Rohanó életünkben bizony rendkívül nehéz időt találni a rendszeres testmozgásra. Karrier, család, barátok, otthoni teendők és kikapcsolódás – hova is fér be ezek közé egy kis edzés? Pedig mind tudjuk, hogy milyen fontos egészségünk és közérzetünk szempontjából a mozgás. De talán segítene a napirendünket jobban megtervezni, ha tudnánk, hogy melyik napszakban érdemesebb edzenünk. Most a gyakorlati és a tudományos érveket egyaránt mérlegelve fényt derítünk a válaszra: reggel vagy este jobb edzeni?
Érvek a reggeli edzés mellett
A reggeli edzés egyik legfőbb előnye, hogy minél hamarabb letudhatod az edzést, még mielőtt elindulna a nap és munkába vagy iskolába mennél. Mivel a testmozgás bizonyítottan felszabadít bizonyos kedélyjavító (öröm) hormonokat, többek között endorfint, ezért boldogabban, energiával feltöltődve vághatsz neki a további teendőidnek.
Emellett nem kell aggódnod a délutáni vagy esti edzés miatt sem, például amiatt, hogy valami közbejön, és mégse jutna időd mozgásra. Nyugodtan találkozhatsz barátaiddal, vásárolhatsz, főzhetsz, vagy pihenhetsz otthon.
Mit mond a tudomány a reggeli edzésről?
A Medicine and Science in Sports and Exercise című szaklapban megjelent tanulmány szerint azok, akiknek reggelente első dolguk 45 perc testmozgás, kevésbé éhesek, amikor leülnek reggelizni, valamint a fizikai aktivitásuk is magasabb a nap folyamán.
A reggeli edzés további előnye az anyagcsere felgyorsítása, aminek hatására a nap további részében is több kalóriát éget el a szervezet.
Kutatások szerint az esti edzés akadályozhat az elalvásban, és rontja az alvás mennyiségét és minőségét is. Ezzel szemben a kora reggeli edzés pontosan ellenkezőleg hat és segíthet jobban aludni éjszaka.
És még egy fontos előny: kimutatták, hogy a reggel, éhgyomorra végzett testmozgás akár 20 százalékkal több zsír elégetését eredményezi, mint a késő délutáni vagy esti edzés.
Érvek az esti edzés mellett
Bár a fentiek alapján kétségkívül úgy tűnhet, hogy a reggeli edzés ideálisabb, azért egy délutáni vagy esti edzésnek is megvannak a maga előnyei. Például ha te egy igazi éjszakai bagoly vagy és utálsz korán felkelni, akkor inkább ajánlott a nap második felében mozognod.
Mit mond a tudomány az esti edzésről?
Egy 2010-ben publikált tanulmány alapján az emberi test teljesítőképessége délután 2 és 6 óra között van a csúcson, vagyis ez a legoptimálisabb időszak az edzésre. Hogy miért van ez? A reggeli ébredést követően a nap folyamán a testhőmérsékletünk lassan, de fokozatosan emelkedik. Az izmok és ízületek állapota, az enzimtermelésünk és állóképességünk a késő délutáni órákban a legjobb.
A szervezet oxigén felvételi képessége ugyancsak este a legjobb, vagyis reggel lassabbak és gyengébbek vagyunk. Emiatt több bemelegítésre is van szükségünk, ha reggel edzünk.
A délutáni, esti órákban a reakcióidőnk jóval gyorsabb, ami például a magas intenzitású intervallum edzés (HIIT) vagy gyorsaságot igénylő sportágak esetén fontos lehet. Ugyancsak ebben az időszakban a legalacsonyabb a pulzusunk és a vérnyomásunk, ami csökkenti a sérülések esélyét.
Habár a késő esti edzés nehezebbé teheti az elalvást, készült olyan kutatás, ami épp ellenkezőjét mutatta ki: a délutáni súlyzós edzés hatására az alanyok hosszabb ideig és jobban aludtak, mint azok, akik reggel edzettek.
Mikor menj tehát edzeni?
Mindkét napszak mellett (illetve ellen) szólnak meggyőző tudományos érvek. Habár a kutatási eredmények nem konkluzívak, egy dologban egyetértés van a szakértők között: a rendszeres testmozgás nagyon fontos, függetlenül attól, hogy reggel vagy este végezzük.
De akkor mi a megoldás? Szimplán ez: nem érdemes sokat stresszelni azon, hogy a reggeli vagy az esti edzés hatékonyabb-e. Ami igazán számít, az nem is a napszak, hanem a rendszeresség. Minden ember más. Találj egy olyan időpontot, ami megfelel a napirendednek és életvitelednek, és olyan mozgásfajtát végezz, ami nem nyűg számodra, hanem valóban élvezed is.