Amikor azt halljuk, hogy szőlő, legtöbbünknek a kora őszi időszak, a szüretelés, a friss gyümölcs finom íze vagy éppen az abból kinyert „isteni eredetű nedű”, a bor jut eszébe. Általában csak kevesen tudják róla, hogy már évezredek óta használják Európa-szerte a népi gyógyászatban. A szőlőt az ókorban a gyümölcsök királyának tartották, és ezt a címet bizony méltán érdemelte ki. Teljes értékű tápláléknak számít, mivel a húsa, a héja, a magja(!) telis-tele van értékes tápanyagokkal. Nézzük át, szőröstül-bőröstül, miért is annyira egészséges a szőlő!
Igazi vitaminbomba
A szőlő nagyobb mennyiségben tartalmaz C-, B1-, B2-, B6-, A-, valamint E-vitamint. Viszonylag magas a K-vitamin tartalma is, ami a véralvadás folyamatában tölt be fontos szerepet. Ásványi anyagokban sem szenved hiányt a szőlő: kiváló réz, kálium, mangán és vas forrás. Nyomokban kalciumot, magnéziumot, foszfort és cinket is tartalmaz.
Jót tesz az emésztésnek
10 dkg szőlő 5,4 gramm élelmi rostot tartalmaz, amely kedvező hatású az emésztésre, bélműködésre. A táplálékban megtalálható rostok kétfélék lehetnek: vízben oldódó és vízben nem oldódó rostok. A szőlőben mindkét fajta rost jelen van, előbbi pektin, utóbbi cellulóz formájában, ezért ideális rostforrás.
Természetes szépítőszer
A szőlőmagból kinyert olaj jellemzően többszörösen telítetlen zsírsavakból áll, több mint 70 százaléka linolénsav. Kutatások szerint ez a zsírfajta megvédi a bőrt a kiszáradás ellen, gátolja a ráncképződést. A szőlőmagolaj rendkívül gazdag E-vitaminban, emiatt kiváló antioxidáns hatású. Használatával a sejtek regenerálódnak, a faggyútermelődés normalizálódik, csökken a gyulladás. A szőlőmag-kivonat ezen kívül nem csak a bőrt, de a hajat és a körmöket is ápolja, egészségesen tartja.
Segít a fogyásban, méregtelenít
Habár a szőlő energiatartalma magas a gyümölcsök között, monodiéta formájában hozzásegíthet a plusz kilók leadásához. Ez azt jelenti, hogy egy étkezésre vagy egy napon, esetleg az egész kúra alatt egyetlen típusú táplálékot veszünk csak magunkhoz. Szakemberek szerint a szőlődiéta valóban jó alapja lehet egy fogyókúrának, de egy-három napnál tovább semmiképp ne tartson. A szőlődiéta pozitívuma, hogy nem csak fogyaszt de az immunrendszert is erősíti, valamint hasznos élelmi rost tartalma és vízhajtó hatása miatt méregtelenít is – kimossa a baktériumokat szervezetünkből, ami által csökkenthetjük a gyulladásos betegségek kialakulásának kockázatát.
Gátolja az öregedést
A szőlő héjában megtalálható rezveratrol nevű vegyület antioxidáns hatású, aminek köszönhetően képes közömbösíteni a szervezetben képződő káros szabad gyököket, védi a sejteket az öregedést okozó oxidatív stressz ellen. Egy 2010-es amerikai kutatás szerint a rezveratrol az öregedés folyamatát irányító génre is hatással lehet, így meghosszabbítva a várható életkort.
Véd a betegségek ellen
A szőlőmagban, illetve szőlőhéjban rejlő polifenolok számos jótékony, egészségvédő hatással rendelkeznek. A kvercetin, malvidin, rutin vagy a már említett rezveratrol mind erős antioxidánsok. Védik a szervezetet az érrendszeri betegségekkel szemben; csökkentik a gyulladásokat; jótékony hatással vannak a vérnyomásra; segítik csökkenteni a káros koleszterinszintet; óvják a szem egészségét; javítják az inzulin-érzékenységet, ezáltal hozzájárulva az egészséges vércukorszinthez; enyhíthetik a cukorbetegség miatt kialakult idegkárosodások tüneteit.
A University of Swiss tanulmányai a rezveratrol agyvédő képességét vizsgálták: szinte teljesen eltüntette az agykárosító lerakódásokat és szabad gyököket, amelyeknek az Alzheimer-kór kialakulásában is nagy szerepük van. Egy brit tanulmány szerint a rezveratrol hatására a diákoknál 200 százalékkal növekedett az agyi véráramlás, amitől javulhat a szellemi teljesítmény és a koncentráció.