Az ízületek nagyon fontos alkotóelemei az ember mozgási szervrendszerének: azon a helyen vannak, ahol a csontok találkoznak, megteremtve a csontok elmozdulásához szükséges közeget. Ízületeink nap mint nap elképesztő nagyságú terhelésnek vannak kitéve, hiszen egész testsúlyunkat meg kell tartaniuk. Az egészséges ízületek ezzel a feladattal probléma nélkül meg tudnak birkózni, ám sajnos számos olyan ok létezik (például kopás, nem megfelelő táplálkozás, sérülés), ami ebbe beleszólhat, korlátozva mozgásunkat, fájdalmakat okozva és ízületeink egészségi állapotát rontva.
Az ízületi fájdalmakat kiváltó okok sokfélék lehetnek: sérülések, törések, betegségek, húzódások, ficamok, íngyulladás vagy akár csontritkulás is állhat a sajgó ízületek hátterében. Az artritisz vagy közismertebb nevén ízületi gyulladás az egyik leggyakoribb ízületi megbetegedés, aminek legjellemzőbb tünetei a fájdalom, az ízület merevsége és időnként duzzanata is. Csak hazánkban több százezer ember szenved tőle. Habár az ízületi fájdalmak okai igencsak széleskörűek, ezért az eseteket egyenként érdemes vizsgálni és kezelni, mégis érdemes tudni azt is, hogy léteznek olyan általános érvényű tippek, melyek mindenkin segíthetnek. Nézzük, mik ezek!
1. Jegeld a területet!
A hideg hatására lassul a vérkeringés, amitől csökken a duzzanat. A fájdalom első jelentkezésekor fogj egy zacskó jeget és tedd az érintett területre, majd hagyd ott kb. 15 percig! Ezt nagyjából óránként ismételd meg a nap során! A következő napon már elég csak 4-5 alkalommal jegelned a területet, továbbra is 15 percig. Ez a folyamat elengedhetetlen a hatékonyabb gyógyuláshoz és a jobb közérzethez. Ne felejtsd mindig becsomagolni valamibe a jeget, így elkerülve a fagyási sérüléseket!
2. Végy forró (gyógy)fürdőt!
A forró (de nem kibírhatatlanul forró!) víz enyhíti az ízületek és izmok fájdalmát. Végy hosszú, meleg vizes fürdőt reggel, ez ellazít és csökkenti az ízületi merevséget. Este használj elektromos takarót vagy melegítő párnát, amitől beindul a vérkeringés és csökken a nap végére felgyülemlett ízületi nyomás. Ha van lehetőséged, látogass el termálvizes fürdőhelyre is, és használd ki az ásványi anyagokban gazdag gyógyvíz jótékony hatásait!
3. Menj el egy masszázsra!
Az amerikai Arthritis Foundation szakértői véleménye szerint a begyulladt ízületek rendszeres masszírozása csökkentheti a fájdalmat, a merevséget és jelentősen javíthat a mozgékonyságon. Nem feltétlenül kell mindig profi masszőrhöz elmenned! Keress fel egy fizikoterapeutát, aki megtaníthat arra, hogy saját otthonodban miként tudod a fájdalmas területeket magadnak átmasszírozni. Ha mégis rendszeres masszázsokra jársz, olyan szakembert találj, aki ért az ízületi problémák kezeléséhez!
4. Mozogj (de megfontoltan)!
Szembemegy az emberek általános intuíciójával, de ízületi fájdalmak esetén a pihentetés mellett a fizikai aktivitás is legalább ugyanannyira fontos. A rendszeres testmozgás pozitív hatása nem csak a fogyás lehet (ami már önmagában is hasznos, hiszen leveszi a felesleges terhelést az ízületekről), de erősebbé, egészségesebbé teheti a csontokat, porcokat és ízületeket. Az extrém megerőltetés kerülendő, ilyen például a futás vagy a súlyzós edzés, ezek helyett válassz inkább kíméletesebb mozgásformák közül, mint a séta, az úszás vagy a vízi aerobic.
5. Használj gyógyító fűszereket!
Ízületi fájdalmak esetén nem szükséges azonnal fájdalomcsillapítókért és más szintetikus gyógyszerekért nyúlni! A természet számos alternatívát kínál, például gyógyító fűszernövények formájában! Az Indiából származó kurkuma egy kurkumin nevű vegyületet tartalmaz, ami gyulladáscsökkentő hatása révén segíthet ízületi panaszok esetén. A gyömbér szintén nagymértékben javítja a gyulladásos folyamatokat a szervezetben, és fájdalomcsillapításra is alkalmas.
6. Gondoskodj a megfelelő zsírbevitelről!
A telítetlen omega-3 és omega-6 zsírsavak fogyasztása az általános egészség szempontjából is fontos mindenki számára, de kiemelten érdemes odafigyelni rá ízületi bántalmak esetén. Gyulladáscsökkentő hatásuknak köszönhetően az omega-3 zsírok enyhítik az ízületi fájdalmakat és csökkentik az ízületi merevséget. Természetes omega-forrás például az olajos magvak, a mélytengeri halak, a csukamájolaj, az olívaolaj vagy az avokádó.