fbpx
Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
9985 Ft felett ingyenes szállítás!
5000 Ft felett ajándék!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Gyógynövények
Ginzeng hatása

A ginzeng hatása: ezért érdemes fogyasztani

A ginzeng hatása a szervezetre már több ezer éve ismert az ázsiai természetes orvoslásban. Memóriazavarok, stressz, fáradékonyság esetén is jó szolgálatot tehet!

A ginzenget már több mint 400 éve termesztik és használják jótékony hatásai miatt. Eredetileg az ázsiai orvoslásban volt igen elterjedt, mára azonban világszerte népszerűségnek örvend ez a gyógynövény és a belőle készült étrend-kiegészítők. Többek között növeli a test ellenálló képességét a fizikai sérülésekkel és a stresszel szemben. Serkenti az agy vérellátottságát, így fokozza a szellemi teljesítőképességet is. Olvasd el a teljes cikket róla!

A ginzeng eredete

A ginzeng (Panax) az ernyősvirágzatúak rendjébe és az aráliafélék családjába tartozó nemzetség. Természetes élőhelye Ázsia, de többféle típusa létezik, amelyek különböző területeken honosak. A legismertebb típusok közé tartozik a koreai ginzeng (Panax ginseng), a kínai ginzeng (Panax notoginseng) és az amerikai ginzeng (Panax quinquefolius). Habár ezek mindegyike számos jótékony összetevővel rendelkezik, a termesztés és feldolgozás módszerei jelentősen eltérőek lehetnek és emiatt a hatóanyagtartalomban is nagy különbségeket figyelhetünk meg.
A ginzeng gyökeret hagyományosan csak 6-7 éves korában szüretelik, mivel ekkorra éri el ideális hatóanyagtartalmát. A gyökeret betakarítják, majd típusától függően (fehér, vörös vagy fekete ginzeng) különböző kezeléseknek vetik alá. Ennek megfelelően pedig nemcsak a színében, hanem a hatóanyagtartalmában is jelentős eltérések következhetnek be.

Mi a különbség a fehér, a vörös és a fekete ginzeng között?

  • Fehér ginzeng: A fehér ginzengben a gyökér természetes világos színe látszódik, de betakarítás után közvetlenül kén-dioxiddal is kezelik, ezzel őrizve meg fehér árnyalatát. Végül mesterséges hőt használva szárítják
  • Vörös ginzeng: A vörös ginzenggyökeret úgy készítik, hogy a begyűjtött gyökereket szárítás előtt forró gőzzel kezelik.
  • Fekete ginzeng: A kulcs ezúttal is a gőzölésben rejlik. Míg a vörös ginzenghez elég egyszer hőkezelni a gyökeret, a fekete ginzenghez már kilencszer kell. Ennek köszönhetően ez a verzió általában drágább is, mint a másik két változat.

A ginzeng hatása a szervezetre

A távol-keleti orvoslás már több ezer éve foglalkozik a ginzeng hatásaival. Egy igazán sokoldalú gyógynövényről van ugyanis szó, ami nemcsak a szellemi teljesítőképességet, hanem az immunrendszer működését is fokozhatja. A stressz elleni küzdelemben pedig szinte elengedhetetlen társról van szó. Na, de mit is tud pontosan?

Hatékonyan csökkenti a stresszt

A szervezet stresszreakciójának része, hogy a mellékvese felkészíti a testünket a közelgő veszélyre, vagyis adrenalintermelésbe kezd. Ennek hatására többnyire felgyorsul a szívverésünk, több vér áramlik a végtagokba, hogy eleget tehessünk az úgynevezett üss, vagy fuss reakciónak.
Ez egy természetes és a vadonban igen hasznos tudás, ami modern hétköznapjainkban azonban az egészségünket is veszélyeztetheti. A stressz ugyanis számos negatív hatással van a szervezetre, ha hosszú időn keresztül fennáll. Manapság pedig már nem a ragadozók közelsége, hanem a munkahelyi szituációk a leggyakoribb kiváltó okai. A ginzeng jótékony hatást fejt ki a mellékvesére, ezáltal növeli a szervezet stresszel szembeni ellenállását.

Növeli a test ellenálló képességét a fizikai sérülésekkel szemben

A ginzeng sokoldalúan támogatja szervezetünk védekező képességét. Például jótékony hatással van a vérkeringésre és csökkentheti a vér tejsavszintjét. Ez felelős többek között a megterhelő edzések utáni izomláz kialakulásáért. De az ízületi gyulladások kezelésében is hatékony táplálékkiegészítő lehet.

Támogatja az immunrendszer működését

A ginzeng segíti a vírusok és baktériumok elpusztítására hivatott speciálisimmunsejtek termelődését. Ezáltal jótékony hatással van az immunrendszerre is. Ezen kívül enyhén hashajtó hatású, ami hozzájárul ahhoz, hogy a méreganyagok gyorsabban áthaladjanak a szervezeten. Vagyis kevésbé gyengítsék le annak védekező képességét.

Serkenti az inzulin felszabadulását


A ginzeng serkenti az inzulin felszabadulását a hasnyálmirigyben, és hatására növekszik az inzulin periférián betöltött hatása is. Hatékonyan képes tehát a vércukorszint csökkentésére. De ennek köszönhetően hozható összefüggésbe a szellemi- és fizikai teljesítőképesség növelésével is, mivel támogatja a szervezet hatékonyabb energiafelhasználását.

Növelheti a libidót

A ginzeng hatásai közé tartozik a nemi vágy növelése a férfiak és nők esetében egyaránt. Ezt annak köszönheti, hogy a vérkeringés fokozásával hozzájárul a nemi hormonok termelődéséhez. Ez a férfiaknál a tesztoszteronszint növekedését eredményezi, vagyis közvetlenül fokozza a libidót. A nőknél pedig a menopauza tüneteinek kezelésében is hatékony segítséget nyújthat. Például szabályozza a hőhullámokat és fokozhatja a nemi vágyat is.

A ginzeng a memória barátja

Nemcsak a hatékonyabb energiafelhasználást teszi lehetővé a ginzeng. Egyik jelentős hatása például a vérkeringés fokozása és a vérerek tágítása, amelynek köszönhetően több oxigén juthat a különböző sejtekhez és leginkább az agyhoz. Ezáltal pedig fokozza a koncentrációs- és emlékezőképességet.
Jótékonyan hat a munkateljesítményre és csökkentheti a kimerültséget is. Egy stresszesebb munkahelyi időszakban ezért sokoldalúan támogathatja mentális egészségünket.

Hogyan érdemes fogyasztani a ginzenget?

A növény értékes hatóanyagokat tartalmaz: szaponinokat, olajokat, fitoszterolt, szénhidrátot, aminosavat, vitaminokat és peptideket.
Éhgyomorra, reggel fogyasztva segíti, hogy a szervezet a vitaminokat és az ásványi anyagokat hasznosíthassa azáltal, hogy a belső elválasztású mirigyek működését serkenti.
6 hétnél hosszabb, kúraszerű alkalmazása után javasolt 2 hét szünetet tartani a szedésében. Várandósoknak, szoptatós kismamáknak, magas vérnyomásban és szívritmuszavarban szenvedőknek, véralvadásgátló gyógyszerek és nem-szteroid gyulladáscsökkentők használata mellett, illetve asztmásoknak nem ajánlott a szedése. Koffein fogyasztása a ginzeng szedése közben nagy mennyiségben kerülendő, de szedése mellett nem is igényli különösebben a szervezet.

Kivonat, tea, por, esetleg ampulla? Milyen formában fogyasszuk a ginzenget?

A kereskedelmi forgalomban többnyire ebben a négyféle formában találkozhatunk a ginzenggel. Bizonyos ázsiai piacokon esetleg megtalálhatjuk magát a gyökeret is nyers, vagy még inkább szárított formában. Hacsak nem vagyunk benne biztosak, hogy ez megbízható forrásból származik vagy nem értünk eléggé hozzá, hogy bevizsgáljuk és otthon feldolgozzuk, nem érdemes ilyen formában beszerezni.

Ginzeng por

A ginzeng por a növény gyökerének szárítását majd őrlését követően jön létre. Mondhatni a legegyszerűbb felhasználási mód. Általában alacsonyabb hatóanyagtartalommal bír, de nagyon sok múlik a növény korán, a termesztés körülményein, illetve a gyártási technológián is. Ha por formában szeretnénk alkalmazni a ginzenget, a doboz utasításait követve tegyünk egy-két kiskanállal például a reggeli turmixunkba vagy forrázzuk le, és fogyasszuk tea formájában.

Ginzeng ampulla

Jellemzően minimális hatóanyagtartalommal rendelkező készítmény. Fő összetevője a ginzeng por, csakhogy az ampulla ezen kívül általában tartalmaz valamilyen oldóanyagot, például vizet és mézet, ami az állagát biztosítja. Ha ginzeng ampulla vásárlásán gondolkozunk, mindenképp hasonlítsuk össze az egy ampullára jutó hatóanyagtartalmat például az egy kapszulára jutóval. Különben könnyen futhatunk bele abba a hibába, hogy hangzatos placebót vásárolunk.

Ginzeng kapszula

A kapszula talán a ginzeng egyik legelterjedtebb felhasználási módja. Ennek megfelelően számos gyártó számos variációja közül választhatunk. A kulcskérdés itt a ginzeng fajtája és kora. A koreai ginzeng például meglehetősen magas hatóanyagtartalommal rendelkezik, míg a japán változatban szokatlanul alacsony lehet a jótékony összetevők aránya. Ezen kívül a fiatal növények szintén alacsonyabb hatóanyag koncentrációval rendelkeznek. Általánosságban pedig elmondható, hogy a ginzeng gyökér 6-7 éves korára éri el ideális fejlettségét.
A ginzeng kapszula egyik legnagyobb előnye alkalmazásának egyszerűsége. A tablettát bármelyik táplálékkiegészítőhöz hasonlóan szedhetjük. Maximum az időpontra kell jobban odafigyelnünk. Ahogy fentebb említettük ugyanis ideális hatását reggel, éhgyomorra alkalmazva fejti ki legjobban a hatását.

Ginzeng tea

Ázsiában nagyon népszerű italról van szó, de Magyarországon is sok helyen találhatunk ginzeng teát akár filteres formában is. A téli, megfázásos időszakban ideális az immunrendszer támogatására, a torokfájás, torokgyulladás csökkentésére. Ahogy a többi tea esetében, a szárított ginzenget forró vízzel leöntjük, majd a csomagoláson meghatározott ideig ázni hagyjuk. Egy kis mézzel érdemes ízesíteni. Ez tovább fokozhatja gyulladáscsökkentő hatását.

Ha egy stresszesebb időszakot élünk át munkahelyünkön, problémák vannak az egészségünkkel, változókorban vagyunk, esetleg a memóriánk nem a régi már, érdemes belevágnunk egy ginzeng kúrába. Ez a sokoldalú gyógynövény a szervezet számos folyamatának működésére jótékony hatással van. Többek között javítja az emlékezőképességet, fokozza a libidót és támogatja az immunrendszer működését is.

Felhasznált irodalom
Dr Earl M.: Vitamin biblia, Glória Kiadó, 1985, 219-220 Kürti G.: Vitamin abc, Pueló Kiadó, 2004, 84-85 Ginzeng: www.hazipatika.com Ginzeng: www.wikipedia.hu Gyógynövények – Ősi bölcsesség egy új világban: FOOD TODAY 03/2002 www.eufic.org Dr. Csuth Á.: Természetes gyógymódok a cukorbetegség kezelésében www.webbeteg.hu 2011.11.24 Huták J.: A ginzeng szerepe a szellemi frissesség megőrzésében www.hazipatika.com  2011.12.13. Pásztiné Gere E.: Természetes immunerősítők www.hazipatika.com 2010.09.11. A ginzeng jót tesz a rákbetegeknek Partner: OrientPress 2012.06.08. Huták J.: Hogyan őrizzük meg szellemi frissességünket? www.hazipatika.com 2011.12.13. Mezei E.: Ha alacsony a vérnyomás Partner: Ízek és Érzések 2012.07.24. Megelőzhető vagy gyógyítható-e ginzenggel a nátha? MTI Hírek 2012 ;9, 2012.06.06 Ginzeng a diabétesz megelőzésére és kezelésére Archives of Internal Medicine, Vol. 160, April 10, 2000, pp. 1009-13 Ginzenggel a stressz ellen Komplementer Medicina 2003 ;7(4):14-14   Celsus Kft. 2004.03.25 Larsen, H.R.: A ginzeng szerepe a mellrák megelőzésében IHN magyar kiadás 1998 ;7(9)   International Health News 2002.07.17. Dobos, L.: Hagyományos módszerek tudományos bizonyítása – az akupunktúra, a gyömbér és a ginzeng InforMed Hírek7   InforMed 2009.05.21 A ginzengkivonat segít az influenza megelőzésében A placebo-controlled trial of a proprietary extract of North American ginseng (CVT-E002) to prevent acute respiratory illness in institutionalized older adults. Journal of the American Geriatrics Society, Vol. 52, January 2001, pp. 13-19.
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Netamin Ginzeng 250 mg tabletta
Netamin Facebook oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér