A migrén kezelése gyakran még fájdalomcsillapító gyógyszerekkel sem egyszerű feladat, ezért sokan igyekeznek alternatív megoldásokat találni a megelőzésre. Egyik ilyen lehetséges megoldás a magnézium. Cikkünkből többek között megtudhatod, miként segíthet a magnéziumbevitel migrének esetén, mit mondanak a kutatások, illetve azt is, hogy mi az ilyenkor ideális dózis.
A migrén típusai
A migrén a fejfájások egyik speciális változata, gyakran az erős, hosszan tartó fejfájás szinonimájaként említik – habár ennél jóval összetettebb jelenség. Az egyik leggyakoribb neurológiai, azaz ideggyógyászati betegség, melynek számos különböző típusa létezik.
Tény: a migréntől szenvedő nők 60%-át, illetve a férfiak 70%-át nem diagnosztizálják megfelelően. Pedig a megfelelő kezelés, és az elkerülés érdekében is fontos tudni, hogy milyen típusú migrénről van szó.
A migrén két fő típusa:
Migrén aura nélkül (korábbi nevén közönséges migrén). Ez a migrén leggyakoribb típusa. Tünetei közé tartozik a mérsékelt vagy erős pulzáló fejfájás, ami előjel nélkül érkezik és általában csak a fej egyik oldalán érződik. Hányinger, zavartság, homályos látás, hangulatváltozások, fáradtság és fény-, hang- vagy szagérzékenység kíséri. A rohamok tipikusan 4-72 óráig tartanak és évente 1-2 alkalommal, vagy akár heti többször is ismétlődhetnek.
Migrén aurával (korábbi nevén klasszikus vagy komplikált migrén). Ez a migrén típus vizuális zavarokkal (pl. a szem előtt villódzó színes foltok) és egyéb neurológiai tünetekkel jár, melyek a fejfájás előtt 10-60 perccel jelentkeznek és általában egy óránál tovább nem tartanak. Ideiglenesen előfordulhat részleges vagy akár teljes látásvesztés. Az aura jelentkezhet fejfájás nélkül is és bármikor lecsaphat.
Kevésbé gyakori aura tünetek: érzészavar, zsibbadás, vagy izomgyengeség a test egyik felén; bizsergő érzés a kezeken vagy az arcon; beszédzavar; és zavartság. A fejfájást megelőzheti hányinger, étvágyvesztés, és fokozott fény-, hang- vagy zajérzékenység.
Sok betegnél az aurával kísért migrén mellett aura nélküli migrén és tenziós fejfájás is jelentkezik, tehát előfordul, hogy egy migrénes eset nem csak egyetlen kategóriába sorolható be.
A migrénnek egyéb altípusai is léteznek:
- Migrén agytörzsi aurával. Vizuális, érzékelési és/vagy beszédbeli vagy nyelvi tünetekkel jár, valamint legalább 2 jelen van ezekből az egyéb tünetekből: zavaros beszéd, szédülés, fülzúgás, kettős látás, bizonytalan egyensúly, és fokozott hangérzékenység.
- Krónikus migrén. Több mint három hónapig, minden hónapban legalább 15 napon át jelentkező fejfájás, amelyből legalább 8 migrénnek felel meg.
- Hemiplégiás migrén. A hemiplágiás migrén olyan aurával jár, mely ideiglenesen (kevesebb mint 72 óráig) legyengíti/lebénítja a test egyik felét.
- Menstruációs migrén. Általában 2 nappal a menzesz előtt jelentkezik, illetve annak harmadik napjáig tart. Jellemzően aura nélküli.
- Retinális migrén. Nagyon ritka típus. Vizuális zavarral jár, ami csak az egyik szemben jelentkezik: ez lehet vakfolt, vakság, villódzás vagy szikrázás is.
- Vesztibuláris migrén. Ez a típus szédüléssel is jár. A forgó érzés néhány percig vagy akár órákig is tarthat.
Magnéziummal a migrén ellen
Jelentős kutatások kimutatták, hogy a migréntől szenvedő emberek szervezetében nagyon gyakran alacsonyabb a magnézium szintje, mint azokéban, akik nem szenvednek migréntől. Egy tanulmány például azt találta, hogy a migrénes emberek felének agyában alacsony volt a magnézium-szint, amikor migrénes roham jelentkezett náluk.
Egy másik tanulmány konkrétan igazolta, hogy a magnézium rendszeres szedése 41,6%-kal képes csökkenteni a migrénes rohamok gyakoriságát. További vizsgálatok azt is bemutatták, hogy a menstruációs migrén szintén összefüggésben állhat az alacsony magnézium-szinttel, sőt, a magnéziumhiány előfordulása még gyakoribb menstruációs migrén alatt, mint a más időpontokban jelentkező migréneknél.
2008-ban török tudósok megvizsgálták a magnézium-kiegészítés hatását aura nélküli vagyis közönséges migrén esetében. 30 beteg kapott napi 600 mg magnézium-citrátot, míg 10 betegnek hatóanyagot nem tartalmazó placebót adtak. A három hónapig tartó vizsgálat végén az eredmények alapján a magnéziummal történő kezelés jelentős mértékben csökkentette a migrénes rohamok gyakoriságát és súlyosságát.
A magnézium a nyugalom ásványi anyaga, segít leküzdeni a stresszt és a szorongást, javítja az alvást, hozzájárul az idegrendszer megfelelő működéséhez. Hiánya hozzájárulhat az ún. agykérgi kúszó depresszióhoz (ami az aurát és a migrént kiváltja az agyban), a vérerek összehúzódását okozza, hatással van a szerotoninra (ami rendkívül fontos szerepet játszik a migrén kialakulásában), és befolyásolja számos ingerületátvivő anyag szintjét.
Megdöbbentő, de igaz: a magnéziumhiány rendkívül gyakori, egyes források szerint akár az emberek 80%-át érintheti!
Mennyi az ideális magnéziumbevitel a migrén megelőzésére és kezelésére?
A napi ajánlott magnéziumbevitel felnőtt nők számára 300 mg, férfiak számára 350 mg, míg kismamák számára 450 mg. Ezeknél ugyanakkor minden bizonnyal magasabb dózisra van szükség a migrén leküzdéséhez. A tudományos kutatások, illetve szakértői vélemények alapján migrén esetére a napi ajánlott magnéziumbevitel 400-600 mg, szerves kötésű magnéziumból (glicinát, malát, taurát, stb.). Ha hosszú ideig, magas dózisban tervezed a magnézium szedését, mindenképp konzultálj erről orvosoddal!
Különösképpen ajánlott forma a magnézium-citrát, ugyanis széles körben tanulmányozott és számos intézmény, többek között az Amerikai Fejfájás Társaság (American Headache Society) is, javasolja szedését migrén megelőzésére. Szintén ajánlott a magnézium-glicinát, ami magas biológiai hasznosulással rendelkező és kifejezetten jól tolerált forma. Szedése az érzékeny gyomrúaknak különösen ideális, mivel kevésbé valószínű, hogy hasmenést okozna, szemben a magnézium többi, kevésbé felszívódó formáival.
Milyen forrásból juthatsz hozzá a szükséges magnéziumhoz?
A bevitt magnézium mennyiségét étrend-kiegészítő szedésével tökéletesen tudod kontrollálni, de emellett nem szabad megfeledkezned a változatos, kiegyensúlyozott táplálkozásról sem. A magnézium kiváló forrásai az alábbi ételek:
- Zöld leveles zöldségek, például spenót, sóska
- Hüvelyesek, például babfélék
- Diófélék
- Teljes kiőrlésű gabonák
- Magvak
- Szójából készült ételek
- Banán
- Avokádó