Mind tudjuk, hogy a rendszeres testmozgás elengedhetetlen része a hosszú és egészséges életnek. Természetesen nem vagyunk egyformák, így adottságaink, teljesítőképességünk és fitnesz céljaink is különbözőek. Viszont mindannyian szeretnénk a céljainknak megfelelően, hatékonyan edzeni.
PULZUS: AZ EDZÉS HATÉKONYSÁGÁNAK MUTATÓJA
Bár a duzzadó bicepsz vagy a kockás has kétségkívül látványosabb, igazából a szív a legfontosabb izom a testünkben. Nyugalmi állapotban percenként átlagosan 70-szer dobban, de mozgás hatására szaporábban kezd verni, hogy gyorsabban pumpálja a vért (és így az oxigént) az izmainkhoz.
A pulzus (percenkénti szívverések száma) az edzések intenzitásának és hatékonyságának legjobb mutatója. Kardió gépeken (pl. futópad, evezőgép, kerékpár) láthatod is ezt a számot, sőt általában azt is, hogy éppen milyen zónában vagy. De mit is jelentenek a zónák?
CÉLPULZUS: KINEK MIKOR MELYIK A HATÉKONY ZÓNA?
*A legegyszerűbb képlet a maximális pulzusszám kiszámítására: 220 mínusz az életkorod. Az edzés alatti pulzusszámot aktivitásmérővel, mellkaspánttal, okosórával, okostelefonnal is mérheted, de a már említett fitneszgépek is képesek rá.
MILYEN TÉNYEZŐK BEFOLYÁSOLHATJÁK A PULZUST?
Számos tényező befolyásolja a pulzust, emiatt előfordulhat, hogy ugyanakkora intenzitású mozgás mellett sem egyforma mindig a pulzusszámod. Például a dehidratáltság, a koffein, az alváshiány, a stressz és a túlsúly is növeli a pulzust. Reggel jellemzően alacsonyabb a pulzus, míg melegben szaporábban ver a szív, sőt menstruáció idején is általában magasabb a pulzusszám. Emellett bizonyos gyógyszerek is növelhetik, csökkenthetik az értéket.
A hatékony edzések érdekében ügyelj a folyadékpótlásra, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra, a stressz kerülésére, és lehetőleg mindig ugyanabban a napszakban eddz. Ha kánikula van, eddz légkondicionált teremben vagy a szabadban kora reggeli/késő esti órákban.