Tüsszögsz, könnyezel, folyik az orrod, pedig nyár van és nem is vagy megfázva? Akkor ez bizony nyári allergia lesz! Ha ez kicsit megnyugtat, egyáltalán nem vagy egyedül a problémával: becslések szerint 400 millió ember allergiás ma a világon. Csak hazánkban mintegy 3 millió ember szenved allergiában és ez a szám évente legalább 200 ezerrel gyarapszik. A szezonális allergia tünetei rendkívül kellemetlenek, de a gyógyszeres kezelésnek is megvannak a hátulütői (a gyógyszer drága, álmosít, stb.), ezért egyre többen keresnek természetes kezelési módszereket. Ezekből mutatunk be most 5 olyat, melyek mögött tudományos kutatási eredmények is állnak!
1. Probiotikumok
A probiotikumok úgynevezett „barátságos baktériumok”, melyek együtt élnek velünk, de nem okoznak betegségeket, hanem kifejezetten egészségesek a szervezetünk számára. A probiotikumok segítenek az egészséges immunrendszer fenntartásában, és a legújabb kutatások szerint megváltoztatják a szervezet immunválaszát a szezonális allergiára.
Egy 2015-ös áttekintő tanulmány 23 korábbi kutatás eredményeit összegezve arra jutott, hogy a probiotikumok fogyasztása javíthatja az allergiás betegek tüneteit és életminőségét. Ugyanakkor további kutatásokra lesz szükség a megfelelő adagolási javaslatok meghatározásához.
2. Spirulina alga
A spirulina alga az egyik legtöbbet kutatott, és manapság egyik legnépszerűbb táplálékkiegészítő. Azt régóta tudtuk, hogy nagyon gazdag tápanyagokban, valódi szuperétel, de ígéretesnek tűnik az allergiás rhinitis, azaz a szénanátha kezelésében is. Egy 2005-ös tanulmány megállapította, hogy napi 2000 mg spirulina szedésétől 32%-kal csökken az interleukin-4 nevű citokin mennyisége a szervezetben, aminek fontos szerepe lehet az allergia enyhítésében.
Egy későbbi, 2007-ben publikált tanulmány szerint a spirulina jelentős mértékben képes javítani az allergiás tüneteken, ideértve az orrfolyást, a tüsszögést, az orrdugulást és a viszketést. A vizsgálat kettős vak, placebo-kontrollált volt, ami a tudományos kísérletek „arany standardja”.
3. D-vitamin
A legújabb kutatások szerint a D-vitamin hiánya kapcsolatban állhat az allergiás betegségekkel, beleértve a szezonális allergiát is. 2013-ban amerikai orvosok egy csapata kimutatta, hogy az asztmában és szezonális allergiában szenvedő gyermekek esetében 20-szor nagyobb volt a D-vitamin-hiány előfordulásának valószínűsége, mint azoknál, akik nem érintettek ezekben a betegségekben. Ha most azt gondolod, nyáron ez nem lehetséges akkor tévedsz: a D-vitamin hiány nyáron éppúgy létező jelenség, erről ide kattintva olvashatsz bővebben.
Egy 2012-es tanulmányban a szteroid orrspray plusz szájon át szedett D-vitamin hatására közel 50 százalékkal csökkentek a szezonális allergia tünetei. Egy 2014-es tanulmányban krónikus csalánkiütésben szenvedőknek adtak a hagyományos gyógyszerkezelés mellé napi 600 vagy napi 4000 NE D-vitamint. 1 hét után mindkét csoport tünetei 33%-kal csökkentek, ám ezt követően már csak a 4000 NE D-vitamint szedők tapasztaltak további javulást, méghozzá 40%-osat, 3 hónap elteltével! Egy 2015-ös kísérletben az allergiás betegek gyógyszert nem, csak napi 1000 NE D-vitamint szedtek, 30 napon át, amitől jelentős mértékben javultak tüneteik a hatóanyagmentes placebót szedőkkel összehasonlítva.
4. Omega-3 zsírsavak
Az omega-3 zsírsavak olyan esszenciális zsírsavak, melyeket táplálkozás útján kell bevinnünk a szervezetünkbe. Kutatások alapján csökkenthetik a különböző gyulladáskeltő anyagok termelését (prosztaglandin E2 és gyulladáskeltő citokinek).
Habár a randomizált kontrollált vizsgálatok egyelőre még váratnak magukra, sok jel mutat arra, hogy az omega-3 zsíroknak szerepe lehet az allergia, illetve asztma kezelésében. Egy 568 ember részvételével készült német tanulmányban a kutatók azt találták, hogy az omega-3 zsírsavak magas szintje a vörösvérsejtekben vagy az étrendben összefüggésben áll a szénanátha alacsonyabb kockázatával.
5. Aromaterápia
Az aromaterápia különböző, többnyire növényi eredetű illóolajat használó terápia. Bizonyos esszenciális illóolajok belélegzése kitisztíthatja a légutakat, ezzel enyhítve az allergia kellemetlen tüneteit.
Egy, az Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine című szaklapban megjelent tanulmány alapján azok az allergiás emberek, akik szantálfa, geránium és ravensara esszenciális olajok keverékét lélegezték be 5 percig, napi 2-szer 7 napon át, a tünetek jelentős javulását tapasztalták, különösen az orrdugulás esetében. Egy 1998-as tanulmány szerint a borsmenta olaj gyulladáscsökkentő hatása révén csökkentheti az asztmatikus hörghurut és az allergiás rhinitis tüneteit. Egy 2016-os vizsgálat eredményei alapján a tömjén illóolaj segíthet a nem-szezonális allergiás rhinitis tüneteinek enyhítésében.