A hajproblémák – például hajhullás, korpa, elvékonyodott haj – ugyan sokakat érintenek, mégis kényes témának számítanak. Sajnos ebből kifolyólag még a természetes megoldásokról sem esik eleget szó, pedig bizony léteznek ilyenek. Tudtad-e például azt, hogy a kén a haj erősségének, rugalmasságának és egészséges növekedésének a felelőse? Jóval több figyelmet érdemelne, mint amennyit kap, hiszen a hajad egyik nélkülözhetetlen összetevőjéről van szó! Olvass tovább, hogy többet is megtudj róla!
Mi az a kén?
A kén egy természetesen előforduló ásványi anyag, ami minden élő szervezetben megtalálható. Az emberi testben előforduló elemek között a nyolcadik a sorban. Elengedhetetlenül szükséges a fehérjék és enzimek megfelelő előállításához, a vitaminok átalakításához, az ízületek egészségéhez, az aminosavak anyagcseréjéhez, a haj, köröm és bőr egészségéhez, illetve még sok egyéb területen kritikus szerepet tölt be.
Milyen szerepe van a kénnek a hajnövekedésben?
Az emberi haj egy keratin nevű strapabíró fehérjéből épül fel, melynek igen magas a kéntartalma. A kén szükséges ahhoz, hogy a fehérjék (beleértve a keratint is) meg tudják őrizni az alakjukat, ami közvetlenül hozzájárul a haj általános egészségéhez, erősségéhez és rugalmasságához. Mindebből az is következik, hogy a kén hiánya száraz, gyenge hajhoz vezet, ami könnyedén töredezik.
És itt még nincs vége. Készültek már tanulmányok is, melyek bizonyították, hogy a kénnek pozitív hatása van a hajnövekedésre. A haj életciklusa 3 különálló fázisból áll: növekedési fázis (anagén), átmeneti fázis (catagén) és nyugalmi fázis (telogén). Ez utóbbi során a haj kihullik, a hajtüsző pedig kb. 3 hónapig inaktív marad, és csak ezután indul újra a növekedési fázis. A kén képes meghosszabbítani a haj növekedési fázisát, ami értelemszerűen azt jelenti, hogy a haj hosszabbra tud nőni, mielőtt elhagyja a fejbőrt.
Végül, de nem utolsósorban, a kén számos kutatás szerint hasznosnak bizonyulhat olyan problémák esetén, mint a pikkelysömör, a korpa, az ekcéma és a szőrtüszőgyulladás. Sokan be is vetik kezelésként, a tünetek enyhítésére, illetve a fellángolások gyakoriságának csökkentése érdekében.
Vajon elég kénhez jutsz hozzá?
Ha állandóan töredezik a hajad, gyengék a körmeid, illetve rossz állapotú a bőröd, akkor könnyen lehet, hogy nincs elég kén az étrendedben.
Fontos tudnod, hogy önmagában a kénbevitel növelése az esetek legnagyobb részében nem képes megelőzni vagy meggyógyítani a hajhullást. A megfelelő kénbevitel ugyanakkor nagyon sokat segíthet a haj általános egészségének javításában, így egyéb tápanyagokkal és praktikákkal kombinálva igen látványos eredményekhez is vezethet.
Íme, néhány étel, melyek egy kiegyensúlyozott étrend részeként hozzájárulhatnak a haj egészségének javításához:
- Halak
- Szárnyasok
- Tojás
- Kelbimbó
- Spárga
- Hüvelyesek
- Fokhagyma
- Fodros kel
- Vöröshagyma
- Brokkoli
- Karfiol
- Gabonacsíra
Szintén jó megoldás az MSM (metil-szulfonil metán) tartalmú étrend-kiegészítő szedése, ez ugyanis a szerves kén egyik formája, amely jelen van minden élő organizmusban (növények, állatok, emberek). Gyakran javasolják ízületi panaszok kezelésére, de a haj, a bőr és a köröm egészségét is támogatja.
Emellett az olyan étrend-kiegészítők is ajánlottak, melyek L-metionint és L-ciszteint tartalmaznak. Ezek az aminosavak ugyanis kénnel látják el a hajsejteket. A bőr, a körmök és a haj is gazdag L-ciszteinben, továbbá bizonyítékok vannak arra, hogy a hajhullást tapasztaló emberek hajában alacsony a magas kéntartalmú fehérjék szintje, mely L-cisztein szedésével hatékonyan növelhető.