A hüvelyesek rendjébe tartozó csicseriborsó - bár sokan énekeltük az óvodában, hogy "csicseriborsó, bab, lencse, fekete szemű menyecske" - az itthoni konyhákban kevésbé használatos alapanyag. Most szeretnénk felsorolni pár okot, miért érdemes megismerkedned vele, ha eddig nem tetted!
Kiváló tápanyagforrás
A csicseriborsóban lévő tápanyagok kb. 2/3-a szénhidrát, ezen kívül jelentős a fehérje- és alacsony a zsírtartalma.1 Számos vitamin és ásványi anyag megtalálható benne - mint pl. a folát, vas, foszfor, réz és magnézium - ezen kívül hasznos élelmi rostokat is tartalmaz.
Néhány kutatás szerint a csicseriborsóban található fehérje minősége jobb a többi hüvelyesben lévőkhöz képest, mivel majdnem az összes esszenciális aminosav megtalálható benne (kivétel a metionin).2 Ha viszont teljes kiőrlésű gabonával együtt fogyasztod, már teljes értékű fehérjéhez jutsz - akár egy vegán étkezésen belül is!3
Segíthet kontrollálni az étvágyat
A csicseriborsóban optimális arányban található meg a fehérje és rost, melyek együttesen lassítják az emésztést, így elősegítve a telítettség érzetet. Ezen kívül a fehérje elfogyasztása növelheti az étvágy csökkentéséért felelős hormonok termelődését a testben.4-7 Emiatt a csicseriborsó fogyasztása csökkentheti a napi, vagy az adott étkezésen belüli kalóriafogyasztást.3,6,8 Egy tanulmány szerint aki rendszeresen fogyaszt csicseriborsót, 53%-kal kisebb a valószínűsége, hogy elhízik és alacsonyabb a testtömeg indexe mint azoknak, akik nem élnek vele.9
Segíthet a vércukrot optimális szinten tartani
Ez annak a tulajdonságának köszönhető, hogy alacsony a glikémiás indexe (GI), tehát lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaz. Ezen kívül - ahogy már előbb is írtuk - a csicseriborsó jó fehérje és rost forrás, melyeknek szintén szerepe van a vércukorszint szabályozásában. A rost lassítja a szénhidrát felszívódását, a fehérjében gazdag élelmiszerek fogyasztása pedig segíthet az egészséges vércukorszint fenntartásában a 2-es típusú cukorbetegséggel élőknél.7, 10
Javítja az emésztést
A benne található rostok a vízzel keveredve zselé szerű állagot képeznek az emésztőrendszerben, amely segítheti az egészséges baktériumok szaporodását a belekben - és megakadályozza az egészségtelen baktériumok túlszaporodását.
Olcsó és könnyen bevezethető az étkezésbe
A csicseriborsó nem elhanyagolható tulajdonsága, hogy nagyon olcsó és sok helyen kapható. Veheted szárított formában vagy konzervként - mindkettő sokáig eláll. Ha szárítva veszed, elkészítés előtt be kell áztatni éjszakára, aztán kuktában vagy lábasban puhára főzni (elég sok idő kell neki, lehet 2-3 óra is lassú tűzön, mire jó lesz). Ha nincs annyi időd a konyhában, válaszd a konzervet. Ebből néhány pillanat alatt készíthetsz például hummuszt, vagy egy laktató salátát, egytálételt.
+Tippek a csicseriborsó felhasználásához
Ha szárított csicseriborsót veszel, használd fel egy éven belül, mert minél tovább tárolod, annál jobban kiszárad, annál tovább tart puhára főzni. Amikor beáztatod, bőven legyen helye dagadni, mert 2-3-szorosára is megnő - ezzel érdemes számolni a majd elkészülő adagokra gondolva is. Mielőtt megfőzöd, cseréld le az áztatóvizet frissre, így nem fog puffasztani a belőle készülő étel. Tehetsz a főzővízbe szódabikarbónát, ez segít, hogy gyorsabban puhuljon. Ha mégis a konzervet választod, ügyelj rá, hogy csak sértetlen csomagolású terméket vegyél meg!
Csicseriborsós receptjeink gyűjteménye:
Cukkinis-csicseriborsós lecsó,
Zöldséges curry csicseriborsóból és spenótból,
Falafel (csicseriborsó-fasírt),
Spenótfőzelék kölessel és csicseriborsóval,
Mindezt összefoglalva a csicseriborsó egy nagyon egészséges alapanyag, jól variálható és könnyű elkészíteni. Ha nem akarsz otthon kísérletezni, legközelebb egyél egy falafelt, ha út közben akarsz bekapni valamit. Nem fogod megbánni!