„50 kg akarok lenni a bikiniszezonra.” „3 hét múlva lesz az esküvőm és addig bele kell fogynom a ruhámba.” „Megveszem ezt az S-es méretű ruhát, mert hamarosan úgyis bele fogok férni.” A jojó diéta mindig ilyen és ehhez hasonló mondatokkal, elhatározásokkal kezdődik. A nemes cél érdekében minden eszközt bevetsz, kemény küzdelemmel sikerül is megszabadulnod a súlyfeleslegtől, de amint abbahagyod a diétát, a kilók akár sokszorosan visszatérnek rád. Ismét lefogysz, de megint csak visszahízol, és így folytatódik tovább az ördögi kör.
Jojózás: minden fogyókúrázó rémálma
Sajnos a fent vázolt helyzet a fogyni vágyók többségének nagyon is ismerős. Statisztikák szerint egy év után csak a fogyókúrázók kb. 5%-a képes megtartani az elért testsúlyt. Sőt, még a jelentős súlyfelesleget (a testsúly legalább 10%-át) leadó emberek többsége sem képes hosszú távon megtartani eredményeit: 10-ből 8 visszahízza a leadott kilókat egy éven belül!
A jojó diéta vagy jojó hatás az a jelenség, amikor a testsúlycsökkenés és súlygyarapodás ciklikusan váltják egymást, vagyis minden egyes sikeres fogyást viszonylag gyors visszahízás és jellemzően még a korábbinál is jelentősebb zsírfelhalmozódás követ.
Hogyan hat a jojó diéta a szervezetedre?
A jojó hatás nemcsak a derékbőséget befolyásolja negatívan, de lelkileg és mentálisan is megvisel, sőt kutatások szerint az egész szervezetre romboló hatással van. Az állandó jojózással tulajdonképpen saját magad legrosszabb ellenségévé válsz, szabotálod az eredményes, tartós fogyást és közben szellemi és fizikai egészségedet is károsítod.
Kínzó éhségérzet
A zsírsejtjeid egy leptin nevű hormont állítanak elő, amely üzen az agyadnak, ha elég zsírt raktároz a tested. Fogyás = kevesebb zsír = kevesebb leptin, nagyobb éhség. Plusz, a szervezeted tartalékolni kezdi az energiát, ezért lassít az anyagcserén. Mindezek hatására a diéta végeztével állandóan farkaséhes vagy, de kevesebb kalóriát égetsz. Részben ez az oka annak is, hogy több ciklusnyi jojó diétázás után többet mutat a mérleg, mint amikor az egészbe belekezdtél.
Több zsír, kevesebb izom
Fogyás során zsír- és izomtömegből egyaránt veszítesz, de a leadott kilók visszahízásakor a zsírt sokkal könnyebben magadra szeded, mint az izmot. A diéta abbahagyása utáni nagy étvágy pedig csak tovább fokozza a zsírraktározást. A jojózás során ismétlődő ciklusok így hármas csapást mérnek rád: több súly, több zsír és kevesebb izom. Egy összefoglaló tanulmányban 19-ből 11 kutatás találta azt, hogy a jojó diétázóknak magasabb a testzsírszázaléka és több a hasi zsírja.
Veszélyes, mélyreható változások
Már akár néhány kiló súlyfelesleg is óriási változásokat képez előidézni a szervezetedben. Növeli a gyulladás szintjét, ami rengeteg káros hatással rendelkezik. Árt a szívnek és az inzulinérzékenységet is csökkenti. Emellett működésbe hozhat bizonyos, szívmegnagyobbodást okozó géneket is. Tartós fogyással ezek a változások lényegében visszafordíthatóak, habár semmiképpen nem 100%-ban, és a hosszabb távon fennmaradó egészségügyi hatásokról ma még közel sem tudunk eleget.
Tartósan magas stressz-szint
Diétázni nem könnyű. Minden fogyás-visszahízás ciklus demoralizál és idegesebbé tehet. Már ettől is jelentős mértékben növekedhet szervezetedben a kortizol vagyis a stresszhormon szintje. Emellett a kalóriamegvonás is fokozza a kortizol termelését. Ez probléma, hiszen a kortizolszint növekedése hasi hízáshoz vezethet, ami pedig növeli többek között a cukorbetegség és szívbetegség kockázatát.
Falásrohamok, túlevés
Nem minden jojó diétázó esik bele a túlevés csapdájába, de egyértelműen összefüggés van a kettő között. A helyzet egy gumiszalag túlnyújtásához hasonlítható. Amikor végre elengedheted a rövid távú, „minél gyorsabban le kell fogynom” gondolkodás körüli feszültséget, az tökéletesen megágyaz a lazaságnak, ami azt mondja, „végre ehetek bármit, amit akarok”. Ez különösen veszélyes probléma a fiatal korosztályra (tizenévesek, gyermekek), és leginkább a lányokra nézve.
Szívbetegség nagyobb kockázata
A tudósok egyelőre nem teljesen biztosak abban, hogy a jojó diétázás milyen hatással van a szív- és érrendszerre. Az eddigi eredmények azonban kicsit sem biztatóak. Rövid távon a visszahízás rendkívül megterheli a szívet és az ereket. Egy nagy méretű kutatás kimutatta, hogy minél többször ugrál le-fel a testsúlya valakinek, annál valószínűbb, hogy olyan problémái lesznek, mint az angina pectoris, a szívroham és a stroke. Ráadásul a nagyobb súlyingadozás nagyobb kockázatot is jelent.
Epekövesség
Nemcsak a vesében, az epehólyagban is alakulhatnak ki kövek. Az epekövességre sajnos az elhízás és a gyors fogyás, koplalás egyaránt hajlamosít. Ahogy egyre többször megismétled a fogyás-visszahízás ciklusát, úgy növekszik egyre inkább az epekő kialakulásának esélye. Plusz, minél nagyobb súlyt adsz le és szerzel vissza, annál nagyobbá válik a kellemetlen probléma veszélye.
A bélflóra egyensúlyának felborulása
Az emésztőrendszered tele van mikroorganizmusokkal, de ijedtségre semmi ok, ezek túlnyomó többségben hasznosak, például elősegítik az emésztést és támogatják az immunrendszert is. Kutatásokból arra derült fény, hogy a jojó diétázás megváltoztatja a bélflóra összetételét, és sajnos nem éppen pozitív irányban. Mivel a bélflóra a szív egészségétől a depresszióig szinte mindenben szerepet játszik, állapotának romlása a teljes egészségedre hatással lehet.
Mit csinálj, hogy elkerüld a jojózást?
A legfontosabb, hogy megfelelő szemlélettel tekints a fogyásra. Már a „fogyókúra” megnevezés is hibádzik, hiszen arra utal, hogy kúraszerűen végzel egy adott tevékenységet, majd egyszerűen visszatérsz a korábbi szokásokhoz. Ez egyenes út a jojózáshoz, a túlevéshez és a visszahízáshoz.
A jó fogyókúra nem kúra, hanem életmódváltás, a régi, rossz szokások fokozatos cseréje új, egészséges szokásokra – nemcsak táplálkozás, hanem az élet számos egyéb területén is, legyen az testmozgás, alvás, vagy étrend-kiegészítés. A koplalás SOHA nem megoldás a túlsúly problémájára, legfeljebb ideig-óráig, de az esetek 100%-ában bukáshoz, sikertelenséghez vezet. Hasonlóképpen a divatdiétáknak sem szabad bedőlni, hiszen jellemzően hosszú távon ezek sem fenntarthatóak.
A fogyást a változatos, kiegyensúlyozott és nem túlzottan szigorú keretek közé szorított étrend támogatja legjobban. A jojó diétázás káros hatásairól ma még megoszlanak a vélemények a szakértők körében, egy azonban biztos: ha jojózol, akkor valami nem működik és ideje más utat választanod az ideális testsúlyhoz. Ne feledd: a fogyás messze nemcsak a külsődről szól, hanem (elsősorban) az egészségedről is!
Tűzz ki apró, egyértelmű és elérhető célokat, például heti 0,5 kg fogyást. Kezdd kicsiben, majd fokozatosan adj több célt a terveidhez. Gyakorold a tudatos étkezést: ismerd fel, mikor vagy éhes és mikor vagy tele, jól rágj meg minden falatot és habzsolás helyett élvezd ki az ízeket. Ha úgy érzed, segítségre vagy motivációra van szükséged a diéta, testmozgás, vagy bármilyen egyéb területen, ne félj szakértőhöz (pl. dietetikushoz, trénerhez) fordulni!
Ha valóban tartósan és egészségesen szeretnél fogyni, nézz körül cikk-adatbázisunkban, amely szó szerint több tucat, témába vágó cikket tartalmaz: KATTINTS IDE >>>
Nem tudod, hol kezdj neki? Íme, egy kis válogatás az alapvetőnek számító tudásanyagainkból:
Kvíz a fogyásról – ellenőrizd, hogy mindent jól csinálsz-e!
Mit ettek azok, akiknek sikerült lefogyniuk?
13 mentális trükk a sikeres fogyáshoz
„Miért nem fogyok, ha szinte alig eszek valamit?” Itt a válasz!