A tavaszt szinte mindenki kitörő örömmel várja, hiszen végre melegedik az idő, több a napsütés, és a természet is felébred hosszú álmából. Sajnos sokak számára mégsem teljesen felhőtlen ez az öröm, mert az allergiának köszönhetően nekik ez az időszak egyenlő az állandó tüsszögéssel, orrfolyással és szemviszketéssel is. A tavaszi allergiaszezon kínjai azonban enyhíthetőek, sőt elkerülhetőek, ha bevetjük a megfelelő természetes praktikákat. Olvass tovább, hogy megismerhesd ezeket!
Mi okozza a tavaszi allergiát?
A tavasz beköszöntével virágba borulnak a fák és a bokrok, ami azt jelenti, hogy az erősen allergizáló pollenek (virágporok) is elkezdenek megjelenni a levegőben. Az allergiás reakciót nem a viszonylag nagy méretű virágpor váltja ki (melyet a méhek, lepkék vagy a szél szállít virágról virágra), hanem a fák, füvek és egyéb, virágos növények kis méretű, szabad szemmel nem látható virágporszemcséi. Ezek a száraz és könnyű pollenszemcsék akár több száz kilométert is tudnak utazni a széllel, ezért szinte lehetetlen elmenekülni előlük.
Magyarországon a leggyakoribb, tavaszi allergiát kiváltó pollenek:
- Kora tavasszal: mogyoró, égerfa, szilfa, nyára, fűzfa
- Késő tavasszal: nyírfa, kőrisfa, tölgyfa, bükkfa
Májusban általában a fákéval párhuzamosan megjelennek a fűpollenek is, ezért ez a legnehezebb időszak. Enyhe és száraz időjárás esetén akár hamarabb is bekövetkezhet.
A pollenek mellett tavasszal komoly allergiás tüneteket okozhat még a penész, illetve a tavaszi nagytakarítás során alkalmazott tisztítószerek gőze is irritáló hatású lehet.
5 természetes tipp a tavaszi allergia ellen
1. Igyál napi 2-3 bögre csalánteát!
A csalánt már a középkor óta használják gyógynövényként, többek között vízhajtóként. A modern kutatások szerint a pollenallergia tüneteinek kezelésére is kiválóan alkalmazható, ugyanis természetes úton kontrollálja a szervezet hisztamintermelését (a legfontosabb allergiáért felelős anyag). 1-2 evőkanál csalánlevelet 15 percig kell lefedve áztatni, majd fogyasztás előtt leszűrni.
2. Fogyassz probiotikus ételeket!
Habár leginkább az emésztésre gyakorolt jótékony hatásukról ismertek, a probiotikumok az immunrendszer működését is segítik, valamint szezonális allergia esetén hozzájárulnak az orr egészséges működéséhez és a jobb életminőséghez. Joghurt, savanyú káposzta, kefir, lágy sajtok vagy akár étrend-kiegészítő fogyasztásával is beviheted a probiotikus baktériumokat.
3. Iszogass egy kis almaecetet!
Almaecet ivásával növelni tudjuk a káliumbevitelt, ami segít az orrfolyást megszüntetni. Emellett a lerakódott váladék felszakításában is segít, hogy szabadon tudj lélegezni. Az almaecetet ne idd magában; hígítsd vízzel vagy citromlével, édesítsd egy kis mézzel és néhány kortyot igyál belőle. Kapszulázott formában is tudod fogyasztani.
4. Vegyél egy forró zuhanyt!
Egy alapos, forró zuhany nem csak azért hasznos, mert a gőz egy időre kitisztítja légutainkat, hanem azért is, mert így lemossuk a szabadban ránk tapadt polleneket. A pollenszezonban bizony érdemes minden nap zuhanyozni és megmosni a hajunkat (legjobb, ha rögtön hazaérés után tesszük).
5. Használj eukaliptusz olajat!
Az eukaliptusz olaj segít szabaddá tenni az orrjáratokat és megtisztítani a tüdőt, javítja a vérkeringést, és nyugtató hatásával oldja a stresszt. Tégy 1-2 cseppet belőle egy zsebkendőre és lélegezd be közvetlenül vagy csepegtess 5 cseppet belőle a párologtatóba. Jojoba- vagy kókuszolajjal összekeverve a bőrre is kenheted, például mellkasodra, homlokodra, nyakad hátsó részére.