Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
14900 Ft felett ingyenes szállítás!
5000 Ft felett ajándék!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Hormonrendszer
Hashimoto diéta

Hashimoto diéta: mit érdemes tudni róla?

Kezelhető a pajzsmirigyet érintő hashimoto diétával? Bemutatjuk, milyen esetben és hogyan érdemes bevetni a táplálkozást mint gyógymódot!

A Hashimoto thyreoiditis, másnéven krónikus pajzsmirigy gyulladás, a leggyakoribb pajzsmirigybetegség. Felmérések szerint akár majdnem minden tizedik embert érinthet és többségében nők körében fordul elő. A betegség általában 20-40 éves kor között alakul ki, és korábban nem is mindig fedezték fel, mivel még nem tudták a diagnózis felállításához szükséges antigéneket kimutatni a vérből. A betegség kezelésének szerves része az életmódváltás, melynek alapja az egészséges étkezési szokások bevezetése és a káros szenvedélyek kiiktatása. Cikkünkben bemutatjuk hogyan alakul ki a betegség, milyen tünetekkel jelentkezik, miből áll a Hashimoto diéta, milyen ételek és étrend-kiegészítők segíthetnek a kezelésben.

A Hashimoto-betegség

A nevét Hasimoto Hakaru japán orvosról kapta, ő írta le először a betegséget 1912-ben. Ez egy autoimmun betegség, melyet az immunrendszer rossz válasza indít el. A szervezet idegenként kezdi el kezelni a pajzsmirigyet, ezért olyan ellenanyagok termelésébe fog, melyek ártanak neki, ezáltal annak gyulladását, károsodását okozzák. Ennek következménye, hogy a pajzsmirigy nem tud elegendő pajzsmirigyhormont termelni. A Hashimoto-betegség a pajzsmirigy alulműködéséhez, ritkán a túlműködéséhez vezethet.

A Hashimoto-betegség okai

Nem tudni pontosan mi okozza ennek az autoimmun folyamatnak a kialakulását, az orvostudomány szerint több tényező is közrejátszhat benne.

Kockázati tényezők

  • Genetikai adottságok: A betegségre hajlamosító tényezők öröklésmenete ugyan nem domináns, mindemellett a szülők átadhatják a gyerekeknek. Erre nagyobb az esély lányok esetében, de náluk a betegség lefolyása enyhébb lehet, míg a férfiaknál ritkábban alakul ki a betegség, viszont súlyosabb lefolyású.
  • Környezeti hatások: Rizikót növelő faktorok közül a szmog és a dohányzás emelkedik ki, melyek a már kialakult betegséget is súlyosbíthatják. Befolyásoló tényező lehet még a radioaktivitás is, nukleáris balesetek (pl.: Csernobil) előfordulásakor megnő a betegség kialakulásának gyakorisága.
  • Egyéb autoimmun betegségek előfordulása: A Hashimoto thyreoiditis nem mindig egyedüli autoimmun betegségként jelentkezik, gyakran együtt jár laktóz- és gluténérzékenységgel, szklerózis multiplexszel, Crohn-betegséggel. Ez azért van, mert ezekre is bizonyos gének hajlamosítanak, melyek elég közel vannak ahhoz a szakaszhoz, ami a Hashimoto kialakulásában is szerepet játszik. Tehát szó lehet kapcsolt öröklődésről.
  • Nem: Nőknél 10-szer gyakoribb a betegség, mint férfiaknál. Ennek hátterében feltehetően részben a nemi hormonok is állhatnak.
  • Életkor: A betegség kialakulásának esélye az életkor előrehaladtával növekszik. Legtöbb esetben a középkorú, 40 és 60 év közötti nők és férfiak körében diagnosztizálják a Hashimoto-betegséget.

Milyen tünetei vannak a Hashimotonak?

A tünetek megjelenése attól függ, hogy a betegség milyen mértékben károsította a pajzsmirigyet. Sok Hashimoto kórban szenvedő embernek kezdetben nincsenek is tünetei, csak a betegség előrehaladtával jelentkezik egyre több a tünetek közül. A betegség enyhébb lefolyású eseteiben tünetmentesség is előfordulhat, míg a súlyosabbaknál a pajzsmirigy fájhat, feszülhet, de legtöbbször a pajzsmirigy alulműködés, ritkábban pedig a túlműködés tüneteit tapasztalják a páciensek. Egyes tünetek következményeként pedig vitaminfelszívódási zavar is kialakulhat.


A kezdeti fázisban a pajzsmirigy túlműködés tünetei jelentkezhetnek:

  • a pajzsmirigy megnagyobbodása
  • szapora szívverés
  • megemelkedett vérnyomás
  • hajhullás
  • nyugtalanság, ingerlékenység
  • kézremegés
  • alvászavar
  • fogyás
  • hasmenés
  • menstruációs zavarok
  • magas hőmérséklet tűrésének romlása


A később jelentkező pajzsmirigy alulműködés tünetei:

  • hideg végtagok
  • ödéma
  • levertség, depresszió
  • izomgörcsök
  • száraz bőr
  • viszketés
  • törékeny haj
  • menstruációs zavarok
  • meddőség
  • elhízás
  • emésztési zavarok
  • székrekedés
  • libidócsökkenés
  • ízületi fájdalmak
  • fáradékonyság
  • memóriazavar

Hashimoto-betegség kezelése

Az életmódbeli változtatások mellett legtöbb esetben gyógyszeres terápiát javasolnak a betegeknek. A pajzsmirigy alulműködés esetében ez hormonpótlást jelent, míg a túlműködés kezelése történhet gyógyszeres, műtéti vagy radiojód izotópos úton. A kezelések megkezdése előtt minden esetben pajzsmirigyhormon szint ellenőrzésre van szükség.

T4 hormonpótló terápia

A hipotireózist vagyis a pajzsmirigy alulműködést levotiroxin nevű szintetikus hormonnal kezelik, amely úgy működik, mint a pajzsmirigy által termelt T4-hormon. A kezelés célja a megfelelő T4 hormonszint helyreállítása és a tünetek javítása. A kezelésre a páciensnek valószínűleg élete végéig szüksége lesz.

T3 hormonpótló terápia

A természetesen termelt T4 egy másik pajzsmirigyhormonná, trijódtironinná (T3) alakul át a szervezetben. A szintetikus T4 hormon szintén átalakul T3 hormonná, ezért a T4 hormonterápia a legtöbb ember számára elegendő T3 hormont biztosít. Viszont abban az esetekben, ha a T4 terápia mellett is az alulműködés tüneteit tapasztalja a beteg, akkor javasolhatják a T3 terápia elkezdését is.

Alternatív gyógykezelés

Ma már ritkábban alkalmazott készítmény a szarvasmarha szárított pajzsmirigy kivonatát tartalmazó termék, mely tartalmazza a T4, és T3 hormonokat és a pajzsmirigyből származó fehérjéket, antigéneket. Bár a pajzsmirigy alulműködés esetében jó eredményeket tudtak elérni ezzel a készítménnyel, kétségek is felmerültek a használatával kapcsolatban. A természetes kivonatokban a hormonok mennyisége változhat és a T3 és T4 egyensúly az állatokban nem ugyanaz, mint az emberben.

Étrendbeli változtatások

Igazolt táplálékérzékenységnél a glutén- és laktózmentes diéta lelassíthatja a betegség lefolyását, illetve fontos lehet bizonyos tápanyagok pótlása étrenddel és étrend-kiegészítők használatával. A diéta részleteire és a szükséges vitaminok, ásványi anyagok szedésére a következőkben térünk ki.

Hashimoto diéta

Bár nincs egységes szakmai irányelv, az étrendnek és az életmódnak létfontosságú szerepe van a Hashimoto-betegség kezelésében, hiszen sok páciensnél a tünetek még a gyógyszeres terápia mellett is fennállnak. Több esetben pedig nem kapnak gyógyszert a betegek, csak ha a hormonszintjük is változást mutat. Kutatások szerint a Hashimoto tünetek megjelenését a gyulladások okozzák, ami szoros összefüggésben van az étrenddel.

Az életmódbeli és étrendi változtatások bevezetése azért is kulcsfontosságú a kezelés során mivel a Hashimoto-betegségben szenvedőknél nagyobb az esélye egyéb autoimmun betegségek, cukorbetegség, elhízás, magas koleszterinszint kialakulásának is.

Az étrend és az életmód megváltoztatásával csökkenthető az antitestek szintje, javulhat a pajzsmirigy működése, és mérsékelhetőek a Hashimoto tünetek.
Dietetikus által összeállított étrenddel támogatni lehet a pajzsmirigy működését, de minden esetben szem előtt tartva az esetleges egyéni érzékenységeket is, hiszen ehhez a betegséghez sok esetben társulhat valamilyen ételintolerancia.

Mire érdemes figyelni a Hashimoto diétában?

Vannak olyan élelmiszerek melyek kimondottan jótékony hatással bírnak a pajzsmirigy működésére, segíthet a zöldségek, gyümölcsök, magas rosttartalmú ételek fogyasztása. Fehérjékből érdemes a zsírszegény fehérjeforrásokat, -mint például lazac, tojás, tőkehal, pulyka, garnélarák, csirkehús, tofu, babfélék és hüvelyesek - fogyasztani. Zsírok közül válasszuk az egészségesebb típusúakat, mint például avokádó, kókuszolaj, olívaolaj. Az ételek fűszerezéséhez szintén választhatunk olyan alapanyagokat, fűszereket, melyek jótékony hatással lehetnek a pajzsmirigyre, mint például rozmaring, kurkuma, fekete bors, bazsalikom, paprika, sáfrány, citromlé, almaecet.

Mindezek mellett az alábbi szempontokra érdemes figyelni az étrend összeállításánál:

Zöldség- és gyümölcsfogyasztás szerepe

Napi több adag zöldség- és gyümölcs fogyasztása javasolt, hiszen ezek segíthetnek a gyulladáscsökkentésben. Ezek hatása egyénileg eltérő lehet, érdemes kísérletezni a különböző ételekkel, hogy kiderüljön melyek a legmegfelelőbbek számunkra. Szakértők egészségi állapottól, nemtől és kortól függetlenül mindenkinek legalább napi 40 dkg zöldség és gyümölcs fogyasztását javasolják.

  • Gyümölcsök: bogyós gyümölcsök, körte, alma, őszibarack, citrusfélék, ananász, banán.
  • Nem keményítőtartalmú zöldségek: cukkini, articsóka, spárga, sárgarépa, paprika, rukkola, gomba, brokkoli.
  • Keményítőtartalmú zöldségek: édesburgonya, burgonya, borsó, tök.

Olajos magvak az étrendben

Érdemes beépíteni az olajos magvak fogyasztását az étrendünkbe, hiszen magas a szelén- és cinktartalmuk, melyek támogatják a pajzsmirigy egészséges működését és segíthetnek csökkenteni a gyulladást a szervezetben.
Kiemelkedő szelén tartalommal bír a brazil dió, melyből átlagosan napi 2 szem fedezi a napi ajánlott szelén adagot. Azt azonban fontos tudni, hogy nehéz pontosan megállapítani a brazil dió szeléntartalmát, hiszen a különbség sokszor 10-szeres is lehet attól függően hol termett, így akár szeléntúladagolást is elő lehet vele idézni. Olajos magvak közül ajánlott még a kesudió, mandula, makadámdió, tökmag, napraforgómag fogyasztása.

Magas rostTartalmú élelmiszerek

Jótékony hatású lehet pajzsmirigy alulműködés esetén a teljes kiőrlésű gabonák, köretek fogyasztása, mivel magasabb a szeléntartalmuk, illetve a rosttartalom segíthet a hashimotosoknál gyakori túlsúly rendezésében is, hiszen hamarabb telítettség érzetét keltik. A rostok a jótékony, probiotikus baktériumokat is táplálják, melyek segíthetik a gyulladás csökkentését a szervezetben.

Tápanyagok bevitele

Ezek a vitaminok, ásványi anyagok, gyógynövények hangsúlyosak a pajzsmirigy problémák kezelésében. Nem csak táplálékkal, de étrend-kiegészítők formájában is érdemes bevinni őket szervezetünkbe.

  • Szelénpótlás: A szelén teljes kiőrlésű élelmiszerekben, a halakban, tenger gyümölcseiben fordul elő nagyobb arányban, érdemes ezért beiktatni a mindennapi étkezéseinkbe is többet belőlük, mint például:
    • brazil dió
    • tonhal
    • osztriga
    • sertéshús
    • bárányhús
    • csirkemell
    • teljes kiőrlésű tészta
    • garnéla rák
    • shitake gomba

  • Cinkpótlás: Cinkben gazdag állati és/vagy növényi eredetű élelmiszerek rendszeres fogyasztása feltétlenül javasolt a Hashimoto betegek számára. A cink komoly hatással van az immunrendszer működésére és a T4 hormon aktív T3 hormonná alakulásához is szükséges. Kutatások szerint a cinkhiány a T3 és T4 hormonok alacsony szintjéhez vezethet. Nagyobb mennyiségben megtalálható a cink húsokban, tojásban, osztrigában, halban, de az olajos magvak, hüvelyesek és teljes kiőrlésű gabonák is jó forrásai.
  • Jódpótlás kérdése: Sarkallatos pont a Hashimoto betegség esetén az alacsony jódbevitel. Ugyanakkor egyes kutatások kimutatták, hogy a túlzott jódbevitel is kiválthat pajzsmirigy problémákat, akár a Hashimotót is. Az élelmiszerekből vagy étrend-kiegészítőkből felvett jódot a pajzsmirigy hasznosítja, mely során hidrogén-peroxid, egyfajta szabadgyök keletkezik. Ha megfelelő a szervezet szelén ellátottsága, akkor az semlegesíti a hidrogén-peroxidot. Ha viszont túl sok jód van a szervezetben, akkor megemelkedik a hidrogén-peroxid szint is, ami káros hatással van a pajzsmirigyre. Ajánlott tehát a szakorvost véleményét kikérni jódpótlás szükségességét illetően!
  • Kurkumin: Ez a kurkumában található hatóanyag, rendkívül erős gyulladáscsökkentő és antioxidáns vegyület, mely vizsgálatok szerint segíthet az autoimmun betegségek kezelésében.
  • D-vitamin: A Hashimoto betegségben szenvedők körében kimutatták, hogy a D-vitamin-szint sokkal alacsonyabb, sőt tanulmányok összekapcsolják az alacsony D-vitamin-szintet a pajzsmirigygyulladás súlyosságával. Étkezéssel nem igazán juthatunk hozzá elegendő mennyiségben, és hiába termelődik napfény hatására, a legtöbben még nyáron is D-vitamin-hiányosak. Éppen ezért sokkal jobb, egyszerűbb, ha biztosra megyünk és egész évben minden nap 2000-4000 NE D-vitamint szedünk!
  • B-komplex vitaminok: A pajzsmirigygyulladásban szenvedők szervezetében általában alacsonyabb a B12-vitamin szintje, ezért érdemes ezt a többi B-vitaminnal együtt étrend-kiegészítő formájában pótolni.
  • Magnézium: A magnézium alacsony szintje a pajzsmirigygyulladás és a pajzsmirigy-antitestek megnövekedett kockázatával jár. A magnéziumhiány korrigálása javíthatja a tüneteket. Olajos magvak, teljes kiőrlésű gabonák, hüvelyesek, zöld levelű zöldségek - ezek jó forrásai, de szerves magnéziumot tartalmazó kiegészítőt is érdemes szedni a változatos étrend mellett.
  • Vas: Nagyobb eséllyel alakul ki vérszegénység pajzsmirigygyulladás esetén, ilyen esetben vaspótlásra lehet szükség. A vas-biszglicinát egy szerves, azaz rendkívül jól hasznosuló, és a gyomorhoz is gyengéd forma.

Milyen élelmiszereket érdemes kerülni Hashimoto betegség esetén?

Finomított, feldolgozott, cukros ételek

Érdemes kizárni az étkezésünkből a tápanyagszegény gyorsételeket, a finomított lisztet, cukrot tartalmazó ételeket, hiszen a pajzsmirigy betegeknél nagyobb eséllyel alakul ki diabétesz. Édesítőszerek közül is inkább válasszuk a természetes édesítőket. A túl sok cukor fogyasztása fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, kibillentheti a vércukorszintet és hormonhiányt is előidézhet.

Goitrogén növények hatása

Az úgynevezett goitrogén növények kedvezőtlen módon befolyásolhatják a pajzsmirigy működését, ilyenek a keresztesvirágú növények és a szójakészítmények:

  • kelkáposzta
  • bordás kel
  • fehér répa
  • köles
  • fehér káposzta
  • brokkoli
  • kelbimbó
  • karfiol
  • szójabab

Ezek fogyasztása elsősorban nyersen nem ajánlott, mivel a jód felszívódását is gátolják, így jódhiányos betegeknél pajzsmirigy alulműködéshez vezethet a fogyasztásuk. Hőkezelt vagy fermentált formában már nem jelentenek magas kockázatot, így a főtt brokkolit, tofut, már a jódhiányos pajzsmirigy betegek is fogyaszthatják.

Tejmentes diéta

Nincs jelenleg egybehangzó szakmai vélemény arra vonatkozóan, hogy valóban hatásos a tejtermékek kerülése az autoimmun pajzsmirigy betegségek esetén - ha az egyéneknél nem okoz semmilyen problémát a fogyasztásuk, akkor nem szükséges mellőzni azokat. Mindemellett érdemes figyelembe venni, hogy sok esetben a tejtermékek - főleg nagyobb mennyiségben - emésztési panaszokat (puffadás, reflux, hasmenés) okozhatnak és a Hashimoto betegek körében is sokan pozitív javulásról számoltak be a tejtermékek elhagyása után.

Gluténtartalmú ételek

A gluténmentes étrenddel kapcsolatban sincs egységes szakmai vélemény, de a páciensek közül sokan számolnak be javulásról a gluténmentes diéta során. Egyes források szerint javulhatnak a laborértékek és enyhülnek a betegség tünetei, abban az esetben is, ha a páciens nem gluténérzékeny. A glutén növelheti a bél áteresztőképességét, akkor is, ha az egyén nem cöliákiás. A bél áteresztőképességének változása pedig kiváltó tényező lehet a Hashimoto-betegségnél. A jobb bélrendszeri egészség érdekében tehát érdemes kerülni a glutént tartalmazó élelmiszereket.

Egyéb javasolt életmódbeli változtatások

A Hashimoto betegek számára rendkívül fontos a megfelelő mennyiségű alvás és a stressz csökkentése, ezáltal redukálható a depresszió, a szorongás és javulhat az életminőség, valamint csökkenhet a pajzsmirigy antitestek szintje is.

  • Rendszeres testmozgás: A testmozgás elengedhetetlen ahhoz, hogy betegséggel járó tünetek enyhüljenek. Alacsony intenzitású aerob mozgások végzése javasolt, például biciklizés, kocogás, elliptikus tréner, de kezdésnek napi 15-20 perc ütemesebb séta is már sokat segíthet. A mozgás segít az anyagcsere felgyorsításában, a túlsúly leküzdésében és a fáradtság kezelésében. Heti 3 órányi edzés, akár 3 hónapon belül jelentős változásokat eredményezhet pozitív irányban, mind a mentális, mind a fizikális állapoton.
  • Stresszkezelés: A betegség kiváltó okai között szerepel a stressz. ezért fontos megtalálni azokat a tevékenységeket, relaxációs technikákat melyek segíthetnek a leküzdésében. Ez lehet akár valamilyen alkotó tevékenység, festés, rajzolás, főzés, de részt vehetsz csoportos foglalkozásokon, például jógázz, de valakinek az olvasás vagy meditáció segít kiűzni a stresszt. Fontos, hogy a testmozgás is elképesztően hatékony stresszcsökkentő, illetve olyan hatóanyagok is, mint a magnézium, B-vitaminok, citromfű, ashwagandha.
  • Káros szenvedélyek: A dohányzás és az alkoholfogyasztás is tilos Hashimoto estén, hiszen ezek súlyosbítják a tüneteket. A koffein fogyasztást is érdemes minimálisra csökkenteni vagy teljesen elhagyni.


A Hashimoto-betegség megelőzésére nincs ismert módszer jelenleg, viszont a korai felismerés kulcsfontosságú. Ennek érdekében, ha úgy érzed a betegséget kiváltó kockázati tényezőkben érintett vagy, esetleg már a tünetek közül is tapasztalsz néhányat, mindenképpen érdemes felkeresni egy endokrinológust, aki egy átfogó vérvizsgálat során feltérképezi az esetleges pajzsmirigy problémákat. Ha nem vagy érintett a betegségben, akkor is érdemes egészségtudatos étrendet és életmódot követni, hiszen ezek hozzájárulhatnak a pajzsmirigy megfelelő működéséhez és egészségének megőrzéséhez.

Felhasznált irodalom
hazipatika.com/betegsegek_a_z/hashimoto-betegseg
hu.wikipedia.org/wiki/Hashimoto-thyreoiditis
egeszsegvonal.gov.hu/h/1713-hashimoto-betegseg.html
niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/hashimotos-disease
mayoclinic.org/diseases-conditions/hashimotos-disease/diagnosis-treatment/drc-20351860
verywellhealth.com/hashimotos-disease-treatment-3233013
endokrinkozpont.hu/hirek/termeszetes-vagy-mesterseges-hormonok
wisetreenaturals.hu/a-het-leggyakoribb-mitosz-a-hashimoto-betegseg-dietajarol
pingvinpatika.hu/blog/post/a-hashimoto-etrendi-kezelese.html
healthline.com/nutrition/hashimoto-diet#foods-to-eat
endokrinkozpont.hu/hashimoto-etrendi-kezelese
anatur.hu/blog/termeszetesen-a-hashimoto-betegseg-ellen
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Netamin Szerves Szelén Mátrix kapszula
Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér