladást és összébb húzza a duzzadt véredényeket.
- Áztasd magad meleg vízben. A meleg vizes ülőfürdő nemcsak azért hasznos, mert tisztán tart, hanem azért is, mert ellazítja a gát izmait, és enyhíti a fájdalmat, az égő érzést és a viszketést. Áztasd magad kb. 10-15 percig. Felváltva használd a hideg borogatást és a meleg ülőfürdőt.
- Feküdj, aludj az oldaladon. Ne feküdj a hátadon (ami a harmadik trimeszterben egyébként sem javasolt), mert ezzel csak növeled az érintett területre gyakorolt nyomást.
- Szerezz be egy aranyér párnát. Ha az ülést nagyon kényelmetlennek érzed, egy speciálisan aranyér esetére készített párna segít csökkenteni a területre helyeződő nyomást.
- Fordulj az orvosodhoz. Ha úgy érzed, hogy az egyszerűbb étrendi és életmódbeli lépések mégsem bizonyulnak elegendőnek, akkor keresd fel az orvosodat. Ő tanácsot tud adni, hogy milyen készítmény (tabletta, kenőcs, kúp) lehet a leghatékonyabb megoldás számodra, illetve elmondja, hogyan és mennyi ideig alkalmazd ezeket a készítményeket.