Strandolni jó, azonban ha nem vigyázunk kellően, a felhőtlen strandolást könnyen megkeserítheti egy-egy kellemetlen felfázás, fertőzés. A nyári melegben, főleg a strandok medencéiben gyorsan szaporodnak a kórokozók – vírusok, baktériumok, gombák, és paraziták. Habár a nők bizonyos fertőzésekre (pl. húgyúti és egyéb intim fertőzésekre) sokkal inkább veszélyeztetettebbek, mint a férfiak, azért az erősebbik nem sem dőlhet hátra nyugodtan. Rengeteg vírus és bacilus nem válogat a nemek között - de tehetünk azért, hogy nagyobb eséllyel elkerüljük őket!
Alább összegyűjtöttük a strandokon „ólálkodó” leggyakoribb kórokozó mikroorganizmusokat, illetve tippeket is adunk a betegségmegelőzésre. Ha te sem szeretnél idén semmilyen strandfertőzésnek áldozatul esni, akkor olvass tovább!
A leggyakoribb strandfertőzések
Paraziták
• Cryptosporidium: A Cryptosporidiumos fertőzés (Cryptosporidiosis) a hasmenés leggyakoribb oka. A parazita a víz lenyelésével kerül a szervezetbe. A fertőzés tünetei a hasmenés, a hasi görcs, a kiszáradás, a hányás, a láz, az émelygés; az immunológiai betegségben szenvedők esetén akár életveszélyes krónikus hasmenést is okozhat.
• Giardia: A fertőzött víz lenyelésével lehet elkapni. Tünetei a hasmenés, a puffadás, a hasi görcs, az émelygés, a hányás és a kiszáradás.
• Cercariás bőrgyulladás: Schistosomiasis néven is ismert. A fertőzött vízzel való érintkezés bizonyos paraziták esetében allergiás reakciót válthat ki a bőrön. A lehetséges tünetek: szúró, égő vagy viszkető érzés a bőrön, apró piros, pattanásszerű kiütések és apró hólyagok.
Baktériumok
• Campylobacter: Az összes hasmenéses esetek mintegy egynegyedét Campylobacter fajok okozzák, Magyarországon évente 10 000 megbetegedést regisztrálnak. Hasmenéssel, hasi fájdalommal és görcsökkel, lázzal, hányással jár. Egyes emberekben nem okoz tüneteket.
• E. coli: Már egy kevés fertőzött víz lenyelésével is össze lehet szedni az E.coli baktériumot, ami kialakíthat erős, akár véres hasmenést, hasi görcsöket. Nők esetében az E. coli a húgyúti fertőzések (felfázás) legfőbb okozói. A baktérium egyes fajtái akár veseleállást is okozhatnak.
• Leptospira: Veszélyforrást jelenthet, ha a fürdő vagy strand területe nincs rágcsálómentesítve, az egerek és patkányok ugyanis Leptospira baktériumokat hordozhatnak. A kórokozók a bőrön át vagy vízzel lenyelve a bélen át fertőzhetnek. Tünetek: magas láz, fejfájás, hidegrázás, izomfájdalmak, hányás, sárgaság, vörös szemek, hasi fájdalmak, hasmenés, kiütések. Tünetei nem minden esetben jelentkeznek.
• Shigella: A fertőzött víz lenyelésével lehet elkapni. Tünetei például az erős, akár véres hasmenés, hasi görcs, láz.
Vírusok
• Norovírus: A norovírus-fertőzés egy akut gyomor-bélrendszeri megbetegedés, ami heves hányással és erős hasmenéssel jár. További tünetei az émelygés, a hasi fájdalmak, a láz, a fejfájás és a végtagfájdalmak. Gyorsan terjedő, erősen fertőző betegség.
• Poxvírus: A Poxvírusok csoportjába tartozó vírus okozza az uszodaszemölcsöt (molluscum contagiosum), ami nevét onnan kapta, hogy leggyakrabban uszodába járó gyermekeken fordul elő. Apró, félgömbszerű kitüremkedések, melyek elég hamar szétterjedhetnek a test bármely részén és érintkezés útján másnak is továbbadhatók.
Kötőhártya-gyulladás
Leggyakrabban a víz tisztításakor használt klór tehető felelőssé, ritkábban kórokozók okozzák (baktériumok, vírusok). Tünetei a szem váladékozása, viszketése és a kötőhártya piros színűvé válása.
Gombás fertőzések
A gomba számtalan különféle fertőzésért felelős lehet, ráadásul szinte mindenütt jelen van, ahol emberek vannak: a medence körüli zuhanyzóban, öltözőkben, illemhelyeken. Leggyakoribb formája a lábgomba, míg második leggyakoribb gombás fertőzés a nemi szerveket érinti. A női nemi szervek külső részén elsősorban az ún. sarjadzó gombák – főleg a Candida albicans – okozhatnak fertőzéseket, illetve a fehér folyás kórokozója, a Trichomonas vaginalis is életben maradhat a meleg vízben egy darabig.
A 8 legfontosabb tipp a strandfertőzések megelőzésére
A strandon elkapható fertőzések igen kellemetlenek tudnak lenni, és persze a nyaralást, az önfeledt szórakozást is elrontják. Éppen ezért a legfontosabb, hogy utólagos kezelgetés helyett inkább a megelőzésre fókuszáljunk. Az alábbi szabályok betartásával jelentősen le tudod csökkenteni a strandfertőzés kialakulásának esélyét:
1. Csak papucsban közlekedj a strand területén! Mindig legyen rajtad, akkor is ha zuhanyzol, és a közös részlegeket csak ebben közelítsd meg!
2. Ha búvárkodsz, sokat fogsz merülni, akkor viselj úszószemüveget és füldugót!
3. Tusolj le szappanos vízzel medencehasználat előtt és után is! Ez különösen fontos WC használat után, hiszen ilyenkor akár kórokozókkal is szennyezhetjük a medencét, akkor is, ha nem érezzük magunkat betegnek.
4. Ne nyelj vizet a medence/tó vízéből! Talán mondani sem kell, hogy ez az egyik legrosszabb dolog amit tehetsz, hiszen ezzel rögtön a szervezetedbe kerül a fertőzött víz.
5. Sérült, sebes bőrrel ne menj strandra! A seben keresztül a különféle kórokozók sokkal könnyebben megtámadhatják a szervezetet.
6. Legyen nálad váltás fürdőruha, és fürdés után mindig cseréld át azt a szárazra! Ugyancsak fontos, hogy saját törölközőt is mindig vigyél magaddal!
7. Ha betegnek, gyengének érzed magad, ne menj strandra! Legyengült immunrendszerrel nagyobb az esélye annak, hogy összeszedsz valamilyen fertőzést. Ha valamilyen fertőző betegségen estél át, akkor a gyógyulástól számított legalább egy hétig ne menj strandra, mert másokat is megfertőzhetsz.
8. Erősítsd meg az immunrendszeredet! Fontos, hogy tápanyagokban gazdag ételeket fogyassz, illetve használhatsz immunerősítő, a fertőzések esélyét bizonyítottan csökkenteni képes étrend-kiegészítőket is. Például: C-vitamin, fokhagyma-kivonat, tőzegáfonya (más néven vörös áfonya), probiotikumok, kurkumin.