Az őszibarack lédús, ízletes gyümölcs, sokak kedvence. Rengetegféle bébiétel alapja, annyira könnyen emészthető, ritkán okoz gyomorproblémákat. Miért érdemes rendszeresen fogyasztani, amíg csak vége nem lesz a szezonnak? Erről írunk cikkünkben és pár tippet is adunk, mit lehet kezdeni vele a nyersen fogyasztáson kívül!
Az őszibarack eredete
Az őszibarackfa (Prunus Persica) eredete mindmáig tisztázatlan. Ahány kutatást indítottak a témában, annyiféle választ találtak ugyanarra a kérdésre. A két legvalószínűbb, hogy Kínában vagy Perzsában volt őshonos (görög-latin eredetű neve is erre utal). A kínai irodalomban már i.e. 2000 évvel említik, a mai napig a halhatatlanság szimbólumaként tartják számon. Innen a "selyemúton" juthatott el végül Perzsába. Perzsa eredete mellet szól viszont többek közt az is, hogy a rómaiak csak "perzsa gyümölcsként" emlegették.
Bármelyik is legyen igaz, fogyasztásának előnyeiből egy cseppet sem von le. Magyarországon a 16. században kezdték el termeszteni. Népszerűsége akkor ugrott meg igazán, mikor a filoxéra által elpusztult szőlőtermő vidékekre barackfákat kezdtek ültetni, mivel meleg- és talajigénye hasonló a szőlőéhez. Nemesített változata a nektarin.
Vitamin- és ásványi anyag tartalma
Tökéletes folyadék és vitaminpótló gyümölcs nyár végén és ősz elején. 85-90%-os a víztartalma, kalóriatartalma pedig nagyon alacsony (38 kcal/100 gr), így fogyókúrás étrendbe is könnyen illeszthető.
Magas kálium-tartalma rendkívül fontos az izomműködéshez és a sejtek energiaellátásához. A- és C-vitamin található benne nagyobb mennyiségben, de magnéziumot és mangánt, foszfort, vasat, A-, E-, K- és B-vitaminokat is vihetünk be szervezetünkbe a fogyasztásával.
Ahogy a legtöbb friss gyümölcs és zöldség, a barack is kiváló antioxidáns forrás. Az antioxidánsok széles körű jótékony hatása a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelmében rejlik, érdemes minél többet fogyasztani belőlük rendszeresen!
Segíti a jó emésztést és az immunrendszer működését
Egy közepes őszibarack nagyjából 2 g rostot tartalmaz, melynek körülbelül fele vízben oldódó, fele pedig oldhatatlan. Míg az egyik a bélflórát táplálja, a másik ballasztanyagként segít kitisztítani a beleket, székrekedés ellen hatásos. A különböző rostok tehát elengedhetetlenek a megfelelő bélműködéshez, bélflórához és ezzel nagyban hozzájárulnak az immunrendszer működéséhez is!
Vásárlás és tárolás
Igazi szezonban rengeteg féle barackot találhatunk a boltokban, de főleg a piacon. Van kisebb, nagyobb, sárga és fehér húsú, keményebb és puhább fajta, vagy a már említett kopasz változat, a nektarin is kapható. Vásárláskor az édes illatú, puhább, de nem löttyedt barackot érdemes venni. Ami már kezd barnulni, az egy pillanat alatt megromlik. Nem érdemes hosszú távra tervezni a sérült gyümölccsel sem.
Az sem mindegy, mire használnánk, mikor akarjuk elfogyasztani. Ha a piacról hazaérve azonnal lekvárkészítésbe fogunk, akkor vehetjük a már teljesen puhára érett darabokat.
Konyhapulton, szobahőmérsékleten viszont a még kicsit éretlen gyümölcs pár nap alatt utóérik. A már érett gyümölcsöt viszont érdemes hűtőben tartogatni, hogy ez a folyamat lassuljon.
Ha jól bevásároltunk és hosszabb időre el szeretnénk tenni, nem csak a befőzés, de a fagyasztás is jó megoldás. Mélyhűtőbe megmosva, mag nélkül, felkockázva tegyük - pár csepp citrommal "megkezelve" a felületét a barnulást is elkerülhetjük.
Tippek a felhasználásra
Természetesen frissen, csak úgy magában, vagy gyümölcssalátába, smoothie-a téve is fantasztikusan finom, de süteményeket (például morzsasütit vagy cobblert), zabkását vagy joghurtot is ízesíthetünk vele. Fűszerek közül érdemes kiemelni a fahéjat, amivel párosítva meglepően különleges finomságokat készíthetünk. Grillezve vagy serpenyőben hirtelen megpirítva fűszerezéstől és a mellé adott körítéstől függően lehet édesség vagy feldobhatjuk vele a grillsajtot, húsételt is. Sőt, egy jó zöldsaláta pikáns hozzávalója is lehet felkockázva!