Egyik legnépszerűbb ital a világon a kávé, melyet ébresztő italként tartanak számon. A pörköletlen zöld kávéban azonban a tudósok számos más olyan anyagot találtak, melyek jótékony hatással lehetnek a szervezet működésére. A zöld kávé (más néven: Arabica kávé, Café Marchand, Café Verde, Coffea robusta, Raw Coffee) hasonlóképpen, mint a zöld tea, különböző eljárások után válik feketévé. Cikkünkben bemutatjuk mi is pontosan a zöld kávé, milyen hatása van a benne található klorogénsavnak, illetve, hogy valóban van-e zsírégető hatása.
Mi is az a zöldkávé?
Tulajdonképpen a zöld kávé olyan kávé bab, ami nincs megpörkölve. Ugyanúgy, mint a zöld tea, a zöld kávé kivonata is erős antioxidáns tulajdonságú a polifenolok családjában. Az első számú polifenolos vegyületek a zöld kávéban a klorogénsavak. Mivel a pörkölési eljárás csökkenti a kávébabban található klorogénsav mennyiségét, így a zöld kávéban sokkal több klorogénsav található, mint a pörkölt kávészemekben. A pörkölt kávé ráadásul tartalmaz olyan anyagokat (kahweol és cafestol), melyek hozzájárulhatnak a rossz koleszterinszint (LDL) növekedéséhez. A pörköletlen zöld kávé ezeket az anyagokat nem tartalmazza.
Mi az a klorogénsav?
A klorogénsav egy olyan természetes vegyület, mely legnagyobb mennyiségben a kávéban található meg. Antioxidánsként ismert, segít a glükóz lassú felszabadulásában, így nem emeli meg a vércukrot olyan hirtelen. Megtalálható még a burgonyában, barackban, szilvában is, de a legnagyobb koncentrációban a zöld kávébab tartalmazza a klorogénsavat. A szárított zöld kávét, az összegyűjtése után azonnal feldolgozzák, így képesek 98%-os tisztaságú klorogénsavat kinyerni belőle.
A klorogénsav jótékony hatásai
- Vérnyomáscsökkentő hatás: A zöld kávé kivonattal végzett kutatások többsége, a zöld kávé szív- és érrendszerre kifejtett hatását vizsgálta. Magas vérnyomásban szenvedő betegek körében végzett vizsgálatban a 31% klorogénsavat tartalmazó zöldkávé-kivonat tizenkét héten át adva 8%-kal csökkentette a szívfrekvenciát 7%-kal a diasztolés és 8%-kal a szisztolés vérnyomást. Egy másik vizsgálatban megállapították, hogy a zöldkávé-kivonat növeli az erek válaszkészségét.
- Kognitív teljesítmény fokozása: A zöld kávéban található koffein javíthatja a hangulatot és az agy aktivítását. Fokozza az éberséget, javíthatja a reakcióidőt, ezáltal a kognitív teljesítményt is.
- Antioxidáns hatás: A zöld kávé a benne található klorogénsavnak köszönhetően hatékonyan szembeszáll a szabad gyökökkel, melyek számos betegség kialakulásáért felelősek. Antioxidáns hatása miatt a klorogénsav legyőzi és semlegesíti a káros szabad gyököket.
- Stabilizálhatja a vércukorszintet: Az ACS (American Chemical Society) 245. nemzetközi találkozóján bemutatták, hogy jelentős epidemiológiai és egyéb bizonyítékok állnak rendelkezésre arról, hogy a zöld kávé csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. A pörköletlen kávé szemekből készített kivonat jó hatással volt az emelkedett vércukorszintre, ami több okból is előnyös, hiszen a magas vércukorszint számos más betegség és krónikus gyulladás kialakulását okozhatja. A klorogénsav molekula képes megtartani a glükóz-6-foszfátot, ami a glükózt bejutattná a véráramba az étkezések után.
- Fokozza a test zsíranyagcseréjét: A zöld kávé rendszeres fogyasztásával megelőzhető a szénhidrátok lerakódása valamint gyorsítható a zsíranyagcsere. Fő aktív hatóanyaga, a klorogénsav csökkenti a szénhidrátok gyomor-bél traktusból történő felszívódását, ezzel mérsékli a vércukor- és inzulin kiugrásokat. A a klorogénsav csökkentheti a testsúlyt, a bevitt zsírok felszívódását, a májban tárolt zsír mennyiségét és javíthatja a zsírégető adinopektin hormon működését. Fokozza a hőtermelést, ezáltal a szervezet több kalóriát éget el.
Milyen formában ajánlott a zöld kávé bevitele?
Habár a klorogénsavat önmagában is bevihetjük a szervezetbe étrend-kiegészítéssel, a kutatások azt mutatják, hogy a hatóanyag jobban szívódik fel, ha inkább zöld kávé kivonatot fogyasztunk. Arról nem is szólva, hogy a zöld kávé egyéb hasznos hatóanyagokat (antioxidánsokat, polifenolokat) is tartalmaz, nem csak klorogénsavat. A zöld kávé-kivonat kapszula és tabletta formájában is elérhető a boltokban.
Vannak-e káros hatásai a zöld kávénak?
Koffeinre érzékenyek esetében a zöld kávé fogyasztása sem javasolt. A tünetek, ugyanúgy, mint a fekete kávénál, lehetnek idegesség, fejfájás, heves szívdobogás. A zöld kávé fogyasztása néhány esetben allergiás reakciókat is kiválthat, melynek tünetei bőrkiütés formájában jelentkezhetnek, súlyosabb esetben légzőszervi panaszokat is okozhat.
A zöld kávét akár természetes, akár étrend-kiegészítő formájában is érdemes lehet időnként fogyasztani, hiszen számos jótékony hatása lehet szervezetünkre. Egy életmódváltás során is segítségünkre lehet, a megfelelő étrenddel, mozgással kombinálva felgyorsíthatja a nem kívánt súlyfeleslegtől való megszabadulást is.