A Q10 koenzim egy zsírban oldódó, az emberi szervezet által is termelt, vitaminszerű vegyület. Sokféle jótékony hatással bír, például létfontosságú szerepet játszik a sejtek energiatermelésében és az oxidatív sejtkárosodás elleni védelemben. Pótlásáról 25-30 éves kor felett naponta javasolt gondoskodni, mivel a szervezet Q10 szintje e kor után hanyatlani kezd. Az ajánlott napi bevitele azonban egészségügyi állapottól, illetve élethelyzettől függően is változhat. Az alábbi cikkből megtudhatod, hogy a különböző céloknak milyen Q10 dózis felel meg a legjobban.
Javaslatok a Q10 adagolására egészségügyi állapot/élethelyzet szerint
Habár általánosságban napi 90-200 mg Q10 koenzim bevitele javasolt, a szükséglet az adott egyéntől, illetve a kezelni szándékolt problémától is függ.
Sztatin tartalmú gyógyszer szedése esetén
A sztatinok olyan gyógyszerek csoportja, melyeket a vér magas koleszterin- vagy trigliceridszintjének csökkentésére használnak, megelőzve ezzel a szívbetegség kialakulását. Bár ezek a gyógyszerek általában jól toleráltak, okozhatnak mellékhatásokat, például komoly izomsérülést vagy májkárosodást.
A sztatinok emellett a mevalonsav termelésébe is beavatkoznak, melyre mindenképp szükség van a Q10 termelődéséhez. Ennek következtében a Q10 koenzim szintje jelentős mértékben csökken a vérben és az izomszövetekben.
Kutatások alapján a Q10 koenzimmel történő étrend-kiegészítés csökkenti az izomfájdalmakat a sztatin tartalmú gyógyszereket szedőknél.
Egy tanulmány, melyben 50 sztatin gyógyszert szedő ember vett részt, azt találta, hogy napi 100 mg Q10 koenzim 30 napon át történő szedése hatékonyan csökkentette a sztatin okozta izomfájdalmat a betegek 75%-ánál. Ugyanakkor készültek olyan tanulmányok is, melyek nem mutattak ki semmilyen hatást, tehát ebben a témában még további kutatásra van szükség.
Mennyit szükséges szedni? A sztatin tartalmú gyógyszert szedőknek a jellemző adagolási ajánlás napi 30-200 mg Q10 koenzim szedése.
Szívbetegség esetén
Szívproblémák, például szívelégtelenség és angina, esetén hasznosnak bizonyulhat egy Q10 koenzim tartalmú étrend-kiegészítő szedése.
Egy 13 különböző tanulmányt összegző áttekintés alapján a szívelégtelenségben szenvedő embereknél napi 100 mg Q10 koenzim 12 héten át történő szedése javítja a szív véráramlását. Ezenkívül a Q10-zel történő étrend-kiegészítés csökkentheti a kórházi látogatások számát és a szívproblémák miatti halálozás kockázatát a szívelégtelenségben szenvedő egyéneknél.
A Q10 koenzim hatékony az anginával összefüggő fájdalom csökkentésében is: ez mellkasi fájdalom, melyet az okoz, hogy a szívizom nem jut elegendő oxigénhez.
Sőt, a Q10 még a szívbetegség kockázati tényezőit is mérsékelheti, például a „rossz” LDL koleszterin csökkentésével.
Mennyit szükséges szedni? A szívelégtelenségben vagy anginában szenvedő betegek számára a jellemző adagolási ajánlás napi 60-300 mg Q10 koenzim szedése.
Migrénes fejfájás esetén
A Q10 koenzimről bizonyították, hogy önmagában használva, vagy egyéb tápanyagokkal, például magnéziummal és riboflavinnal kombinálva, képes javítani a migrénes tüneteket. Emellett arra is rájöttek, hogy enyhítheti a fejfájásokat, mivel csökkenti az oxidatív stresszt és a szabad gyökök termelését, melyek máskülönben előidéznék a migréneket.
A Q10 csökkenti a gyulladásokat a szervezetben és javítja a mitokondriális funkciót, ami segít a migrén okozta fájdalom mérséklésében.
Egy három hónapig tartó, 45 nő részvételével készült tanulmány kimutatta, hogy azok, akiket napi 400 mg Q10 koenzimmel kezeltek, jelentős csökkenést tapasztaltak a migrének gyakoriságában, súlyosságában és hosszában, összehasonlítva a hatóanyagmentes placebót szedőt csoporttal.
Mennyit szükséges szedni? Migrén kezelésére a jellemző adagolási ajánlás napi 300-400 mg Q10 koenzim szedése.
Idős korban
Az életkor előrehaladtával a Q10 koenzim szintje természetes módon csökken a szervezetben. Szerencsére étrend-kiegészítéssel növelhető a Q10 szint és még az általános életminőség is javítható.
A magasabb Q10 vérszinttel rendelkező idősebb felnőttek rendszerint fizikailag aktívabbak és alacsonyabb az oxidatív stressz szintjük is, ami segíthet megelőzni a szívbetegség és kognitív hanyatlás kialakulását.
A Q10 koenzim tartalmú étrend-kiegészítők szedése kimutathatóan javítja az izomerőt, vitalitást és a fizikai teljesítményt idősebb felnőtteknél.
Mennyit szükséges szedni? Az idősödéssel együtt járó Q10 csökkenés ellensúlyozható napi 100-200 mg Q10 koenzim szedésével.
Cukorbetegség esetén
Az oxidatív stressz és a mitokondriális funkciózavar egyaránt összefüggésben áll a cukorbetegség és az azzal kapcsolatos komplikációk kialakulásával és előrehaladásával. Emellett a cukorbetegségben szenvedőknek alacsonyabb lehet a Q10 szintje és bizonyos cukorbetegség elleni gyógyszerek tovább üríthetik a szervezet raktárait ebből a fontos tápanyagból.
Kutatások kimutatták, hogy a Q10 koenzimmel történő étrend-kiegészítés segít csökkenteni a szabad gyökök termelését, melyek instabil molekulák és ha túl nagy számban vannak jelen, akkor károsíthatják az egészséget. Továbbá a Q10 koenzim segíthet az inzulinrezisztencia javításában és a vércukorszint szabályozásában a cukorbeteg egyéneknél.
Egy 12 héten át tartó, 50 cukorbeteg ember részvételével végzett tanulmány megállapította, hogy a napi 100 mg Q10 koenzimet szedő betegek szervezetében a vércukor, az oxidatív stressz jelzőanyagai és az inzulinrezisztencia is jelentősen csökkentek, összehasonlítva a kezelést nem kapó kontroll csoporttal.
Mennyit szükséges szedni? Napi 100-300 mg Q10 koenzim képes lehet a cukorbetegség tüneteit javítani.
Termékenységi problémák, meddőség esetén
Az oxidatív károsodás a meddőség egyik fő okozója, férfiak és a nők esetében egyaránt, mivel negatív hatással van a sperma és a petesejt minőségére is. Például az oxidatív stressz DNS sérülést okozhat a spermiumokban, ami akár férfi meddőséget vagy ismételt vetélést is eredményezhet.
Kutatások szerint az étrendi antioxidánsok – beleértve a Q10 koenzimet – segíthetnek az oxidatív stressz csökkentésében és javíthatják mind a férfi, mind a női termékenységet.
Napi 200-300 mg Q10 koenzim szedése bizonyítottan javítja a spermium koncentrációt, sűrűséget és motilitást a meddő férfiaknál. Hasonlóképpen, a Q10 és egyéb antioxidánsok a női termékenységet is javíthatják, a petefészek-válasz serkentése és a petefészek öregedés lassítása révén.
Mennyit szükséges szedni? Kutatások napi 100-600 mg Q10 koenzim szedéséről mutatták ki, hogy képes lehet javítani a termékenységet.
A sportteljesítmény fokozására
Mivel a Q10 részt vesz az energiatermelésben, ezért népszerű étrend-kiegészítő a sportolók és azok körében, akik fizikai teljesítményüket szeretnék növelni. A Q10 koenzim tartalmú étrend-kiegészítők segítenek a megterhelő edzéssel összefüggő gyulladások csökkentésében és a regenerációt is felgyorsíthatják.
Egy 6 héten át tartó, 100 német sportoló részvételével készült tanulmányban a napi 300 mg Q10 koenzimet szedők jelentős javulást tapasztaltak a fizikai teljesítményükben, összehasonlítva a hatóanyagmentes placebót szedőkkel.
A Q10-ről azt is kimutatták, hogy a nem sportoló egyéneknél is csökkenti a fáradtságot és növeli az izomerőt.
Mennyit szükséges szedni? A kutatásokban napi 300 mg Q10 koenzim szedése tűnt a leghatékonyabbnak a sportteljesítmény fokozása terén.