Ősszel gyakrabban fordul elő intenzív hajhullás, ami hirtelensége miatt akár sokkoló is lehet. Mintha egyik pillanatról a másikra több hajszál lenne reggelente a párnákon és maradna a fésűben is. Gyakori az is, hogy a haj fakóbbá, fénytelenné, szinte seprűszerűvé válik a hideg idő beköszöntével. Ilyenkor mindenkiben felmerül a kérdés, hogy ez vajon normális?! Nézzük meg együtt, mi okozhatja az őszi hajhullást, meddig elfogadható a mértéke és hogyan lehet tenni ellene!
Mi okozza az őszi hajhullást?
A hajnak van egy teljesen természetes növekedési ciklusa. A haj folyamatos növekedési fázisa nagyjából 2-6 évig tart. A teljes hajkoronánk kb. 80-90%-a van állandóan ebben a fázisban, a maradék 10-20% pedig egyfajta nyugalmi állapotban. Ez a nyugalmi állapot nagyjából 3 hónapig tart, mielőtt ezek a hajszálak kihullanak, hogy helyükbe aztán újonnan növekedő hajszál léphessen.
Egy 2010-ben publikált tanulmány egy rendkívül hosszú kísérletről számolt be: 800 teljesen egészséges nő hajnövekedését elemezték 6 éven át és arra jutottak, hogy a nyugalmi fázisban lévő hajszálak legmagasabb számban általában júniusban vannak jelen a nők hajkoronájában. Ez pedig azt jelenti, hogy ősszel szinte egyszerre egy nagyobb hajtömeget veszítenek el, de ezt mind a haj természetes növekedési ciklusa eredményezi. Valószínűsítik, hogy azért épp nyáron van a fejünkön a legtöbb haj, hogy a nap elleni természetes védelmi rendszerünket ily módon is erősítse az okosan működő szervezetünk.
Az őszi hajhullásra még rátesz egy jó nagy lapáttal az ilyenkor gyakrabban fellépő vitaminhiány, ami egész spirált indíthat el szervezetünkben. A fogyatkozó napsütés miatt fellépő D-vitamin hiány ugyanis hangulatunkra is kihat: sokkal ingerlékenyebbek, depresszióra hajlamosabbak vagyunk, a stressz és a szorongás pedig szintén előidézhet hajhullást.
Honnan tudhatod, hogy a hajhullásod tényleg szezonális-e?
Kezdjük a legfontosabbal: napi 50-60 hajszál elveszítése évszaktól függetlenül teljesen normális! Az őszi időszakban ez akár napi 100-120-ra is emelkedhet a fent említett okok miatt. A szezonális hajhullást könnyedén tesztelheted is: zárd össze az ujjaidat és túrj bele a hajadba a hajtőnél, majd gyengéden húzd végig a kezdet a hajad teljes hosszán (ne tépd, tényleg, csak gyengéden). Számold meg a kezedben maradt hajszálakat:
- ha 10-nél kevesebb, akkor gratulálok, szuper egészséges a hajad!
- ha 10-15 hajszál maradt, akkor sajnos hat rád az ősz, de ne aggódj, túl leszel rajta!
- ha 15-20 hajszál, vagy annál több maradt a kezedben, akkor ott már más okok is lehetnek. 45 éves kor fölött a klimax is járhat ilyen tünetekkel, de a vashiány, pajzsmirigy-probléma, vagy egy drasztikus fogyókúra is okozhat súlyosabb hajhullást. Pánikba ez esetbe se ess kérlek! Menj el egy rutin vérvizsgálatra, ahol megnézik a pajzsmirigy és vas értékeidet is, gondold végig életmódodat, egyeztess háziorvosoddal is a kérdésben. Egy intenzív vitaminkúra mindenképp javasolt!
Hajápolás ősszel
Vess be minden házi praktikát, hogy a hajad ősszel is gyönyörűen ragyoghasson! Adj meg mindent a szervezetednek ahhoz, hogy az új hajszálak minél hamarabb, minél erősebben és egészségesebben nőhessenek. Íme a mi tippjeink:
Vitaminkúra
A hajszálak erősödését és az új hajszálak növekedését azzal segítheted, ha tápanyaghoz juttatod őket. Ősszel sokkal jellemzőbb, hogy vitaminhiányos állapotba kerül szervezetünk. A cink, a vas, a biotin, a szelén, az A-vitamin, a pantoténsav vagy akár a C-vitamin hiánya is okozhat hajhullást, vagy a hajszerkezet gyengülését. Érdemes ebben az időszakban egy intenzív vitaminkúrát tartani, válasszunk ilyenkor kifejezetten a haj egészségét támogató komplex készítményeket.
Szezonális finomságok, változatos táplálkozás
Az őszi-téli időszakban sokan fognak bele hirtelen, drasztikus fogyókúrába, mivel ilyenkor könnyebben szalad fel az a pár plusz kiló. Az éhezésen alapuló diéta több szinten károsítja a szervezetet, ennek talán még az egyik legenyhébb, ám annál látványosabb jele az intenzív hajhullás. Figyelj oda, hogy minden esetben változatosan táplálkozz. Étrended alapuljon inkább azon, hogy minél több friss zöldséget és gyümölcsöt eszel, mert ez ősszel és télen sem lehetetlen! Az ősz igazi finomságok szezonja: antioxidáns hatásokkal rendelkező birsalma, a magas rosttartalmú ringló és szilva, az E-vitaminban és béta karotinban gazdag sütőtök, hogy csak néhány példát említsek.
Intenzív fejmasszázs
Ahhoz, hogy a fentebb említett tápanyagok minél nagyobb mértékben eljussanak közvetlenül a hajhagymákhoz, alkalmazz minden nap egy kis fejmasszázst. Ezzel élénkíted a vérkeringést a fejbőrödben, a hajhagymáid pedig ujjongani fognak örömükben! Nem kell semmi extra technikára gondolnod: az ujjbegyeiddel körkörös, határozott (de nem túl durva) mozdulatokkal haladj végig a fejed hajas részén néhányszor. Mindennap tedd ezt meg legalább 5-10 percig, közben igyekezz "kikapcsolni" a gondolataid, esetleg hallgass kellemes zenét, párologtass levendula illóolajat. A levendula jó hatással van az idegrendszerre is, segít oldani a stresszt. A stressz önmagában is lehet kiváltó oka a hajhullásnak, így ezzel duplán jól jársz.
Hidratáció
A tápanyagokat már kipipáltuk, jöhet a víz! A hajadat képzeld el úgy, mint egy gyönyörű növényt: annak is szüksége van gazdag termőtalajra és vízre is. Ősszel és télen hajlamosabbak vagyunk keveset inni, kevésbé kívánjuk a folyadékot, de ettől még szervezetünknek igen nagy szüksége van rá! Figyelj oda, hogy napi 2-3 liter folyadékot mindenképp igyál, lehetőség szerint tiszta vizet, esetleg őszi teákkal a változatosság fenntartásához.
Gyógynövények a hajra kívül és belül
Először is cseréld le a samponodat minél természetesebbre! Legalább arra figyelj, hogy az összetevők között ne legyen SLS (sodium laureth sulfate), de jó jel lehet, ha már a parabén és szilikonmentes feliratot is látod rajta. Ha eddig nem ilyet használtál, akkor kell pár alkalom, mire megszokja a hajad (és Te magad is azt, hogy nem habzik őrülten a sampon), de ne add fel! Keress lehetőleg rozmaring, vagy nyírfa, esetleg levendula, vagy teafa tartalmú samponokat, ezek ugyanis mind jótékonyan hatnak a hajnövekedésre. Az utolsó hajöblítést végezd el csalános vízzel (használhatsz friss csalánt, szárítottat, vagy csaláncseppeket is hozzá), vagy diólevél főzettel (szintén kapható szárítottan).
A gyógynövényeket belsőleg is bevetheted: a ligetszépeolaj például kifejezetten jótékony hatással van a hajnövekedésre, a ginkgo biloba pedig segít serkenteni a vérkeringést a fejbőrben is.
Hajpakolások
Készíts magadnak otthon ápoló hajpakolást! Íme néhány verzió:
Tojásos-zöld teás hajmaszk
A tojás rendkívül gazdag proteinben, ami a haj egyik építőeleme, a zöld tea pedig stimulálja a hajnövekedést. Válassz ízesítetlen, natúr (lehetőleg ne filteres) zöld teát és két evőkanálnyit poríts össze, majd keverd össze 1-2 (hajhossztól függően) tojás fehérjével és sárgájával.
Olívás-fahéjas hajmaszk
1-2 evőkanálnyi olívaolajat keverj össze fél evőkanál mézzel és 2 teáskanálnyi fahéjjal.
Banános-tojásos hajmaszk
1 feltört tojást keverj össze egy összetört banánnal.
Olívás-kókuszos hajmaszk
1 evőkanál olívaolajhoz adj 1 evőkanál kókuszolajat és 1 teáskanál ricinusolajat.
Válaszd ki a neked tetszőt, készítsd el, kend fel a hajtövektől a hajvégekig, hagyd legalább 20-30 percig hatni őket, majd mosd le. Bármelyikbe tehetsz plusz kiegészítőként egy kevés ricinusolajat, vagy kókuszolajat, aloe vera gélt.
Legalább 1 hónapon át alkalmazd ezeket a módszereket intenzíven: minden héten legyen legalább egyszer hajpakolás és gyógynövényes öblítés, fejmasszázs és vitaminkúra pedig minden nap! 1 hónap után a hajpakolást és gyógynövényes öblítést akár ritkíthatod is, de a vitaminokat, fejmasszázst érdemes legalább 3 hónapon át folytatni. A hidratáció pedig...egész éves feladatod! :-)