A gyulladás egy természetes folyamat, mely során a szervezet az immunrendszer sejtjeit, egészen pontosan a fehérvérsejteket, aktivizálja a fertőzések elleni küzdelem és a sérülések gyógyítása céljából. Amikor azonban a test gyulladásos állapotba kerül úgy, hogy nem éri semmilyen külső támadás, akkor a saját sejtjeit kezdi károsítani, ez pedig hosszútávon olyan súlyos betegségek kialakulásához is vezethet, mint a rák, a cukorbetegség, az ízületi gyulladás, a szív- és idegrendszeri betegségek.
Szerencsére a gyulladások csökkentésére kitűnően alkalmazhatók bizonyos gyógynövények és természetes hatóanyagok - cikkünkben ezekből gyűjtöttük össze a legjobbakat.
Honnan tudom, hogy gyulladás van a szervezetemben?
A gyulladások olyankor egyértelműek, mikor fáj valamink, megduzzad mondjuk az ínyünk a fog körül, vagy a mozgásszervi panaszok és fájdalmak is sokszor a gyulladást jelzik. De nem mindig egyértelműek a tünetek. Vegyük például a mandulagyulladást, mely gócként nehezíti az életünket, átterjed más szervekre, akár hajhullást is okozhat észrevétlenül, és persze állandó torokfájást, levertséget, fogékonyságot más betegségekre.
Egy szuvas fog is gyulladásban lehet anélkül, hogy észrevennénk, mert nem feltétlenül jelez fájdalmat. A romló fogak is híresen komoly gócpontok, amelyekből a baktériumok a véráramba jutva számos szervben okozhatnak problémát.
Gyulladásra utalhatnak tehát a krónikus fájdalmak, a hajhullás, a fáradékonyság, ízületi problémák, láz, duzzanatok, hirtelen fogyás. Ha mindenképp szeretnénk biztosra menni, érdemes vérvizsgálatot kérni, hiszen a fehérvérsejtek száma, a vérsüllyedés értéke és a CRP-érték is megmutatja, van-e okunk tovább keresgélni a szervezetben.
Növényi hatóanyagok a gyulladások ellen
A természet patikája évezredek óta az emberiség szolgálatában áll, és akik szeretik először a szelíd módszerekkel helyre billenteni a szervezetükben zajló káros folyamatokat, azok előszeretettel is alkalmazzák a gyógynövényeket.
Érdekes, hogy sokunknak csak a konyháig kell mennünk, ha szeretnénk tenni például a gyulladások és gócok ellen, hiszen a legtöbb gyulladáscsökkentő hatóanyag a fűszernövényekben is jelen van természetes formában. Ezeknek a gyógynövényeknek számos tudományos kutatás igazolja pozitív hatását, ezért érdemes próbát tenni velük.
1. Kurkuma
A kurkuma az indiai curry fűszerkeverék egyik legfontosabb fűszere. Azonban gyógynövényként is népszerű, elsősorban gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt. A kurkuma aktív hatóanyaga a kurkumin, ami bizonyítottan erős antioxidáns és gyulladásgátló hatással bír. Fél teáskanál kurkuma, egy pohár meleg tejben feloldva, rendszeres fogyasztással hatékony házi segítség lehet a gyulladás okozta fájdalom enyhítésére.
2. Gyömbér
A gyömbér szintén fontos része az indiai konyhának, gyulladás csökkentésére pedig több ezer éve használják. Több mint 12-féle antioxidánst tartalmaz, többek között gingerolokat, ezért remek védelmező a sejtkárosodással és a szabad gyökök által okozott betegségekkel szemben. Számos kutatás rámutatott már, hogy a gyömbér meggátolja a gyulladást előidéző vegyületek termelését a szervezetben.
3. Cayenne-bors
Valójában nem bors, hanem a csípős ízű csilipaprika fűszerként használt durva őrleménye. Egy kapszaicin nevű vegyületet tartalmaz, ami hatékony segítség a gyulladások okozta fájdalom kezelésében. A kapszaicin egyik fő összetevője a fájdalomcsillapító balzsamoknak és kenőcsöknek, mivel megzavarja az agyból érkező fájdalomkeltő anyagok jelátvitelét.
4. Fahéj
Számos kutatás igazolta, hogy a fahéj gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal bír. A fahéj aktív összetevője – a fahéjaldehid – vizsgálatok alapján gátolja a gyulladásos folyamatokért felelős NF-kB fehérje aktivitását. Ezenkívül a fahéj olyan növekedési faktorokat is blokkol, melyek összefüggésben állnak a rák, a stroke és a cukorbetegség kialakulásával.
5. Szegfűszeg
Az erősen aromás, csípős ízű szegfűszeg fantasztikus gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. Egy eugenol nevű aktív vegyületet tartalmaz, ami gátolja a gyulladást fokozó COX-2 enzimet. A szegfűszegben emellett hatékony antioxidánsok is találhatók, mint a kempferol és a ramnetin, melyek a szabad gyököket semlegesítik.
6. Fokhagyma
A fokhagymát ősidők óta használják a népi gyógyászatban, többek között a gyulladás miatt kialakuló fájdalom és duzzanat csökkentésére. Gazdag szerves kénvegyületekben, egészségre gyakorolt előnyös hatásait elsősorban ezeknek köszönheti. A fokhagyma kiváló természetes gyógyír lehet ízületi panaszokra. Csökkenti a gyulladást fokozó anyagok termelődését, mint pl. nitrogén-monoxid, prosztaglandinok gátlása.
7. Gyógyteák, gyógynövények
A gyulladáscsökkentő gyógynövények egyike a zsálya, ami olyan gyulladásellenes anyagokat tartalmaz, mint a karnozinsav és a karnozol. Ezek segítenek megelőzni az agyban végbemenő gyulladásos folyamatokat. Emiatt több kutatás is foglalkozott már a zsálya szerepével az Alzheimer-kór és a demencia kezelésében. Mindkét hatóanyag semlegesíti a szuperoxid nevű agresszív szabad gyököt, ami a gyulladás fő okozója.
További kiváló gyulladáscsökkentők a cickafark, a diófalevél, a kamilla, a kasvirág és a körömvirág is. Ezeket teaként fogyaszthatjuk, de például a diófalevél főzetével öblögetni is érdemes, így segítve a fog- és torokgyulladás kezelését.
Húgyúti gyulladásokra jó szolgálatot tehet a tőzegáfonya, a medveszőlő, az aranyvessző és a bojtorján.
8. Fekete bors
Végül, de nem utolsósorban; a fekete bors egy piperin nevű alkaloidnak köszönhetően rendkívül hatékony az akut gyulladások esetén. A „fűszerek királyaként” is ismert fekete borsról egy 2009-ben publikált kutatás megállapította, hogy nagy segítséget nyújthat az ízületi gyulladás okozta fájdalom csillapításában.
Természetes gyulladáscsökkentő hatóanyagok
Nem a növények az egyetlen csoport, melyek jótékonyan hathatnak a szervezet gyulladásos folyamataira. A vitaminok, illetve egyéb élőlények természetes anyagai között is találunk igazi jolly-jokereket!
Antioxidánsok
Az antioxidánsok számos jó tulajdonsággal bírnak, csökkentik a gyulladásokat, megkötik a káros szabad gyököket, lassítják a sejtek öregedési folyamatait és erősítik az immunrendszert. Ide tartoznak többek között a vitaminok és ásványi anyagok, karotinoidok, polifenolok, flavonoidok és különböző enzimek.
A zöldségek, gyümölcsök fogyasztásával számos antioxidáns jut a szervezetbe, de szedhetjük őket táplálékkiegészítő formájában is. Erős antioxidáns az A-, C- és az E-vitamin, a szelén és cink, a béta-karotin és a rezveratrol is.
Omega-3 zsírsavak
Komoly természetes gyulladáscsökkentő az omega-3 zsírsav (EPA és DHA) is, ami ráadásul segíti bizonyos, zsírban oldódó antioxidánsok felszívódását és hasznosulását. Kutatások szerint az omega-3-ak gátolják szervezetünkben a gyulladáskeltő prosztaglandinok termelődését.
Az omega zsírsavak rendszeres bevitele és megfelelő aránya a szervezetben nélkülözhetetlen a gyulladások leküzdéséhez. Legjobb forrásai a tengeri ételek és a halolajat koncentrált formában tartalmazó étrend-kiegészítők.
Méhpempő
A méhek által, a méhkirálynő táplálására előállított különleges anyag igazi szuperélelmiszer. A keleti orvoslásban bizonyítottak a hatásai: többek között szív- és érrendszeri, máj- és idegrendszeri betegségek, ismeretlen eredetű meddőség esetén is ajánlják. Kiváló gyulladáscsökkentő anyag a benne lévő aminosavaknak, zsírsavaknak és fenoloknak köszönhetően.