Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
14900 Ft felett ingyenes szállítás!
5000 Ft felett ajándék!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Szív- és érrendszer
Nehézláb érzés

Így előzhető meg és kezelhető a nehézláb érzés

Mi okozhat nehézláb érzést? Mire figyeljünk a mindennapokban, hogy megelőzzük a kellemetlen tüneteket? Alábbi cikkünkből pontosan kiderül!

Az elnehezült lábak igen kellemetlenné tehetik a mindennapokat, de egy kis odafigyeléssel megelőzhető a nem kívánt tünet. A nehézlábérzés leggyakrabban visszérbetegséget jelez, annak korai tüneteként ismerjük. Akkor alakul ki, ha a vér nem képes az alsó végtagi vénákból teljesen visszaáramlani a szív felé, és az így létrejövő nyomás hatására az erek kitágulnak. Ilyenkor a szövetekbe áramló víz feszülést és nehézláb-érzést eredményez. Gyakran olyan további tünetek társulnak hozzá, mint a láb enyhe megdagadása a nap végén, fáradékonyság, nyilaló fájdalom a vénák mentén vagy a lábszár alsó felén, valamint zsibbadás és görcs.

Az alábbiakban összeszedtük számodra a nehézlábérzés és a vele járó tünetegyüttes elsődleges ismertetőjegyeit, valamint a leggyakoribb okait. Arról is olvashatsz továbbá, mit tehetsz, amennyiben ezt a tünetet tapasztalod, valamint, hogy milyen praktikákkal és életmódbeli változtatásokkal előzheted meg a nehéz lábak kialakulását.

Mi okozhat nehézláb érzést?

A vénás keringési problémákat egy bizonyos pontig jól lehet kezelni, ezért fontos, hogy amint felmerül a gyanú, ne odázzuk el a cselekvést, és mihamarabb kezdjük meg a tünetek célzott kezelését a kiváltó ok függvényében. A nehézláb érzés hátterében több dolog is állhat; nem egyedül az életmódban keresendő a háttérben meghúzódó ok, ugyanis genetikai okok vagy egészségügyi elváltozás is vezethet a kellemetlen tünethez. Az alábbiakban ezeket az okokat vesszük végig kicsit részletesebben.

Túlerőltetés

A fizikai munka, valamint a túlzott erőltetéssel járó sportok növelik a visszerek kialakulásának kockázatát. A testépítés és az egyéb olyan testmozgások, amelyek során hirtelen nagy súlyt kell megemelni, nem javasoltak, az ilyen tevékenységek hatására ugyanis fokozódik a vénák telítődése, és így kialakulhat a visszértágulat.

Mozgásszegény életmód

Akárcsak a lábak túlzott erőltetése, úgy a túl sok pihenés sem vezet jóra. Ha nem mozgatjuk eleget a lábainkat, az keringési zavarokat okozhat, ami szintén nehézláb érzést eredményezhet. Az ülőmunka kimondottan növeli a visszeres lábak kialakulásának kockázatát, fokozottan igaz ez abban az esetben, ha az ülési pozíció (pl. keresztbe tett lábak), vagy az ülőhely minősége nem megfelelő.

Keringési zavar

A lábon látható, kékes színű és kanyargós visszerek megjelenése egyértelmű jele a keringési zavarnak, amely nehézláb érzést okoz. A keringést a túlsúly és a nem megfelelő étkezés is lassíthatja. Hasonlóképp a túl szűk, szoros nadrágok, harisnyák ls zoknik is lassíthatják a keringést, melynek következtében az erek kitágulnak és kanyargóssá válnak.

Túlzott hőhatás

Mind a szauna, mind a termálfürdő fokozzák az erek tágulását, így tehát a visszeres panaszokat is. A nyár és a napos időjárás is súlyosbító körülmény a visszérbetegségek esetén, ezért a napozás szintén csak mérsékelten javasolt, minden esetben fényvédő készítménnyel, különös tekintettel az érintett területekre. Bizonyos, előrehaladottabb esetekben a padlófűtés is erősítheti a tüneteket.

Genetikai okok

Sajnos vannak olyan biológiai okok is, melyekkel nehéz vagy lehetetlen felvenni a küzdelmet. Ilyenek az örökletes tényezők, az életkor, a kötőszövet gyengesége, valamint a várandósság. Bizonyított továbbá, hogy nőknél alapvetően nagyobb eséllyel alakul ki visszérbetegség. Ezekben az esetekben is végezhető tüneti kezelés.

Nem megfelelő életmód

A dohányzás, csakúgy, mint a túlzottan fűszeres ételek, valamint a kávé fogyasztása szintén súlyosbíthatják a visszérbetegségeket. Emellett, ha nem jut elegendő vitamin és ásványi anyag a szervezetbe, az izmokhoz sem jut megfelelő mennyiségű tápanyag, aminek következtében könnyedén társulhat a nehézláb-érzés mellé izomgörcs is.

Nem megfelelő cipő

Az ideális sarokmagasság megtalálása rendkívül fontos, a túl magas sarok ugyanis hiába esztétikus, a legkevésbé sem egészséges a lábaknak, főként hosszútávon, ezért érdemes annak viselését minél inkább korlátozni.

Mit tehetünk a nehézláb érzés ellen?

Mit tehetünk a nehézláb érzés ellen a tünetek enyhítése érdekében?

A kellemetlen érzés enyhítésére szerencsére több módot is ismerünk, melyekkel hamarabb magad mögött hagyhatod a feszítő érzést a lábaidban. Alábbi tippjeinkkel segítünk, hogy mihamarabb búcsút inthess a nehéz lábaknak!

Mozgassuk meg a lábunkat!

Az egyik elsődleges enyhítő tipp és egyben megelőzési mód az, hogy próbáljuk meg elkerülni a tartós egy helyben állást vagy ülést. Amennyiben ez nem lehetséges (pl. munkavégzés okán), mindenképp érdemes beiktatni olyan szüneteket, melyek során átmozgatjuk a lábainkat. Ha van rá mód, tegyünk egy rövid sétát, és próbáljuk stimulálni a lábizmainkat, akár a testsúly egyik végtagról a másikra történő áthelyezésével, hogy a görcsösség és a nehézség érzése enyhüljön.
Az egyszerű szüneteknél még jobb, ha minden nap időt szakít az ember egy kis visszértornára, melynek során terhelés nélkül átmozgatja a láb izmait.

Masszírozzuk meg a lábunkat!

A korábban említett tornát igény szerint masszírozással is kiegészíthetjük, hogy minél inkább megtámogassuk a megfelelő keringést a lábakban. Nem túl durva, de határozott mozdulatokkal masszírozzuk meg a combizmokat és a vádlit is, hogy serkentsük a vérkeringést; ez mind jótékonyan hat az alsó végtagok megfelelő véráramlására.

Vegyünk meleg lábfürdőt!

Áztassuk 15-20 percig meleg, de nem forró vízben a lábainkat. Egy lavór teljesen megfelel a lábáztatáshoz. A meleg víz segít ellazítani a megfeszült, görcsös izmokat, azonban fontos, hogy ne essünk túlzásba a hőfok tekintetében. A kedvezőbb hatás érdekében akár sót, kamillát és borsmentát is tehetünk a vízbe.

Polcoljuk fel a lábunkat!

Pihenés közben a lábak kerüljenek a csípő fölé a vérkeringés javítása érdekében. Óránként pedig legalább 5-10 percre érdemes felállni és mozogni is kicsit, hogy változatos legyen a lábak állapota.

Használjunk nehézláb érzés krémet!

Az ilyen, külsőleg alkalmazható készítmények elsősorban a kezdődő visszértágulatok és felületi visszérgyulladások esetén hatákonyak. A hűsítő, gyógynövényekből készített krémek elősegítik a láb ellazulását, segítenek megszünteti az esetleges gyulladást valamint megnyugtatják a merev, feszült izmokat.

Hogyan előzzük meg a kellemetlen panaszokat?

A megelőzés talán még fontosabb, mint a tünetek kezelése, ezért az alábbiakban olyan tippeket gyűjtöttünk össze, melyek betartásával elkerülheted a nehézláb-érzést és az alsó végtagot érintő visszeres panaszokat.

  • Munka közben tartsunk óránként 5-10 perc szünetet! Különösen ülőmunka, irodai munka esetén fontos, hogy óránként felálljunk és sétáljunk kicsit, a mozgás ugyanis mindig jótékony hatással van a keringésre, különös tekintettel a lábakra.
  • Viseljünk kompressziós harisnyát! Segítségével elősegítjük a vér visszajuttatását a szív felé, így javíthatjuk a vérkeringésünket. Akár ülő vagy álló munkát végzünk, kompressziós harisnya viselésével megelőzhető a nehézláb-érzés tünete. Figyeljünk rá, hogy a választott harisnya és alapvetően az öltözetünk soha ne legyen túl szoros, hiszen az szintén gondot eredményez.
  • Válasszunk kényelmes cipőt! Munkához és sportoláshoz egyaránt elengedhetetlen a megfelelően kiválasztott lábbeli. Ugyanis a kényelmetlen cipők – ahogy azt korábban is írtuk a magassarkú cipők kapcsán – extra terhelést jelentenek a lábak számára.
  • Viseljünk talpbetétet! Egy jó talpbetét kellően elnyeli a nyomást, aminek köszönhetően leveszi a terhet lábakról, és csökkenti a nehézláb érzés kialakulásának esélyét. Ez kimondottan ajánlott, amennyiben valaki fizikai munkát végez. Bár a munkáscipők gyakran kényelmetlenek, egy megfelelő talpbetét hatákonyan tompítja a nyomást, ezáltal csökkentve a lábra nehezedő nyomást.


Igaz ugyan, hogy a nehézláb-érzés és a vénás betegségek sokak életét megnehezítik, ám amennyiben ismerjük a probléma gyökerét és tudatosan változtatunk szokásainkon, enyhíthető és kezelhető a kellemetlen tünet. A legfontosabb, hogy az alsó végtagok megfelelő keringése biztosítva legyen, így megelőzhető a krónikus vénás betegségek kialakulása. Amennyiben megfelelő mozgást biztosítunk a lábaknak, legyen az rendszeres testmozgás, torna, vagy masszázs útján, és nem kényszerítjük őket kényelmetlen, túl szoros ruhadarabokba, máris hatékonyan járunk el a megelőzésben. Amennyiben már fennáll a probléma, akkor is elsődlegesen érdemes az életmódbeli változtatásokra fókuszálni, hogy enyhítsük a tüneteket és ne kelljen minden etét nehézláb-érzéssel zárni.

Felhasznált irodalom
visszervonal.hu/visszertagulat/megelozesi-lehetosegek/
erteksziget.hu/nehezlab-kezeles-hazilag-ertekpont-e400t
vitaminpontok.hu/hirek/nehezlab-erzes-mit-jelezz-mi-megoldas/
webbeteg.hu/cikkek/visszerbetegseg/9418/visszerbetegseg-vigyazzon-a-venaira
vargacseppek.hu/visszer-ellen-termeszetesen/
hazipatika.com/eletmod/viszlat_visszerek/cikkek/7_tipp_hogyan_kuzdhetunk_a_visszerek_ellen
gyogyszerfutar.hu/magazin/mitol-alakul-ki-a-visszer-es-a-nehezlab-erzes

 
Ezt láttad már?
Netamin Galagonya-kivonat kapszula 400 mg
Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér