A spárgát az emberiség évezredek óta ismeri és fogyasztja. Könnyű és zamatos íze miatt már az ősi időkben is igazi csemegeként tartották számon. De tudtad-e, hogy ez a tavaszi zöldség nem csak finom, hanem rendkívül egészséges is? Tele van vitaminnal, ezért számos jótékony hatása van a szervezetünkre. A cikkünkből kiderül minden, amit a spárgáról tudnod kell, többek között az is, hogy miért érdemes sokat enned belőle!
A spárga története
A spárga valószínűleg a Földközi-tenger medencéjéből származik. Már az ókori Egyiptomban és Görögországban is ismerték. Első írásos nyoma Hippokrátesz munkájában lelhető föl az i.e. 460-370 körüli időből. A kezdetekben inkább gyógynövényként használták, majd ételalapanyagként a rómaiak kezdték használni, elsősorban a gazdagok előételeként.
Európában a spárga a XVI. és XVII. századtól kezdve jelent meg mint termesztett kerti növény. Igazi luxus ínyencségnek számított. XIV. Lajos francia király a spárgát a „zöldségek királyának” nevezte és még üvegházakat is építtetett, hogy egész évben hozzájuthasson. Üzemi méretű termesztése és exportálása a 20. században kezdődött. Magyarországon április közepétől június végéig kapható két fajtája: a zöld és a fehér.
A spárga jótékony hatásai
Védi a szív egészségét
A spárga több okból is jót tesz a szív egészségének. Nagyon gazdag K-vitaminban, ami fontos szerepet tölt be a véralvadás folyamatában. Magas B-vitamin tartalma segít a homocisztein nevű aminosav szabályozásában – ha sok homocisztein van a vérben, az fokozza a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát.
A spárgában emellett sok rost is található, ami bizonyítottan hozzájárul a koleszterinszint csökkentéséhez, így segíti a szív- és érrendszeri betegségek megelőzését. Végezetül a spárga gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatása is védi a szívet a megbetegedésektől.
Csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát
A British Journal of Nutrition szakfolyóiratban 2011-ben megjelent kutatás szerint a spárga kontrollálja a vércukorszintet, és serkenti a glükóz felszívódását segítő hormon, az inzulin termelődését. Rendszeres fogyasztása így igen hasznos fegyvernek bizonyulhat a cukorbetegség elleni harcban.
Segíti az emésztést
A spárga nagy mennyiségű rostot és fehérjét tartalmaz, melyek segítik a táplálék áthaladását a bélrendszeren, így stabilizálják az emésztőrendszert. Az Ohiói Állami Egyetem kutatása szerint a spárga inulin-tartalmának köszönhetően is javítja az emésztést. Az inulin egy prebiotikum, ami támogatja és aktivizálja a bélflóra egészséges baktériumait, melyek javítják a tápanyagok felszívódását.
Lassítja az öregedést
A spárgában lévő glutation nevű antioxidáns kutatások alapján lassítja az öregedés folyamatát. A spárga által biztosított folát pedig a B12-vel együttműködve segíthet az öregedéssel járó mentális hanyatlás megelőzésében.
Megvédhet a rák ellen
A krónikus oxidatív stressz és gyulladásos folyamatok fontos tényezők a rákos megbetegedések kialakulásában. Mindkettő elkerülhető az antioxidáns és gyulladáscsökkentő tápanyagok megfelelő bevitelével – ezekben a spárga igen gazdag, ezért több tudományos vizsgálat is foglalkozott már rákellenes hatásával.
A friss spárga kiválasztása
Zöld spárga esetében csak olyat vegyél meg, aminek a színe élénkzöld, lehetőleg egészen az aljáig. A fehér spárgánál az egyenletesen vajszínűt keresd. A barna foltoktól mindig óvakodj! Mindkettő esetében normális a lilás elszíneződés a spárga végén. Figyelj arra is, hogy a spárga ne legyen ráncos, löttyedt, ez arra utal, hogy a növény nem friss, kiszáradt.
A spárga tárolása
A spárgának kicsit nyesd vissza a szárát, állítsd ujjnyi-kétujjnyi vízbe és tedd a hűtőbe egy fóliával letakarva. A másik megoldás, hogy nedves papírtörlőbe bugyolálod és úgy teszed a hűtőbe. Így legalább 2-3 napot, de akár egy hetet is nyerhetsz.
A spárga tisztítása
Fogd meg a spárga szárát és az alsó harmadánál próbáld meg eltörni. Ahol eltörik magától, ott lesz jó. A zöld spárgát nem kell tisztítani, a fehéret egy zöldséghámozóval vagy késsel tisztítsd meg a feje alatt pár cm-rel.
A spárgából sokféle ételt készíthetsz
A spárga lábasban kb. 20 perc alatt megfő, kuktában 10 perc alatt. A zöld spárgát öt perccel kevesebb ideig kell csak főzni. Az egyenletes főzés érdekében állítva, csúcsával felfelé elhelyezve kell főzni, mindenképp el kell kerülni a spárga fektetését. Főzés után a spárgát száraz konyharuhán lecsepegtetjük, majd ezután tálaljuk.
A spárga egy nagyon változatosan elkészíthető zöldség növény: párolva vagy grillezve kiváló előételnek, valamilyen szósz társaságában, de készíthetsz belőle levest, rakott spárgát, használhatod hús-, halételek mellé köretként vagy saláta formájában.
Próbáld ki a ezeket a recepteket:
Mentás-spárgás-zöldborsós tészta és krém