„Itt egy rozmaringszál az emlékezetre, kérlek édes rózsám, hogy jussak eszedbe”. Ezekkel a szavakkal nyújt át egy rozmaringágat Ofélia a bátyjának Shakespeare Hamletjében. A rozmaringról már sok száz évvel ezelőtt is úgy tartották, hogy serkenti a memóriát, amit azóta tudományos kutatásokkal is alátámasztottak. Ám itt még egyáltalán nem érnek véget ennek a csodás illatos fűszernövénynek a jótékony hatásai. Cikkünkből kiderül minden, amit a rozmaringról tudni érdemes!
A rozmaring (Rosmarinus officinalis) az árvacsalánfélék családjába tartozó Rosmarinus nemzetség növényfaja. Szagos rozmaringként, illetve illatos rozmaringként is hívjuk. A kámforra emlékeztető keserű, aromás fűszert az örökzöld bokor leveleiből (Rosmarini folium) kapjuk.
A rozmaring története
A rozmaring Dél-Európából, a Földközi-tenger térségéből származik, de napjainkban már Európa és Amerika mérsékelt égövi területeinek nagy részén termesztik. Már az ókorban is ismert és kedvelt fűszer volt, a kolostorkertekben pedig már hivatalos gyógynövényként szerepelt.
Népszerűségét részben annak köszönhette, hogy úgy tartották, serkenti és javítja a memóriát. A rozmaringra ezért az emlékezés és hűség növényeként tekintettek. Az ókori Görögországban a tudósok és diákok előszeretettel hordtak rozmaringágakat a hajukban, hogy szellemi teljesítményüket javítsák. Temetés végén a gyászolók gyakran dobták a növényt a sírba, az emlékezés szimbólumaként. A középkori Angliában az esküvői ceremónia részeként vált szokássá rozmaringágat adni a vőlegénynek vagy menyasszonynak, hogy hűek maradjanak egymáshoz.
Rozmaringolajat először a XIV. században állítottak elő, amit ezt követően a „Magyar Királyné Vize” néven parfümként és orvosságként árultak. A XVI. és XVII. században a rozmaringot előszeretettel adták emésztési zavarokra a patikákban. Ahogy a modern orvostudomány elkezdte vizsgálni a rozmaringban található hatóanyagokat, napjainkban újra egyre nagyobb hangsúly kerül ennek a fűszernövénynek a gyógyító szerepére is.
A rozmaring jótékony hatásai
• Gazdag forrása antioxidáns és gyulladáscsökkentő vegyületeknek, melyek erősebbé teszik az immunrendszert és javítják a test vérkeringését. Olyannyira kiváló természetes gyulladáscsökkentő, hogy Németországban jóváhagyták, mint az ízületi gyulladás gyógyszere.
• Segíti az emésztést. A rozmaringot több évszázada használják emésztési zavarok kezelésére, az étvágy javítására, gyomorgörcsök, puffadás és székrekedés esetén.
• Javítja a memóriát és koncentrációt. A newcastle-i Northumbria Egyetem kutatása alapján a rozmaring akár 60-75 százalékkal képes javítani a kognitív teljesítményen.
• Védi az agy egészségét. A rozmaringban lévő egyik antioxidáns, a carnosic sav, megóvja az agyat a káros szabad gyököktől, segít megelőzni az idegsejtek pusztulását és jelentősen gátolja az agy öregedését. Ennek köszönhetően kutatók szerint akár az Alzheimer-kór és a hasonló degeneratív betegségek ellen is védelmet nyújthat.
• Csökkentheti a rák kockázatát. A tudományos vizsgálatok a rozmaringot hatásosnak találták a rákos megbetegedések megelőzésében és kezelésében is. Egy kansasi kutatócsoport olyan összetevőket fedezett fel a fűszernövényben, melyek blokkolják a hússütés közben keletkező rákkeltő anyagokat.
• Elősegíti a szem egészségének fenntartását. A rozmaring egyik fő hatóanyaga a carnosic sav, ami hozzájárul a szem egészségéhez, és véd a retinát érintő betegségek, mint például az időskori makula degeneráció ellen.
A rozmaring kiválasztása és tárolása
Ha lehetőséged van, mindig válassz friss rozmaringot a szárított helyett, mert így sokkal intenzívebb, finomabb ízt kapsz. Az üde, friss rozmaring levelek jellegzetesen erős, fűszeres és tiszta illatúak, a színük pedig sötétzöld. Ügyelj arra, hogy ne legyen rajta sehol sárgás vagy fekete folt.
A friss vágott rozmaringot egy pohár vízben tárolhatjuk rövid ideig, vagy nedves konyharuhába csavarva 1-2 napig a hűtőben. A rozmaring a fagyasztást is remekül bírja: tedd a leveleket a jégkockatartó olívaolajjal vagy vízzel feltöltött rekeszeibe, és mehet a mélyhűtőbe.
A szárított rozmaringot jól lezárt edényben, hűvös, sötét és száraz helyen tároljuk. Így kb. 6 hónapig megőrzi frissességét.
A rozmaring előkészítése és felhasználása
Mossuk meg hideg, folyó víz alatt, majd töröljük szárazra. A legtöbb recepthez a rozmaring leveleire van szükség, amit kézzel könnyen el lehet távolítani a szárról. A rozmaringágat egészben is fel lehet használni levesek, főzelékek, mártások, húsételek ízesítéséhez – tálalás előtt szimplán távolítsuk el az ételből.
Néhány tipp a rozmaring felhasználására:
• Adj friss vágott rozmaringot tojásrántottához vagy omletthez
• Kiválóan illik sült csirkéhez vagy bárányhoz
• Szórd bele paradicsomszószba vagy levesbe
• A friss rozmaringleveleket egy kis olívaolajjal pürésítsd és kész is a mártogatós szósz