Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
3000 Ft felett ingyenes szállítás!
5000 Ft felett ajándék!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Sport
Izommegtartás fehérjével – ha nem tudsz (eleget) edzeni

Izommegtartás fehérjével – ha nem tudsz (eleget) edzeni

Mi a fontosabb, a mozgás vagy a táplálkozás? Mit tehetsz a formád megtartása érdekében, ha épp nem tudsz (eleget) edzeni? Hogy maradj izmos?

Mind tudjuk, milyen elképesztően sok akaraterő és kitartás szükséges a jó fizikum felépítéséhez, illetve fenntartásához. Természetesen fontos, hogy élvezzük is a folyamatot, de azért valljuk be: komoly, áldozatos munkáról van szó. Nem szeretnénk, hogy ez a munka kárba vesszen, időnként azonban kerülhetünk olyan helyzetekbe, amikor kevesebbet vagy akár egyáltalán nem is tudunk edzeni. Lehet ez betegség, sérülés, vakáció vagy éppen az edzőterem bezárása miatt is. Jogosan aggódunk ilyenkor amiatt, hogy teljesen „leeresztünk”, pedig tudatos táplálkozással, elegendő fehérje fogyasztásával elkerülhető az izom- és erővesztés!

Étrend vagy edzés: melyik a fontosabb?

Közismert mondás az, hogy „a jó alak a konyhában készül”, ami arra utal, hogy a helyes táplálkozás sokkal fontosabb, mint a testmozgás. Gyakran még százalékot is rendelnek a két összetevőhöz: 70%-ban az étrend és 30%-ban a mozgás határozza meg a fogyást, illetve a fitt kinézetet.

Az igazság az, hogy a táplálkozás és az edzés nem választható el ilyen élesen egymástól. Ráadásul ha százalékokat kötünk hozzájuk a fontosság szempontjából, azzal könnyen azt érhetjük el, hogy jelentősen több figyelmet fordítunk az egyikre, míg a másikat elhanyagoljuk.

Ideális esetben tehát egyformán 100%-ot bele kell adni az egészséges táplálkozásba és a rendszeres edzésbe is. Tény ugyanakkor, hogy még a legkeményebb edzéssel sem lehet ellensúlyozni a rosszul összerakott étrendet. Éppen ezért, ha már választani kell, akkor mindenképpen jobb opció az edzés kihagyása, ideiglenes elhagyása, mintsem az étrend teljes felrúgása.

Milyen gyorsan csökken az izomtömeg és erő, ha nem edzel?

Jó-jó, fontosabb az étrend, és ha van választásunk, akkor inkább az edzést nélkülözzük egy ideig. De mégis mennyi ideig nélkülözhetjük a komolyabb, megerőltető fizikai aktivitást, anélkül hogy teljesen elgyengülnénk és elveszítenénk a sok-sok edzéssel felépített izomtömegünket?

Egy 2013-as kutatás szerint a sportolók nagyjából 3-4 edzésmentes hét után kezdenek veszíteni az izomerejükből. Sportolónak számít az, aki több mint egy éve edz, heti 5-6 alkalommal. Érezhető, kimutatható erővesztés tehát kb. egy hónap kihagyás után sem tapasztalható, ami nagyon jó hír.

Szerencsére akkor sem rosszabb a helyzet, ha heti 5-nél kevesebbszer vagy egy évnél rövidebb ideje edzel. Egy 2012-ben közzétett tanulmány szerint három hét edzéskihagyás hatására sem fogsz észrevehető zuhanást észlelni az izomerődben és lényegében semennyi izmot sem veszítesz.

Milyen tényezők befolyásolják az izomvesztés mértékét, sebességét?

Az izomvesztés, illetve az edzéshez való visszatérés utáni izom-újraépítés mértéke, sebessége több tényezőtől is függ. Egyik fontos tényező az, hogy mennyire vagy edzett, vagyis hetente hányszor, milyen intenzitással és milyen régóta edzel.

Egyéb tényezők, amik sokat számítanak:

  • A fizikai aktivitás szintje. Nem mindegy, hogy egy betegség vagy sérülés miatt teljesen ágyhoz vagy kötve vagy egyszerűen csak nem edzel, de attól még mozogsz (pl. sétálsz, házimunkát végzel, stb.). Előbbi nyilván nagyobb izomvesztéssel jár, mint utóbbi.
  • A kalóriabevitel. A kalóriadeficit kerülendő. Legalább az eddigi kalóriabeviteledre vagy egy kicsit többre is szükséged van ahhoz, hogy minél több izmot megtarthass.
  • A fehérjebevitel. A fehérje az izmok alapvető építőköve. Nemcsak az izomépítéshez, de az izomtömeg és izomerő fenntartásához is nélkülözhetetlen a megfelelő fehérjebevitel.

Az izommemória is létező, valós jelenség: jóval könnyebb újraépíteni egy korábban már létező izmot, mint a nulláról elkezdeni az edzést. 3-8 hét edzéskihagyás okozta izomvesztést kb. 2-3 hét alatt helyre lehet állítani.

Hogyan minimalizálhatod az izom- és erővesztést fehérjével?

A fehérjék izmokban történő termelődését, más szóval a fehérjeszintézist, két fő tényező stimulálja: a táplálkozás és a fizikai aktivitás. Fehérjében gazdag ételek fogyasztásával ösztönzöd, fenntartod a fehérjeszintézist, még akkor is, ha éppen keveset vagy egyáltalán nem tudsz edzeni.

A túlzottan alacsony fehérjebevitel és a túl kevés minőségi fehérje fogyasztása az izomtömeg és izomerő csökkenéséhez vezet, különösen akkor, ha csökkent kalóriabevitellel is társul. Minőségi fehérjének az számít, amelyik minden esszenciális aminosavat tartalmazza, megfelelő arányban és jól emészthető formában.

Kutatások is megerősítették, hogy egy hosszabb edzéskihagyás esetén a megfelelő fehérjebevitel fenntartása támogatja az izomzat megőrzését. Ilyenkor különösen fontos a minőségi fehérjeforrások választása, például lencsefélék, szójabab és egyéb babfélék, csírafélék, olajos magvak, kendermag, quinoa, zab, fehérjedús gyümölcsök és zöldségek.

Edzés nélküli időszakban még inkább felértékelődnek a fehérjeporok, hiszen ezek segítségével hatékonyan, könnyedén pótolható a fehérjeszintézishez, izommegőrzéshez elengedhetetlen fehérje. Egy minőségi fehérjepor gazdag esszenciális aminosavakban, különösen BCAA-kban.

Mennyi fehérjére van szükséged az izom- és erőmegőrzéshez?

Számos kutatás foglalkozott már az optimális fehérjebevitellel, az izomtömeg és -erő fenntartásához szükséges fehérjemennyiség meghatározásával. A kutatási eredmények alapján a legtöbb szakértő testsúlykilogrammonként napi 1,8-2,2 gramm fehérje fogyasztását javasolja.

Ha fogyás céljából, vagy valami más okból energiadeficitben vagy (vagyis kevesebb kalóriát viszel be, mint amennyit elégetsz), akkor ennél még nagyobb, testsúlykilogrammonként 1,8-2,7 gramm fehérje bevitelére is szükséged lehet.

Szeretnél többet tudni a különböző élethelyzeteknek, céloknak megfelelő fehérjeszükségletről? Kattints ide, olvasd el kapcsolódó cikkünket!


Forrás:

legionathletics.com/maintain-muscle-and-strength/

suppleam.com/en/blogs/blog/no-gym-open-how-to-prevent-muscle-mass-loss/

shape.com/fitness/tips/how-to-maintain-muscle

healthline.com/health/how-long-does-it-take-to-lose-muscle-mass

breakingmuscle.com/fitness/training-at-home-during-the-covid-19-pandemic

Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Netamin Fermentált Vegán BCAA instant por
Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér