A szőlőmag anyagai általánosan az emberi szervezetben képződő szabad gyökök lekötésében játszanak nagy szerepet, a káros oxidációs folyamatok ellen védik a belső szerveket, nyálkahártyákat, agyi-idegi szöveteket, nemi szerveket. Az előnyös hatásokat a magban lévő vegyületek együttes, szinergens hatásának tulajdonítják.
A piros szőlőmagban a legjelentősebb hatású anyagok a polifenolok közé tartozó proantocianidinek (tanninok), amelyeket rák ellenes, gyulladásgátló és értágító anyagokként tartanak számon. Ezen belül az ún. oligomer proantocianidinek (OPC) hatása kiemelkedő.
Az OPC-k igen erőteljes gyökfogók, akár ötvenszer hatásosabbak lehetnek, mint az azonos mennyiségű C-vitamin. Gyorsan képesek semlegesíteni a szabad hidroxil-gyököket, segítik fenntartani a jó vérkeringést, erősítik a hajszálerek falát. A jó hajszálkeringés különösen az agy, a szem és a végtagok, ízületek működésében fontos. Használata támogatja a szív- és érrendszeri betegségek, az érelmeszesedést, és a stroke megelőzését. A hajszálereket is erősíti, ezért a visszértágulat és az érszűkületből eredő lábfájás tüneteit is enyhítheti. Az agyi és idegi szöveteket is védi az oxidációs károsodástól. Szerepe van a bőr rugalmasságának megőrzésében, emellett fékezi a ráncok képződését. Számítógép képernyője előtt gyakrabban ülőknél csökkentheti a szemgyulladás kialakulását, növeli a szem alkalmazkodóképességét. Segíthet makula degeneráció és szürkehályog esetén is.
A szőlőmag és kivonata általános és speciális védőhatásai miatt egyre komolyabban a tudomány homlokterébe kerültek a benne található szerves, antioxidáns, immunerősítő vegyületek. Legjelentősebbnek tartják rákellenes hatását, de a nyálkahártyák védelmétől egészen a bőrszövet megóvásáig (melanóma ellenes) jó hatása lehet. Vízben és zsírban oldódó anyagokat is tartalmaz, melyek közül vannak olyanok is, melyek át tudnak haladni a vér-agy gáton, így védik az agysejteket a károsító hatásoktól. A kutatások természetesen jelenleg is folynak, és biztosan állítható, hogy még nem ismert minden előnyös hatás. Az eddigi eredmények ismeretében azonban már elsődlegesen javasolható rendszeres használata.
Olvasnál még további érdekességeket a szőlőmag jótékony hatásairól? Akkor KATT IDE a következő cikkért!