Végre jön a várva várt tavasz - langyosabb idő, több napsütés, egyre változatosabb kínálat a zöldségesnél. Ilyenkor érdemes nagytakarítani a lakásban is és elsődleges otthonunkban - a testünkben is! Nem véletlen, hogy a tavasz eleji időszakra esik a Húsvét előtti böjt is. Ilyenkor érdemes átgondolni, mi az amit jó lenne elhagyni az étrendből - vagy az életedből. Nem csak ételre kell gondolni, de akár rossz vagy egészségtelen szokásra is. Érdemes apránként bevezetni a változásokat az életébe - így nem lesz olyan megterhelő sem lelkileg - fokozatosan elengedni azt, ami nem válik hasznodra, de valamiért ragaszkodtál hozzá. Olvasd el tippjeinket, és változtass mindig egy kicsit. Ha egy dolog már beépült a hétköznapjaidba, jöhet a következő!
Csökkentsd a következők fogyasztását - sőt ha tudod, fokozatosan hagyd is el őket:
- Alkohol. Az ivászat - valószínűleg mindenki tudja - megárt a májnak, ami a fő méregtelenítésért felelős szervünk. Ezen kívül vízhajtó hatású, ha alkoholt iszol, nehezebb hidratáltnak maradni. Ha mégis alkalomadtán fogyasztasz alkoholt, akkor is ügyelj a mennyiségre. Válassz valami könnyedebb italt, és mindig igyál utána vizet is!
- Hozzáadott cukrok. A bolti üdítők és készételek / csomagolt nasik általában tele vannak rejtett cukrokkal, aminek a túlzott fogyasztása felelőssé tehető az elhízásért és akár szívproblémákat is okozhat. Nem beszélve a környezetszennyező csomagolásról. Próbáltad a februári kihívásunkat? Katt ide, ha nem olvastál róla! Egy átlagos 3 dl-es pohárnyi üdítőben kb 6,5 teáskanál cukor van - ez fedezi egy felnőtt nő napi ajánlott maximum szükségletétnek egészét, 2/3-át pedig egy férfiénak. Nagyon sok, igaz? Ha édes ízre vágysz, egyél valami gyümölcsöt helyette, vagy próbáld ki valamelyik házilag ízesített vizet ezek közül!>>>
- Só. A magyar konyha szeret jól megsózni mindent. Mindenkinek van olyan ismerőse, aki meg sem kóstolja az ételt, jól megsózza látatlanban és utána áll csak neki az evésnek. Ez egy nagyon rossz és fölösleges szokás, ha netán magadra ismertél, mindenképpen változtass rajta. A túlzott sófogyasztás nagyban növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Próbálj inkább ki érdekesebb fűszereket ha magadnak főzöl, lassan itt a friss zöldfűszerek szezonja. Sokkal jobban esik az étel, ha saját konyhakertből/erkélyen nevelt fűszernövényről - vagy egyszerűen az ablakban nevelt bazsalikomból, metélőhagymából, mentából vágsz az ételedre!
- Fehér lisztek és társai. Próbáld ki - ha még nem tetted - sima rizs helyett a barnát, pékáruból és lisztből a teljes kiőrlésűt. Ezekről nem hántják le az egészséges rostokat tartalmazó héjat feldolgozás során, így sokkal több vitamin és ásványi anyag van bennük. A kész termékek címkéjén álljon első vagy második helyen a teljes kiőrlésű gabona - az összetevők a felhasznált mennyiség alapján sorrendben vannak mindig feltüntetve a termékeken!
- Feldolgozott élelmiszerek. Készételek hosszú összetevő listával általában fölösleges sót, cukrokat és transzzsírokat tartalmaznak. Próbáld elhagyni ezeket, hogy több hely jusson a gyomrodban a teljes értékű, egészségesebb ételeknek. Plusz számold ki, mennyibe kerülhet egy hasonló dolog előállítása otthon - biztosan sokkal kevesebbre jön ki. Amit így észrevétlenül spórolsz, költsd valamire, ami boldoggá tesz - egy jó könyv, masszázs, mozibelépő vagy egy csinos nyári ruha például...
Egyél többet a következőkből:
- Zöldségek és gyümölcsök. Finomak, színesek, sok bennül a vitamin, ásványi anyag és rost - nem is kell ennél több magyarázat, mindenki úgyis untig ismeri őket. Próbálj ki mártogatósokat friss felszeletelt paprikával, uborkával, répával, készítsd turmixot vagy smoothiet desszertnek vagy csak úgy.
- Hántolatlan gabonafélék. Válaszd a teljes kiőrlésűt! Ezt is már kiveséztük az előző bekezdésben. Kísérletezz új köretnek valókkal - főzz kölest, quinoát vagy vadrizst néha, ha valami változatosra vagy különlegesre vágysz. Ezeket is csinálhatod zöldségekkel dúsítva, mégsem jön elő a menzás rizibizi emléke, mikor eszed.
- Egészséges zsírok. Mértékkel fogyasztva nélkülözhetetlen a zsír - de nem mindegy, milyen. Gondolj például az avokádóra, olajos magokra, tojásra, zsíros halakra, olíva olajra, jó minőségű keserű csokira vagy egy jó fajta sajtra.. Ha ezeket fogyasztod, segíthet csökkenteni a feldolgozott szénhidrátok utáni vágyat.
- Probiotikumok. Biztos hallottál már róla, milyen fontos a jól működő bélflóra - erről már több cikkünk is jelent meg, ide kattintva olvashatsz róla, probiotikumokról pedig itt.>>>
Probiotukumokban gazdag élelmiszer például a joghurt, savanyú káposzta és egyes sajtok. Ha ezekért nem vagy oda, szedheted étrend-kiegészítő formájában is!
Reggelizz minden nap!
A reggelire elfogyasztott ételek elsősorban energiát adnak, megfelelően beindítják az agyunkat, azaz könnyebben tudunk majd koncentrálni az iskolában vagy a munkában. Emellett a kiadós, és figyelmesen megválasztott reggeli gondoskodik arról, hogy kevésbé érezzük éhesnek magunkat a nap folyamán, így fogyni is sokkal könnyebb lesz. Persze mindez akkor igaz, ha "rendes" ételt eszel és szánsz rá időt, hogy ne futtában, rágás nélkül nyeld le a metró aluljáróban megvett csokis croissant-t reggeli címen.
Egyél tudatosabban!
Ahogy a reggelinél is, a többi étkezésnél is fontos, hogy megadd a módját és rászánd a szükséges időt az evésre. Ha hagyod, hogy az agyad is az evéssel legyen elfoglalva - kiélvezve a különböző ízeket, textúrákat minden falatnál, - kisebb mennyiségnél fogod érezni, hogy tele vagy. Az agyad nem fog elfelejteni jelezni, ha elég volt az étel, ha nincs épp lefoglalva azzal, hogy a határidős munkádon pörög, vagy eltompul a TV előtt, amíg te öntudatlanul felfalsz egy tálcányi ételt egy esti műsor alatt.
Hidratálj!
Nem győzzük hangsúlyozni, milyen fontos a megfelelő mennyiségű folyadék, különösen a tiszta víz fogyasztása! Minden szerv optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő folyadékbevitel. Ha nem kívánod a sima vizet, ízesítsd friss gyümölcsökkel, citromkarikával például. Ihatsz herbateát is, vagy zöldteát - ha súlyfeleslegtől szeretnél megszabadulni, akkor különösen jó választás. Felturbózza az immunrendszert is és még a fogszuvasodás ellen is hatékony lehet. Próbáld ki, hogy legközelebb kávé helyett iszol egy csésze zöld teát!
Lomtalaníts a hűtődben és a kamrádban is!
A fent írt elvek alapján nézd át a hűtőt és a spájz tartalmát és szabadulj meg attól, ami ettől nagyon eltér. Ha nincs kéznél egy gyenge pillanatban az, amit ki akarsz iktatni, sokkal könnyebben tartható az életmód váltás. Ha nem látod minden hűtőnyitásnál szemmagasságban például az akciósan összevett tejcsokik halmazát, lehet eszedbe sem jut egész nap, hogy édességet kéne enni..
Egyél több saját készítésű ételt!
Nem hátrány, ha az ember tudja, mit is eszik pontosan. Kalóriát és pénzt is spórolhatsz ezzel a módszerrel. Használj minél több friss alapanyagot, kísérletezz fűszerekkel, mértékkel sózz! Ha nincs sok időd a konyhában, keress gyorsan elkészíthető recepteket - simán lehet húsz perc alatt jót főzni! Dobozolj előre, így az adagok mérete is hozzád lesz igazítva és több napra előre meg van oldva az étkezés.
Iktass be húsmentes napokat!
Próbáld ki, ha nagy húsevő vagy, hogy heti egy napra elhagyod a húst (felvágottakat is). Már ezzel sokat tehetsz a szíved egészségéért, valamint a cukorbetegség kockázatát is csökkentheted. Súlykontroll szempontjából sem rossz, tanulmányok szerint a növényi étrenden élők általában kevesebbet nyomnak, mint húsevő társaik. Rengeteg húsmentes receptet találsz az interneten, böngészhetsz nálunk is kedvedre! Ha megtetszik a dolog, az sem baj, ha több ilyen napot is tartasz hetente... sőt, mondjuk úgy lehetne ez a cél, hogy növeled legalább 2-3 napra.
Termessz magadnak - akár az ablakodban is!
Ha olyan szerencsés vagy, hogy kerted van, minden adott a dologhoz - de egy kis házi paradicsomhoz akár egy erkély is elég lehet. Ha nincs egyik sem, akkor is biztos van egy ablakod legalább, ahol fűszereket tudsz nevelni. Nem csak sokkal finomabb a friss fűszer, mint a szárított, de a kedvedet is feldobja, ha minél több a zöld körülötted!
Ezek lennének tehát a mi tippjeink. Az sikeres életmód váltás titka, hogy ne kényszernek vagy lemondásnak éld meg a dolgot. Találj olyan sportot magadnak, ami feltölt és élvezed, ahova szívesen mész mindig. Egyél olyanokat, amik ízlenek, szabd magadra a saját ízlésed szerint az étrended, csak tartsd meg a főbb alapelveket! Sok sikert kívánunk hozzá!