Korábban írtunk arról, hogyan újítsd meg az étkezési szokásaidat a tavaszi megújulás jegyében, most az életmódoddal kapcsolatban gyűjtöttünk össze kis energiával megvalósítható változtatásokat, amik segítenek teljesebb és egészségesebb életet élni! Olvass tovább a részletekért!
Mostantól a fontos feladatok listádon szerepelj te saját magad is!
Ha eddig mindig utolsónak soroltad a saját jól-létedet a fontossági listán, akkor itt az ideje, hogy változtass ezen. Ha sosem helyezed előtérbe, hogy jól tartsd magad, ez az élet minden területét előbb-utóbb meg fog mutatkozni a teljesítményedben - akár mint munkaerő, akár mint szülő vagy társ/barát. Hogy megtörd ezt a rossz mintát, kezdj el foglalkozni a saját igényeiddel. Nem kell rögtön felforgatni az egész életed ahhoz, hogy eredményt érj el. Kezd egy jóleső nyújtózással a napot, mielőtt elkezdenéd a napi darálót, tornázz egy kicsit, ha van időd, vagy sétálj a munkába. Ha erre nincs lehetőséged, tedd be a kedvenc zenédet reggel és úgy készülj, vagy hallgasd a kocsiban és énekelj ha jól esik. Készíts magadnak valami finomat ebédre vagy vacsorára - a gondoskodás meghálálja magát, akkor is, ha saját magadról van szó!
Menj ki a szabadba!
Természetesen nagyon jó dolog kirándulni, sportolni a szabadban, ha végre itt a jó idő, de már az is sokat javíthat a közérzeteden és az egészségeden, ha egy kis szünetre mész ki levegőzni az irodából vagy a lakásból. Ha az ebédszünetben tudsz, ülj ki egy közeli parkba enni ahelyett, hogy az irodában kuksolva ebédelnél. Ha több időd van, fogj egy pokrócot és ülj ki valahova a fűbe - vagy ha erre nincs megfelelő hely, egy padra kicsit napoztatni az arcod. Nem baj, ha nem vagy mindig aktív, egy kis pihenés és feltöltődés mindenkinek jár. Ha kevésbé vagy stresszes, azt a körülötted lévők is megérzik és neked is segít, hogy élvezd a szeretteiddel való együtt létet.
Napozz minden nap 10 percet!
Sokat olvashattál már nálunk is a D-vitamin fontosságáról, amit persze lehet étrendkiegészítő formájában is szedni, de az igazi amit a saját tested termel a napfény hatására. A legforróbb nyárban is jó, ha töltesz egy kis időt a napon naptej nélkül (mondjuk naponta max 10 percet) - persze utána krémezz és vegyél kalapot. A D-vitamin segíthet megelőzni a csontritkulást, szívproblémákat, depressziót és egyes ráktípusokat is - a napfény pedig önmagában is feldobja az ember hangulatát.
Pörgetsd fel az edzéseidet!
Emeld magasabb szintre a testmozgást és a szokásos edzés végére iktass be pár kör TABATA-t a levezetés előtt. Ennek a módszernek a lényege, hogy maximális intenzitással kell végezni egy gyakorlatsort 20 másodpercig, majd 10 másodperc pihenő jön, ezután meg kell ismételni a 20 másodperces kört és így tovább. Összesen 4 percig kell így edzeni. Ha nagyon jó kondiban vagy, több ilyen 4 perces kört is végezhetsz egymás után, de tartsd tiszteletben a határaidat!
Ez a fajta edzés rendkívül sok kalóriát éget, de javítja a keringést, erősíti a szívet és a tüdőt is. Ide kattintva találhatsz videót gyakorlatokkal.
Kapcsolj ki a digitálisból - és kapcsolódj be a valódiba!
Lépj ki egy kicsit a digitális világból! Jó alkalom a tavasz, hogy te is megújítsd a szokásaidat - többek között az elektronikus kütyük használata terén. Próbáld ki, hogy ahelyett, hogy ébredés után rögtön a telefonodhoz nyúlnál inkább nyújtózz meg, vegyél pár mély levegőt. Nézz körül és vedd észre a természet szépségeit, bámulj ki a busz ablakán, ne nyomkodj folyton valamit. Ha tudsz, inkább akár sétálj és élvezd a pillanatot, hagyd dolgozni az érzékeidet. Minél tudatosabbak vagyunk a jelenben, annál kevésbé csapong az elme.
Alakíts ki jobb alvási szokásokat!
Az ajánlott 7-9 óra alvás nagyon fontos az agy és a test számára. Ha csak egy órát csippentesz le az egészséges alvásidődből naponta, már az kihat az egészségedre! Ha túl keveset alszol, az immunrendszered sem tud optimálisan működni, a hangulatnak sem tesz jót a kialvatlanság, sőt akár hizlalhat is..
A jó alváshoz viszont nem elég csak egyszerűen időben lefeküdni. Amikor elalszol, a melatonin szintje emelkedik a kortizolé (stresszhormon) pedig csökken - de ha este 11-kor az ágyban még a munkahelyi emaileket nézegeted a telefonon az növeli a kortizol termelését és blokkolja a melatoninét. Jelölj ki egy időpontot a lefekvésre és előtte másfél órával már kapcsold ki a telefonod vagy legalábbis halkítsd le és tedd félre. Kapcsold ki a TV-t és a számítógéped is, legyen félhomály a lakásban, hogy fel tudj készülni az elalvásra, legyen ez az utolsó másfél óra már egy elcsendesedett, ellazulós elalvás előtti állapot!
Ha túl soknak találsz ennyi változtatást, próbálj ki minden héten egy újat, fokozatosan bevezetve az életedbe. Ha ezek a dolgok egyébként is az életed részét képezik, akkor gratulálj magadnak, amiért ilyen tudatos vagy - ha megkérdezik mi a titkod, ne sajnáld megosztani másokkal!