Valljuk be, bár a hűvösebb évszakoknak is megvannak a maga hátráltató tényezői, azért sokkal könnyebb rávennünk magunkat az edzésre ősszel, mint mondjuk a hőmérsékleti rekordokat döntögető kánikulai nyárban. Ettől még ne használd az időjárást kifogásként, igenis a forróságban is lehet (sőt egyes vélemények szerint érdemes is) nyáron edzeni – csak okosan kell tenni, és több figyelmet kell fordítani a biztonságra! Hoztunk neked pár tanácsot, hogyan csináld jól!
Tény, hogy az edzés nyáron, a nagy hőségben való sokkal megterhelőbb tud lenni, mégis meglepő módon előnyökkel is bír: egyre több kutatás mutat rá arra, hogy a kánikulai idő során kialakuló hő-akklimatizáció segít később hatékonyabban edzeni a kevésbé magas hőmérsékletekben. Röviden összefoglalva ennek az oka: az extrém magas hőmérsékletben történő edzés során a test alkalmazkodik a környezethez és több vért keringet, hogy jobban tudja hűteni magát. Ez azt eredményezi, hogy a kánikula megszűnésével az izmok vérellátása, tápanyagellátása hatékonyabbá válik.
Ügyelj a folyadékpótlásra!
Elcsépelt dolog, de nem lehet elégszer hangoztatni. Izzadás útján a forró időben óránként 1 liter folyadékot és ezzel rengeteg elektrolitot is veszíthetünk, ezeket pedig mindenképpen pótolni kell! Friss, hideg vizet fogyassz, esetleg valamilyen sportitalt, és ügyelj rá: ne csak akkor, mikor szomjas vagy!
Vegyél vissza!
Ne próbálj rekordokat döntögetni, vagy új, korábban még nem végzett rutinba kezdeni! Ilyenkor vegyél vissza az intenzitásból, csökkentsd az edzés időtartamát, inkább a már megszerzett erő és izom megtartására koncentrálj. Ez nem az új dolgok kipróbálásának az ideje, az edzés nyáron még a szokottnál is jobban igénybe vehet i a keringésed! Ha olyan mozgást végzel, amihez a szervezeted nincs hozzászokva, lehet, hogy nem ismered fel az intő jeleket, amiket tested feléd küld. Ha szédülsz, kipirosodik a bőröd, homályosan látsz, szaporán ver a szíved, hányingered van, vagy nagyon fáradtnak érzed magad, ülj le hűsölni az árnyékba.
Vigyázz a párával!
Ha magas a levegő páratartalma, kevesebb nedvesség tud kipárologni a bőrön keresztül, ami rontja a test természetes hűtő mechanizmusát. A nagyon párás időben az izzadás veszít hatékonyságából, ezért még több figyelmet kell fordítani a megfelelő hűtésre, folyadékbevitelre és még inkább érdemes az edzésünket ésszerűbbé, kevésbé megerőltetővé tenni.
Eddz a megfelelő időben!
A legjobb időpont edzéshez kánikula idején a közvetlenül napfelkelte előtti vagy a nagyon kora reggeli időszak. Második opció a késő esti órákban történő testmozgás. Ha időd engedi, ezek közül válassz egy napszakot az edzéshez, sokat tud javítani a teljesítményen.
Fontos az is, miben edzel: a legjobb, ha laza, világos színű ruházatot választasz, ami valamilyen pamut-keverékből készült.
Keress árnyékot!
Ha eddig az aszfalton róttad a köröket, most keress a környéken parkot, erdőt, árnyékos utcákat. Ha van rá lehetőséged, földúton vagy füvön fuss/bicajozz. Az aszfalt borzasztóan felmelegszik és akkor duplán süti a forróság a tested. Ha ez nagyon nem megy, lehet, hogy érdemes egy légkondis edzőteremben a futópadon izzadni vagy spinning órán részt venni. Nem ugyan olyan, mint a szabad levegőn, de mindenképpen jobb, mint egy gutaütés.
Kísérletezhetsz is, ha volt valamilyen csoportos óra, amit kipróbálnál de folyton csak halogatod, most itt az alkalom. Legyél rugalmas!
Használd ki a lehetőségeket!
Ha eddig nem jártál úszni, most megteheted. Menj el strandra/uszodába, vigyél magaddal békalábat, próbálj ki többféle úszásnemet! Nem muszáj zuhanysapkás nénik tempójában békaúszni. Kis leleményességgel és változó fókusszal rendesen megdolgoztathatod az egész tested a vízben. Ha csak "kocaúszkáltál" gyerekkorodban, iratkozz be egy gyorstalpaló tanfolyamra, ahol rendes technikával megtanítják a gyorsúszást vagy akár a pillangózást - kiegészítő edzésnek meg is tarthatod az úszást az év többi részében is!
Nyaralásnál pedig bérelj kajakot és evezz, tollasozz a családdal, bicajozz, mássz fára, túrázz, strandröpizz a barátokkal! Élvezd ki a nyár adta lehetőségeket, lazulj el fejben, lépd át a komfort zónád, legyél nyitott és aktív!