Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
14900 Ft felett ingyenes szállítás!
5000 Ft felett ajándék!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Cukorbetegség
A cukorbeteg étrend alapjai

A cukorbeteg étrend alapjai

Hogyan épül fel a cukorbeteg étrend? Miket érdemes fogyasztani és mit végleg elhagyni a tányérodról, ha cukorbeteg vagy prediabéteszes vagy? Mi az a glikémiás index? Tippek egy egészséges, tartható étrend összeállításához - mert nem csak a mennyiség de a minőség is nagyon fontos!

A cukorbeteg étrend alapjaiAz egészséges táplálkozásnak nagyon fontos szerepe van a cukorbetegség kezelésében. A megfelelő étrend nem csak a vércukorszint kontrollálását segíti, de kihat arra is, hogy milyen a közérzeted és mennyi energiád van a nap folyamán. A következőkben bemutatjuk a cukorbeteg étrend legfontosabb szabályait, az alapvető tudnivalókat és a szakértői ajánlásokat. Ha érintett vagy, vagy ismersz olyat, aki érintett, mindenképpen olvass tovább!

A cikkben olvasható információk nem minősülnek orvosi tanácsnak! Mielőtt bármit is változtatnál az étrendeden, konzultálj a kezelőorvosoddal, dietetikusoddal.

Mi az a cukorbeteg étrend?

A cukorbeteg étrend egész egyszerűen a lehető legegészségesebb ételek, mérsékelt mennyiségben történő fogyasztását jelenti, rendszeres időpontokban.

Az ételek legyenek tápanyagokban természetesen gazdagok, alacsony zsír- és kalóriatartalmúak. Központi elemei az étrendnek a gyümölcsök, zöldségek és teljes kiőrlésű gabonák.

A cukorbeteg étrend tulajdonképpen mindenki számára a legjobb étrend, azok számára is, akik nem szenvednek cukorbetegségben. Nem hiába javasolják szakemberek is azt, hogy a cukorbetegség megelőzése érdekében étkezzünk úgy, mintha cukorbetegek lennénk.

Mi a cukorbeteg étrend célja?

Ha cukorbeteg vagy prediabéteszes vagy, akkor orvosod minden bizonnyal javasolni fog bizonyos étrendbeli változtatásokat, esetleg azt, hogy fordulj dietetikushoz, aki segít az egészséges étrend terv összeállításában. A terv célja a vércukorszint szabályozása, a testsúly kordában tartása és a szívbetegség kockázati tényezőinek (magas vérnyomás és magas vérzsírszint) csökkentése.

A túlzott kalória- és zsírbevitelre a szervezet úgy reagál, hogy rendkívüli mértékben megemeli a vércukorszintet. Ha a vércukor nincs kordában tartva, az nagyon súlyos problémákhoz vezethet, úgy mint veszélyesen magas vércukorszint (hiperglikémia) és hosszú távú szövődmények, például ideg-, vese- és szívkárosodás.

A vércukorszintedet segít a biztonságos tartományban tartani az egészséges, tudatos táplálkozás.

A legtöbb 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő ember számára a testsúlycsökkentés is könnyebbé teszi a vércukorszint kontrollálását, ráadásul rengeteg egyéb jótékony hatása is van az egészségre nézve. Ha súlyfelesleged van, akkor a cukorbeteg étrend hatékony, egészséges és biztonságos módja a kitűzött testsúly elérésének.

Hogyan épül fel a cukorbeteg étrend?

Étkezz napi három alkalommal, lehetőleg rendszeresen, minden nap azonos időpontokban. Ez segít abban, hogy szervezeted jobban fel tudja használni a saját maga által termelt, vagy kívülről bejuttatott inzulint.

Egyéni étrended kialakításában orvosod, illetve egy regisztrált dietetikus tud segítséget adni. Fontos, hogy táplálkozásod saját egészségügyi céljaidhoz, ízlésedhez, életmódodhoz legyen igazítva. A szakértő tanácsokat adhat étkezési szokásaid javítására, például hogy mi az ideális adagméret, melyre testméreted és fizikai aktivitásod alapján szükséged van.

A cukorbeteg étrend alapjaiEzeket ajánlott fogyasztanod

Cukorbetegként kalóriaszegény, ám tápláló ételeket szükséges fogyasztanod.

  • Egészséges szénhidrátok. Emésztés során a cukrok (egyszerű szénhidrátok) és a keményítők (komplex szénhidrátok) lebomlanak glükózzá. A glükóz nem más, mint vércukor, hétköznapi nevén szőlőcukor – a szervezet számára fő energiaforrásként szolgál. Fókuszálj az olyan egészséges szénhidrátokra, mint a gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák, hüvelyesek (bab-, borsó- és lencsefélék) és a zsírszegény tejtermékek.
  • Rostban gazdag ételek. Az étrendi rost a növényi táplálékok mindazon része, melyet szervezeted nem képes megemészteni vagy felszívni. A rostok pozitív hatással vannak az emésztésre és segítenek kontrollálni a vércukorszintet. Magas rosttartalmú ételek a zöldségek, gyümölcsök, diófélék, hüvelyesek (bab- borsó és lencsefélék), teljes kiőrlésű liszttel készült ételek és a búzakorpa.
  • Szívbarát halak. Egyél szívbarát halat legalább heti 2 alkalommal. A tőkehal, tonhal és laposhal teljes zsír-, telített zsír- és koleszterintartalma is alacsonyabb, mint a húsoké és szárnyasoké. Az olyan halak, mint a lazac, makréla, tonhal, szardínia és a sügér gazdagok omega-3 zsírsavakban, melyek csökkentik a triglicerid nevű vérzsír szintjét, ezzel támogatva a szív egészségét.

    Az olajban sült halat és a magas higanytartalmú halakat, például lágysugaras halakat, kardhalat, királymakrélát, kerüld el!

  • „Jó” zsírok. Az egyszeresen, illetve többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmazó ételek segítenek csökkenteni a koleszterinszintet. Ilyen ételek közé tartozik az avokádó, mandula, dió, mogyoró, magfélék, olajbogyó, olíva- és mogyoróolaj. Túlzásba azért ne vidd ezek fogyasztását, hiszen minden zsír sok kalóriát tartalmaz!

A cukorbeteg étrend alapjaiEzeket kerüld el jó messzire

A cukorbetegség növeli a szívbetegség és stroke kockázatát, mivel felgyorsítja az artériák eltömődését (érelmeszesedés), illetve az artériák falának megkeményedését (érszűkület). Az alábbiakat tartalmazó ételek nem illenek bele egy egészséges, szívbarát étrendbe.

  • Telített zsírok. A magas zsírtartalmú tejtermékek és az állati fehérjék, mint például marhahús, hot dog, kolbász és bacon, számottevő mennyiségben tartalmaznak telített zsírokat.
  • Transz-zsírok. Ezek a zsírfajták főleg feldolgozott snackekben, pékárukban, gyorséttermi ételekben és a teljesen vagy részben hidrogénezett növényi zsiradékokban találhatóak meg.
  • Koleszterin. Ne vigyél be naponta 200 mg koleszterinnél többet. Kerüld az olyan koleszterin forrásokat, mint a magas zsírtartalmú tejtermékek, tojássárgája, máj, és egyéb belsőségek.
  • Nátrium. A cél kevesebb mint napi 2300 mg nátrium fogyasztása. Ha magas vérnyomásod is van, akkor a cél az 1500 mg alatti bevitel legyen.

Az étrend összeállítása

A tervezés során többféle megközelítés közül is választhatsz, illetve ezeket akár kombinálhatod is. Dietetikusod segítségével megtalálhatod a számodra legideálisabb módszert. Íme három példa:

A tányér módszer

Ez egy egyszerű, könnyen megjegyezhető étrend tervező módszer. Alapjában véve a zöldségfogyasztás növelésére fókuszál. A tányérod felére friss vagy párolt, keményítőt nem tartalmazó zöldségeket tegyél, például répa, spenót és paradicsom. ¼ részére fehérjét, például tonhal, sovány hús. Az utolsó negyedre pedig teljes kiőrlésű gabonafélét vagy más, keményítőt tartalmazó ételt. Tegyél mellé egy adag gyümölcsöt vagy tejterméket és egy pohár vizet vagy édesítetlen teát.

Szénhidrátszámolás

Mivel a szénhidrátok glükózzá bomlanak le, ezért ezeknek van a vércukorszintedre a legnagyobb hatása. A vércukor-kontrollt úgy tudod segíteni, ha minden nap ugyanannyi szénhidrátot fogyasztasz, rendszeres időközönként – ez különösen hasznos, ha gyógyszert vagy inzulint szedsz. A dietetikus megtanít arra, hogyan mérd ki ételadagjaidat, mire figyelj az élelmiszerek címkéin, hogyan számold ki az étkezések szénhidráttartamát, illetve hogyan módosítsd ezek alapján az inzulin adagolását.

Glikémiás index

A cukorbetegek közül sokan használják a glikémiás indexet (GI) az ételek, különösen a szénhidrátok megválasztásakor. Ez a módszer a szénhidráttartalmú ételeket a vércukorszintre gyakorolt hatásuk alapján rangsorolja. A GI alapján azt is tudni fogod, hogy mely gyümölcsöket fogyaszthatod nyugodtan cukorbetegként is.

A cukorbeteg étrend alapjaiTovábbi tanácsok

Igyál több vizet! A dehidratáció, vagyis a kiszáradás sűrűbb vért, ami pedig magasabb vércukorszintet eredményez.

Mozogj rendszeresen! A mozgás hatékonyan képes csökkenteni, illetve stabilizálni a vércukorszintet.

Ne igyál alkoholt! Az alkohol negatívan befolyásolja a vércukorszintet

Válassz friss, minél kevésbé feldolgozott ételeket és alapanyagokat! Lehetőségeid szerint igyekezz inkább otthon elkészíteni az ételeket.

 

 

Felhasznált irodalom
cukorbetegkozpont.hu/terhessegi-cukorbetegseg
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Netamin GlükoVitál kapszula fahéjjal
Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér