A kollagén a szervezetünkben legnagyobb mennyiségben előforduló fehérje. Legfontosabb szerepe a sejtek közötti tér kitöltése, ami közérthetőbben annyit tesz, hogy egyfajta „ragasztóként” működik a testünkben. Szemléletesebben: kollagén nélkül szó szerint szétesnénk, nem lenne ami összetartaná a bőrünket, csontjainkat, izmainkat és belső szerveinket. Habár ez szerencsére nem veszélyeztet minket, az bizonyított tény, hogy a kollagéntermelés életkorral egyre csökken. Emellett a helytelen életmód, a nem megfelelő táplálkozás és egyéb tényezők is negatívan hatnak rá.
Jó hír, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozás és életmódváltás mellett étrend-kiegészítő használatával is pótolhatod ezt a nélkülözhetetlen anyagot. De tudtad-e, hogy a kollagénnek többféle típusa is létezik és különböző forrásokból származhat? Vajon melyik a legjobb választás, ha feszesebb bőrt, ragyogóbb hajat vagy éppen erősebb csontokat és ízületeket szeretnél? Most eláruljuk!
A kollagén három fő típusa
Jelenlegi ismereteink szerint legalább 28-féle kollagéntípus található az emberi szervezetben, azonban ezek közül három típus a leggyakoribb és legfontosabb – sőt, még ezek közül is egy az, ami igazán kiemelkedik a jelentőségét tekintve. Az étrend-kiegészítőkben is jellemzően ezekkel találkozhatsz: I-es típusú, II-es típusú vagy III-as típusú kollagénnel.
I-es típusú kollagén
A szervezetedben található kollagén nagyjából 90%-át ez teszi ki. Tested majdnem minden szövetében előfordul, a bőr, a haj, a körmök, a csontok, az inak, és a belső szervek kollagén állományának 75-90%-át ez a típus alkotja.
Egyedi szerkezetének köszönhetően az I-es típusú kollagén hihetetlenül erős és rugalmas. Szintjének csökkenése látványosan kihat a bőrre: ráncokat, finom vonalakat és a feszesség elvesztését okozza. Klinikai vizsgálatok igazolták, hogy az I-es típusú kollagén szájon át történő pótlásától láthatóan csökkennek a ráncok és javul a bőr állapota.
Hatékony lehet ízületi problémák esetén is. Kutatások szerint a hidrolizált, I-es típusú kollagén kopásos ízületi gyulladás esetén csökkenti a gyulladást és fájdalmat, javítja az ízületi funkciókat és beindítja a porcszövetek regenerációját.
II-es típusú kollagén
Ez a kollagéntípus elsősorban a porcokban és az ízületekben található meg (a porcokban található fehérjék kb. 50-60%-át teszi ki). Bár az I-es típushoz hasonlóan hármas spirál (tripla hélix) szerkezetű, a rostjai jóval lazábbak.
Ennek a kollagéntípusnak köszönhető, hogy a porcok párnázást képesek biztosítani a csontok és ízületek között. A II-es típusú kollagén pótlása legfőképpen ízületi fájdalmak és ízületi gyulladásos betegségek esetén hasznos, illetve étrendi fehérjeforrásként.
III-as típusú kollagén
Ez a lágyszövetekben a második legnagyobb mennyiségben előforduló kollagéntípus. Leginkább a rugalmas tulajdonságokkal rendelkező szövetekben, például a bőrben, a tüdőben, a méhben, a bélfalakban és az érfalakban fordul elő. Általában az I-es típusú kollagén is megtalálható mellette.
A III-as típusú kollagén megtalálható még a csontban, a porcban, a fogállomány fő részét adó dentinben, az inakban, illetve egyéb kötőszövetekben is. Pótlása leginkább gyenge, törékeny csontok és fogak, valamint izomfájdalmak esetén javasolt.
Melyik típus a legjobb?
Az eddigi tudományos kutatások egy adott kollagéntípust hasonlítottak össze placebo (azaz hatóanyagot nem tartalmazó szer) szedésével. Egymással még nem hasonlították össze a különböző típusokat. Ám logikusnak tűnik, hogy a legalaposabban vizsgált, legtöbb kutatásban használt és a szervezetünkben is legnagyobb mennyiségben előforduló I-es típusú kollagént válasszuk.
A kollagén forrásai – melyik a legjobb választás?
Az étrend-kiegészítőkben található kollagének nemcsak típusukban, hanem forrásukban is eltérnek egymástól. A halakban és tojáshéj membránban például többségében I-es típusú kollagén található, de kisebb mennyiségben sertésben és marhában is előfordul. A II-es típusú kollagén csirkéből vagy marhából származik, míg a III-as típusú kollagén pedig sertésből vagy marhából.
Több fontos oka is van annak, amiért a Netamin szakértői csapata szerint a halkollagén és a tojáshéj membrán kollagén a legjobb választás, és amiért termékeinkben is ezeket találhatod meg.
A halkollagén peptidek előnyei:
- A halkollagén csaknem teljes egészében I-es típusú kollagénből áll, amely mind közül a legfontosabb és az emberi szervezetben legnagyobb mennyiségben előforduló típus.
- A halkollagén biológiai hasznosulása kiváló. A hidrolizált peptidek kis méretüknek és alacsony molekulatömegüknek köszönhetően könnyedén átjutnak a bélfalon, egyenesen a véráramba. Kutatások szerint a halkollagén felszívódása akár 1,5-szer jobb, mint a marhából és csirkéből származó kollagéné.
- A halkollagén gazdag glicin és prolin aminosavakban. A glicin segíti az izomépítést, védelmet nyújt a gyomorfekély ellen, gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatása van, és a vércukorszintet is csökkenti. A prolin serkenti a kollagéntermelést és hatékony antioxidáns.
- A halkollagén fenntartható kollagénforrás. A halfeldolgozási melléktermékek 60%-a hulladékká válik, pedig ezekből (különösen a kollagénben gazdag halbőrből) értékes tápanyagok nyerhetőek ki. Emellett a húsipar, haszonállattartás jelentős mennyiségű üvegházhatású gáz kibocsátásával jár, míg a halipar kibocsátása eltörpül emellett.
- A Netamin Halkollagén peptidek vadon fogott halakból származnak, ami azt jelenti, hogy nem kezelték őket antibiotikumokkal vagy hormonokkal (ahogy az gyakran előfordul haszonállatok esetében) és génmódosított táplálékot sem fogyasztottak.
A tojáshéj membrán előnyei:
- A tojáshéj membrán természetesen gazdag I-es típusú kollagénben. Emellett V-ös típusú és X-es típusú kollagén is található benne – előbbi a csontok, bőr, haj, izmok és számos szerv, utóbbi az ízületek számára rendkívül fontos.
- A tojáshéj membrán nemcsak kollagént tartalmaz, de például hialuronsav, elasztin, glükozamin, kondroitin és több száz bioaktív fehérje is található benne. Ezek a bőr, ízületek és egyéb kötőszövetek számára fontosak.
- Kutatások alapján a tojáshéj membrán kollagén hatékony napi adagja csak 300 mg. Ez a Netamin OVO-Kollagén Mátrix esetén mindössze 2 kapszula gyors és könnyű beszedését jelenti!
- A tojáshéj membrán fenntartható kollagénforrás, gyártása a hulladék újrahasznosítására épülő körforgásos gazdaságot támogatja. Ahelyett, hogy a tojáshéj környezetterhelő hulladéklerakóban bomlana le, értékes anyagok nyerhetők ki belőle, például kalcium és tojáshéj membrán kollagén.
- A tojáshéj membrán egy vegetáriánus kollagénforrás – sőt mi több, az egyetlen vegetáriánus kollagénforrás. A vegetáriánus étrendből hiányzik a kollagén, így a kizárólag kollagénben megtalálható hidroxiprolin aminosav is. Tojáshéj membrán segítségével azonban kompenzálható ez a hiány.
- A tojáshéj membránt is széles körben kutatják, többek között a bőr, haj, körmök, ízületek, sportteljesítmény javítása terén is.