Ha novemberben a megszokottnál több olyan férfivel találkozol az utcán, aki bajuszt vagy egyéb, hosszabb arcszőrzetet visel, az bizony nem a véletlen műve. Ez a jelenség a „Movember”, egy olyan kampány, ami egész november hónapot a férfiegészségnek (és az arcszőr növesztésnek) szenteli. Hogy miről is van szó pontosan, illetve miért annyira fontos ennek a kampánynak az üzenete, az kiderül cikkünkből. Elolvasása nem csak férfiaknak javasolt!
Bajusznövesztés novemberben – azaz mi is az a Movember?
A Movember egy nemzetközi mozgalom, melynek keretében férfiak egy hónapig növesztik a bajszukat, hogy felhívják a figyelmet a prosztatarák veszélyeire és a férfiak egészségének megőrzésére. Az elnevezés maga egy mozaikszó: az angol moustache (bajusz) és november szavakból áll össze. A Movember hivatalos szlogenje a „Change the face of men’s health”, magyar szövegkörnyezetben a „Növessz bajuszt, hogy megments egy manust!”.
Az ötlet 1999-ben született meg egy csoport ausztrál fiatalember fejében, majd 2004-ben vált hivatalosan is mozgalommá, amikor megalakult a Movember Foundation nevű jótékonysági szervezet. Ezután világszerte ismertté vált és mostanra már Magyarországon is egészen népszerű – 2018-ban 10. alkalommal rendezik meg a Movember-kampányt. Ha érdekelnek bővebb információk a magyarországi Movember-ről, akkor látogass el a www.mentsmanust.hu honlapra.
Miért olyan fontos a férfiegészségre felhívni a figyelmet?
Bár a férfiakat szokás az „erősebbik nem”-nek tekinteni, a születéskor várható élettartamuk mégis több mint 7 évvel kevesebb a nőknél. Magyarországon 5-ből csak 3 férfi el a 65. születésnapját. A prosztata kicsi, sérülékeny, érzékeny, de nagyon fontos szerve a férfiaknak. A szívinfarktus után a prosztatarák a leggyakoribb férfibetegség, ami halált is okozhat – idehaza a prosztatarák minden évben 1400-1500 férfi halálát okozza.
Sajnos a statisztikákat tovább rontja az, hogy a férfiak hajlamosak félvállról venni az egészségmegőrzéssel kapcsolatos kérdéseket. A nők többet foglalkoznak az egészségügyi kérdésekkel, gyakrabban járnak szűrővizsgálatokra, többet olvasnak az egészségük megőrzésével kapcsolatban. A férfiak az utolsó pillanatig várnak, mire ellátogatnak az orvoshoz, általában csak akkor, amikor már egészen súlyos bajok vannak.
Prosztata-problémák
A prosztata optimális mérete: 4 cm (szélesség), 3 cm (hossz), 2 cm (mélység), súlya kb. 20-25 gramm. Körülbelül 25 éves kortól a prosztata lassú, jóindulatú megnagyobbodásnak indul. 50 éves kor felett a férfiak 50%-át érinti a prosztata megnagyobbodás, 80 éves kor felett pedig már a férfiak több mint 80%-ára jellemző ez az elváltozás. Szakértők szerint 30 éves kor felett már érdemes fokozottan figyelni a prosztata egészségére, elsősorban megfelelő táplálkozással és életmóddal. Abban az esetben, ha a családban halmozottan fordult elő a betegség, célszerű már 45 éves kortól rendszeresen ellenőrzésekre járni. Ilyen módon a prosztatarák is még időben felismerésre kerül, ami rendkívül fontos. A prosztatarák elsősorban az idősebb férfiak betegsége, de 40 éves életkor után bárkinél bármikor megjelenhet. A jó hír, hogy az időben felismert betegség 90 százalék körüli sikerrel gyógyítható.
Milyen tünetekre kell odafigyelni?
A prosztata megnagyobbodása vizelési nehézségeket okozhat. Gyakoribbá válik a vizelési inger, emiatt az érintett személyek éjszaka is sokszor felébrednek, ugyanakkor a hólyag kiürítése nehezebb. Ugyancsak gyakori még a vizelet elcsöpögése, illetve bizonyos esetekben a nemi vágy, a potencia csökkenése és a merevedési zavarok. Ahogy látható, a prosztata kis mérete ellenére is nagyon meg tudja keseríteni egy férfi életét, jelentősen rontva az életminőségen. Ha a felsorolt tüneteket észleled magadon, mindenképp konzultálj az orvosoddal. Jobb esetben kisebb problémáról van szó, rosszabb esetben prosztata daganatról, ami életveszélyes is lehet.
A prosztata egészségének megőrzése
A prosztata-problémákat, életkortól függetlenül, elsősorban életmódbeli változtatásokkal lehet elkerülni vagy kezelni. Rendszeres mozgással, a túlsúly csökkentésével, a megfelelő táplálkozással és az olyan fő rizikótényezők kiiktatásával, mint a dohányzás és alkoholfogyasztás. A prosztata szűréseknek is nagy jelentősége van, ezekre 50 éves kortól évente ajánlott elmenni, ha a családban már volt prosztatarák, akkor 45 éves kortól.
Legfőbb "prosztata-barát" vagy "prosztata-gyógyító" ételek:
- paradicsom
- avokádó
- brokkoli
- karfiol
- kelbimbó
- fokhagyma
- citrusfélék
- lazac
- olajos magvak
Van néhány olyan természetes anyag is, melyeknek a prosztatára gyakorolt gyógyhatásai tudományosan bizonyítottak. Ilyen hatékony kiegészítők a fűrészpálma, a tökmag és tökmagolaj, a kisvirágú füzike, a szója és a csalán kivonata. A prosztatabántalmakra ajánlott gyógynövények általában gyulladáscsökkentő hatással bírnak, illetve gátolják a prosztata megnagyobbodásáért is felelős dihidrotesztoszteron (DHT) képződését.