Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
14900 Ft felett ingyenes szállítás!
5000 Ft felett ajándék!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Prosztata egészsége
prosztatavédelem étrenddel

Van-e korhatár a prosztata védelmében?

A prosztata egészsége a férfiegészség egyik meghatározó eleme. De vajon elég-e 40-50 éves kor után külön ügyelni a prosztata védelmére? Utánajártunk! Kockázati tényezők, megelőzés, tünetek.

Minden férfinek van prosztatája; fontos szerepet tölt be a szexuális életben, sőt az általános egészséghez is elengedhetetlen a jól működő prosztata. Mégis a legtöbb férfi vajmi keveset tud ennek a „titokzatos” szervnek a működéséről vagy arról, hogy milyen problémák fordulhatnak elő vele és ezek miként védhetőek ki. Tartsunk egy gyorstalpalót a témában!

Egy angliai felmérés szerint a 45 év feletti férfiak 70 százaléka semmit se tud elmondani a prosztata szerepéről vagy a prosztatarák tüneteiről.

A prosztata funkciói

A férfi prosztata elhelyezkedéseA dülmirigy vagy prosztata az úgynevezett belső hím nemi szerv. A prosztata normális mérete kb. 4 cm (átmérő), 20-25 gramm, alakját és nagyságát tekintve is szelídgesztenyéhez hasonlítható. A húgyhólyag alatt és a végbél előtt, a hímvessző gyökénél helyezkedik el.

A prosztata mirigyei által termelt váladék – keveredve az ondóvezetékeken át érkező, hímivarsejteket tartalmazó váladékkal – fontos részét képezi az ejakuláció alkalmával a hímvesszőn át távozó ondónak. A prosztataváladék keveredik a többi mirigy váladékával, és együtt biztosítják a hímivarsejtek életéhez és mozgásához megfelelő kémiai környezetet.

A prosztata védelme: hány éves kortól érdemes figyelmet fordítani rá?

Körülbelül 25 éves kortól a prosztata lassú, jóindulatú megnagyobbodásnak indul. Ez egy teljesen természetes jelenség, ami a kor előrehaladtával minden férfinél jelentkezik, nem összetévesztendő a rákkal. A jóindulatú prosztata nagyobbodás előfordulása a férfiak 40-es éveiben kezd gyors emelkedésnek indulni.

Tanulmányok szerint a prosztata kb. 1.9%-kal növekszik évente. Az uroflowmetriával végzett vizsgálatok szerint a 40-44 éves kor közötti férfiak maximális vizelet áramlása 20 ml/s-ról kb. 11 ml/s-ra csökken a 75-79 éves korú férfiakban. 50 éves kor felett a férfiak 50%-át érinti a prosztata megnagyobbodás, 80 éves kor felett pedig már a férfiak több mint 80%-ára jellemző ez az elváltozás.

Szakértők szerint 30 éves kor felett már érdemes fokozottan figyelni a prosztata egészségére, elsősorban megfelelő táplálkozással és életmóddal. Az 50 év feletti férfiak számára az urológiai vizsgálat ajánlott. Abban az esetben, ha a családban halmozottan fordult elő a betegség, célszerű már 45 éves kortól rendszeresen ellenőrzésekre járni.

Milyen tüneteket okozhat a prosztata megnagyobbodása?

A prosztata gondok potenciazavarokhoz is vezethetnekMivel a megnagyobbodott szövet a húgycső kezdeti szakaszát nyomja, ez vizelési nehézségekhez vezet. Gyakoribbá és sürgetőbbé válik a vizelési inger, emiatt az érintett személyek éjszaka is sokszor felébrednek, ugyanakkor a hólyag kiürítése nehezebb.

A prosztata betegség tünetei közé tartozik még a vizelet elcsöpögése, súlyos esetben pedig akár a vizelet teljes elakadása. Hosszú távon húgyúti gyulladások, fertőzések alakulhatnak ki, melyek akár vesekárosodáshoz is vezethetnek.

A prosztata megnagyobbodás gyakran okoz gondot a szexuális életben is: általában csökkent nemi vággyal, az erekció fenntartásának nehézségével és kevésbé kielégítő aktussal jár.

Kockázati tényezők

A nagy mennyiségű alkoholfogyasztók esetén nagyobb arányban jelenik meg a betegség és akik naponta 3-nál több pohárral isznak nagyobb valószínűséggel kerülnek műtétre prosztata megnagyobbodás miatt. Ma már bizonyított, hogy a cukorbetegség, a magas vérnyomás és az érelmeszesedés nagyban hozzájárulhat a prosztatarák kialakulásához.

Egyes tanulmányok szerint az elhízás befolyásolja a prosztata megnagyobbodás okozta tüneteket és növeli a túlsúlyosak esélyét egy prosztata műtétre. Gyógyszerek közül az antidepresszánsok, antihisztaminok és hörgőtágítók súlyosbíthatják a vizelési panaszokat.

Hogyan őrizhető meg a prosztata egészsége?

A prosztata problémákat – életkortól függetlenül – elsősorban életmódbeli változtatásokkal lehet elkerülni vagy kezelni. Érdemes csökkenteni vagy teljesen abbahagyni a kávé- és alkoholfogyasztást, valamint a dohányzást. Ezzel sokat enyhíthetsz a tüneteken. Mozogj rendszeresen (ez a betegség rizikóját akár 25%-kal is csökkentheti) és táplálkozz egészségesen. Étrended legyen omega-3 zsírsavakban és rostban gazdag.

Léteznek gyógynövények is prosztatabántalmakra – ezek megelőzési és kezelési céllal egyaránt alkalmazhatóak. A szterolokat, fitoszterolokat vagy liposzterolokat tartalmazó természetes növényi készítmények sok segítséget nyújthatnak. Ezek a vegyületek ugyanis csökkentik a DHT azaz dihidrotesztoszteron szintjét – ez a tesztoszteron mellékterméke, ami a prosztata megnagyobbodásáért felelős. Hatékony kiegészítőnek számít a tökmag és tökmagolaj, a fűrészpálma, a csalángyökér és a kisvirágú füzike.

Rettegett prosztatavizsgálattól a természetes gyógyulásig: minden, amit a prosztatáról tudnod kell - NÉZD MEG A VIDEÓT!

Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Netamin Tökmagkivonat PLUSZ kapszula
Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér